Yold. Nové slovo, které se týká seniorů a které uslyšíme častěji
Ilustrační foto: ingimage.com

Yold. Nové slovo, které se týká seniorů a které uslyšíme častěji

19. 2. 2020

Jedná se o spojení slov young a old. Tedy mladí a staří. Výraz yold je čím dál více používán v souvislostí s generací současných šedesátníků. Na jedné straně jsou označováni jako senioři, na straně druhé většina z nich žije podobně jako mladí lidé.

Jde v podstatě o výsledek snahy nějakým způsobem označit početnou skupinu lidí, která o sobě čím dál více dává vědět. Výraz se začal používat v Japonsku a rozšířil se do světa. Důvod? Označovat jako seniory lidi, kterým je od šedesáti do sedmdesáti, začíná být považováno za nevhodné, nevýstižné. Žijí totiž etapu života, která se více než té seniorské podobá té, kterou žijí třicátníci, čtyřicátníci, tedy mladí lidé.

Novináři z The Enomomist tuto kategorii lidí popsali jako generaci, která je bohatší, zdravější, chytřejší a hlavně početnější, než kdy dříve lidé v tomto věku bývali. Začíná se mluvit o době, která bude patřit právě jí.

V souvislosti s lidmi, kterým se říká yold byly zveřejněny zajímavé údaje. Například toto: Přes devadesát procent Američanů této věkové kategorie používá běžně internet, sedmdesát sedm procent jich nakupuje online, padesát šest procent využívá sociální sítě. Tito lidé jsou navíc zdravější, než lidé této věkové kategorie bývali. A také jsou bohatší. V posledních letech se bohatství rodin, v jejichž čele stojí někdo ve věku nad šedesát let, zvýšilo o čtyřicet procent, zatímco všechny ostatní věkové kategorie ve Spojených státech chudnou. Ve vyspělých zemích Evropy nyní z věkové kategorie pětašedesát až devětašedesát let plná pětina lidí pracuje. Psychologové provedli několik studií, z nichž vyplynulo, že tito lidé mají výrazně lepší kongnitivní funkce, než jejich vrstevníci, kteří pracovat přestali. Jinými slovy, lépe jim to myslí, dokáží se rychleji rozhodovat, jsou výkonnější. „Zatímco mnozí šéfové a personalisté si myslí, že se vzrůstajícím věkem zákonitě klesá produktivita práce, v poslední době se ukazuje opak. Několik studií z německých automobilek ukázalo, že právě starší pracovníci mají nadprůměrnou produktivitu a že nejproduktivnější jsou týmy, ve kterých pracují, jak mladí lidé, tak lidé ve věku kolem šedesátky i starší,“ uvádí se ve studii listu The Economist. A zveřejnil i další pozoruhodné závěry, například to, že tato věková kategorie tvoří nejdůležitější klientelu cestovních kanceláří i aerolinek.

Pro někoho je nový výraz yold jen další nesmyslnou škatulkou, do které se vědci snaží lidi zařadit. Pro jiné je to příjemný důkaz toho, že svět se mění a že šedesátka není považována za stáří, jak tomu bývalo dříve.

„Kategorie senior je stereotypní a v podstatě nesmyslná. Částečně vychází z přirozené potřeby si člověka, které blíž neznáme, nějak zaškatulkovat, abychom odhadli, jak s ním jednat. Jenže žádný typický senior neexistuje. Používat nyní výraz senior pro velkou skupinu lidí, je vlastně nesmysl,“ říká socioložka Lucie Vidovičová.

Výraz yold je ukázkou snahy mnoha lidí poukázat právě na to, jak jsou nyní rozdílní ti, kteří bývají označováni souhrnným slovem senior. Jsou mezi nimi pracující, sportující, zdraví pětašedesátníci, stejně jako třeba jejich nemocní, na pomoc druhých odkázáni devadesátiletí rodiče. Těm všem se dosud říkalo senioři, i když se jednalo o lidi žijící naprosto odlišnými styly života.

„Docela mě štvalo, že mi pořád chodily od cestovních kanceláří nabídky na zájezdy pro seniory. Vždy si pod tím výrazem představím partičku nemohoucích lidí o holích. Jenže já takové lidi na dovolené potkávat nechci,“ říká pětašedesátiletá Ivana. „Manžel mě přemluvil, abychom na jeden takový výhodný zájezd k moři jeli. Já se nestačila divit. Tam byli šarmantní muži, pěkné ženy. Tančili, sportovali, plavali. Vůbec mi k nim označení senior nesedělo. Mnozí z těch lidí byli v lepší kondici, než kdejaký obézní třicátník,“ vypráví Ivana.

A právě na lidi jako je ona začíná sázet čím dál více obchodníků. Ti cítí, že mnohým šedesátníkům vadí označení senioři a tak pro něj začínají používat právě výraz yold, tedy mladí staří. Cílit pozornost na tuto věkovou kategorii se vyplatí, protože ve vyspělých zemích v letošním roce překročí počet lidí ve věku pětašedesát až čtyřiasedmdesát let hranici sto třicet čtyři milionů. Ano, tolik bude lidí, kteří bývají nyní dáváni do škatulky yold.

Takže je dobré vědět, že takové slovo existuje. Je dost pravděpodobné, že se s nim lidé budou v budoucnosti setkávat. Někomu může být taková snaha uměle vytvořit označení pro určitou skupinu lidí, poněkud k smíchu. Na straně druhé je to sympatický pokus jak dát světu najevo: Nejsme všichni stejní a to, že jsme překročili šedesátku, neznamená, že jsme staří. Zkrátka, každý si s tím slovem může naložit tak, jak mu to bude vyhovovat.

aktivní senioři
Hodnocení:
(4.7 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Nevěřím, že takové slovo změní vztahy mezi lidmi. Nemám ráda škatulkování. Mně je 74 let stále pracuji, žiji normálním životem a pokud budu zdravá můžu si plnit své sny. Slovo YOLD nebo pak bude VERY VERY YOLD? Je to prostě podle mého názoru naprostá hloupost. Lidé dne musí řešit jiné problémy než nálepkování starších spoluobčanů.
Olga Škopánová
Myslím, že s tímhle slovem by v první řadě mohly padnout mýty a stereotypy spojené se staršími lidmi, konečně si snad společnost uvědomí, že nejsme žádní chudáci, kteří běhají od slevy k slevě, vysedávají u lékaře, netykají si s moderními technologiemi a jen na všechno nadávají.
Jana Šenbergerová
Milý Oldřichu, já se vrátila, abych si početla, jak to pojali ostatní. Dobrý, ne? Každý ze svého úhlu pohledu. Jinak to ani nejde. Rozhodně mě netrápí nějaké slovo ve světě plném jiných podivností. A tobě přeji k dnešnímu svátku, ať ti zdraví i elán slouží dlouhá léta bez ohledu na to, do jaké škatulky si tě někdo zařadí. :-)
Jitka Caklová
Mně je docela jedno, jak čemu kdo říká. Celý produktivní život jsem si platila důchodové pojištění, pobírám důchod, tak jsem důchodkyně a když v důchodu mohu mít místo zálib, či koníčků, hobby, na místo hezkého českého promiň, říkat sorry, tak proč nebýt yold (pro mě jold), když konečně vím, kde brát energii. Z náhrad mám pouze 14 zubů na svých čtrnácti vlastních a je mi srdečně jedno, do které škatulky si mě kdo zaškatulkuje a jestli mu vyhovuji nebo ne. Tenhle život žiji teď a náležitě si ho užívám, klidně jako jold :-)
Antonín Vácha
Můj dědeček mě učívával yoldovat, yold lady...
Jaroslava Handlová
Nevěřím tomu, že by se takové označení tady ujalo. A jestli někdy v budoucnu ano, tak už se nás to nebude týkat - vždyť se zde uvádí jakási hranice do čtyřiasedmdesáti let!!! Pak už my 74 a více budeme asi very yold?!
Oldřich Čepelka
Díky, že ses vrátila :-) Ono to s tím škatulkováním není tak hrozné. Předně nestojí to vše na datu narození. a hlavně, všich ni senioři jsou podobně rozhmanití jako dospěšlí mladšího věku, . Co je problém, že někdy je na nich stigma - že nic neděláme, vyjídáme st. rozpočet, jsme nespokojený, volíme Babiče a komunisty, jsme prostě k ničemu. - NIkdo- kromě státu - neškatulkuje. Ale to datum odchodu do důchodu, tam to máš dokonce na den, to je jasný škatulkování, protože prostě někdo nemusí a jiný nechce a hlavně to smrdí jakýmsi odpojením od života společnosti. To vadí víc než názvy. Dobrou noc.
Libuše Křapová
Ale ano, Oldřichu, já jsem se teď vrátila. Tady ale nejde jen o samotné slovo. Mne dopálila ta opětovná snaha o škatulkování. Do sedmdesáti jsi yold, po sedmdesátce ... co? Přestárlý? Jsou prostě lidé, co mají víc zájmů, a lidé , co si vystačí s užším obzorem. Někdo z nás je zdravější, někdo nemocnější. někdo má víc peněz a pořád šetří, někdo má příjem téměř minimální - a život si dovede užívat. To jen jen každého věc, věk do toho zase tak moc nemluví. Ale škatulkovat jen věkem? Přečtěte si můj komentář ještě jednou.
Oldřich Čepelka
Hano, tvůj komentář byl mimo mísu, promiň. Nikdo se o nás neotírá, aspoň tady ne. Tvoříme prostě víc než čtvrtinu obyvatelstva a třetinu voličů, tak se nediv, že se o nás zajímají obchodníci i politici. Mně to teda neuráží. – Libuše, dohled nad seniory potřebuje jen a pouze náš současný stát (ale ten ho chce mít nad všemi obyvateli). Mimochodem, přece jen existuje jeden přechod, a to do důchodu. Muži se hroutí častěji než ženy, protože ženy mnoho prací vykonávají i nadále (domácnost, vnoučata), kdežto muž, který včas nemyslel, až opustí zaměstnání, si najednou neví rady, začne být protivný a chřadne. Kdyby chlapi byli „v důchodu“ tak pilní, jako jsou ženy, tak by jich toliko neumíralo předčasně. - - Zdenka si šplhla tím vtipným slovem v první větě… - A vůbec nechápu, proč se rozčilujete, jako by slovo yold se tady mělo používat. Jak jste na to přišly, dámy? To je pro češtinu dokonalá mrtvola, zbytečné do ní kopat. Yoldi nikdy nebudeme. To o vás řekne maximálně nějaký Angličan, až vás uvidí jezdit na koloběžce po Londýně. Tady v Česku se toho slova nebojme. – A na závěr musím prozradit dvě věci: Samotný článek jsem ještě nečetl, úplně mě vyčerpalo čtení a psaní v diskusi. A za druhé, teď je mi líto, že už to nikdo nebude číst, protože všichni se už vykomentovali a už se nevrátí. Ale jak říkám celý život: Co jsem chtěl, to jsem udělal.
Oldřich Čepelka
Teda musím říct, že yold jsem nikdy neslyšel. Je to vtipné, přiléhavé. A typické anglické slovo, Věro. A fakt si někdo z nás myslí, že ho chce přejmout čeština? To už raději třeba---, nějaké česky znějící, že … že by třeba mlst = mladý starý? Už to vidím: „Mlstové přicházejí ke svým letadlům…“ Viďte že to nejde, čeština takhle slova netvoří. Mlaďoch se nehodí, už znamená něco jiného. Hlavně nevymýšlejme složeniny, to by nám češtinářky daly! – Ale Jano Š., nemyslím si, že mladí senioři jsou založeni na umělých náhradách kloubů, čoček, nosů… Jejich aktivní seniorství je založeno na tom, že se do důchodu nedostali rozhašení, chronicky nemocní, zpustlí, chudí atd. Že mají chuť a možnost být aktivní. Takže je to pozitivní trend, žádný umělý klam. Mně se Soňo slovo senior naopak líbí. Je to důstojné. Kdežto třeba důchodce – to už dochodil? Nebo už mu to došlo? Nebo je to nedochůdče? Já se vůbec necítím „být v důchodu“, to jako budeme sedět na lavičce a čmárat holí do písku? Dnes se začíná rozlišovat starší člověk a starý člověk (ten druhý bývá až někdy po 75 nebo 80, často zdravotně postižený, chronicky nemocný, potřebující péči a pomoc).

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%