Glosa o vyčleněných seniorech
Kavárnička Fér kafé v litoměřické Zahradě u hvězdárny. Foto: autor

Glosa o vyčleněných seniorech

8. 2. 2020

V jednom článku na webu czechfreepress.cz se kromě jiného objevila před časem i tato slova:

„Už to vymezení ve společnosti na my a senioři naznačuje mnoho. Při nejmenším to, že společnost ze svého středu vyčleňuje živočišný druh, který považuje za tak zvláštní, že si toto vyčlenění zaslouží. Kdo je tedy v očích zbytku společnosti senior? Člen rodiny je člen rodiny, ať je jakéhokoliv věku, stejně tak příbuzný, zaměstnanec, podnikatel, pacient, klient, student – to jsou atributy, které zahrnují skupinu lidí společných vlastností, aniž by se blíže naznačovalo, jakého věku tito lidé budou. Slovo senior ale vyčleňuje jen a jen podle věku, což samo o sobě zakládá diskriminační přístup k lidem, které společnost pod tento pojem zahrne."

Je až neuvěřitelné, do jakých absurdností mohou dnešní nejrůznější aktivistické organizace zajít. Podle tohoto webu je slovo senior diskriminační a vyčleňuje lidi této kategorie z  normální společnosti. Bohužel tento moudrý web už nenapsal, jak se mám identifikovat například v městské hromadné dopravě, nebo při návštěvě nejrůznějších kulturních pamětihodností atd., kde mají lidé mojí, tedy zkráceně seniorské kategorie různé slevy, případně už neplatí vůbec nic. Jaký jsem, takový jsem. Bohužel mám už svůj seniorský statut napsaný na tváři. A slavnostně zde prohlašuji, že nemám pocit, že by mě někdo vyčleňoval ze společnosti. Zkrátka, tak jak jsem byl rád jako mladý, tak jsem docela rád i jako senior. Můj vztah ke společnosti je jednoznačně limitován mým věkem, vzděláním, zkušenostmi a konečně i mým zdravotním stavem. Sebevědomí, elán, inspirace, radost atd., tedy atributy, které se nám, seniorům, nejrůznější aktivisté snaží mermomocí vnutit jen proto, abychom se cítili hodnotnými a svéprávnými členy společnosti, jsou sice pěkné pojmy, ale v tomto případě pouze bezobsažné fráze. Nemohou mi vrátit ani léta ani zdraví. Nemyslím si, že by nás někdo nebo něco diskriminovalo. Mohu mít elán, radost ze života, inspiraci pro nejrůznější činnosti, které mně pozvednou sebevědomí, ale nejdřív se musím otázat své tělesné schránky, jestli na to vůbec fyzicky má. A pokud na to má, tak se ještě musím otázat své hlavy, jestli na to má psychicky.

Mohu jen prohlásit ono descartovské – myslím a žiji, tedy jsem. A je jen na mně, jak se vyrovnám se svým podzimem života. Nikdo to za mne žít nebude. Ani se nemohu schovat za krásná hesla. Pouhé slovo – senior – ještě nikoho nediskriminuje. Abych ale pravdu řekl, je jediná chvíle, kdy se cítím diskriminovaný, a to je pohled na výpis účtu, kde se objeví v  položce přijatých plateb můj skrovný důchod. Ale nijak bych to nezveličoval. Svou zemi, výši důchodu a politický systém si člověk většinou vybrat nemůže. Ti bláhovější si ovšem myslí, že můžou, a to ve chvíli, kdy s volebními lístky v ruce slavnostně kráčí do nejbližší školy vhodit svůj hlas některému z kandidátů. Svatá prostoto!

Je většinou jen na mně, jak smysluplně svůj seniorský věk využívám. Třeba i účastí v  nejrůznějších seniorských klubech, které jsou v každém větším městě. Nebo mohu chodit občas i do hospody si s ostatními dědky popovídat o fotbale nebo o politice. Všechny tyto aktivity jsou příjemné, protože se tam člověk stýká s  lidmi. Že s někým komunikuje. Že tam může najít i přátele. Nechci ale v žádném případě nikomu vnucovat, že seniorské spolky a kluby mají v dnešní společnosti nějaké mimořádné poslání, jak se nám různí aktivisté snaží namluvit. To ani náhodou. Dobu velkých hesel a zářných cílů jsme všichni zažili.

Trochu mi slova uvedeného webu připomněla dávný rozhovor s  jedním ostravským přítelem, který dobře znal poměry na Ukrajině. V  přestávce výuky tehdejšího dálkového studia na průmyslovce nám vykládal o jednom ukrajinském výzkumném úkolu, který se týkal využití havrana polního v zemědělství. Jestli si to tehdy vymyslel, nebo to byla pravda, to nevím.  Ale mám takový dojem, že důležitost tvrzení webu czechfreepress.cz o vyčleněných seniorech je přímo úměrná důležitosti někdejšího sovětského bádání o využití havrana polního v zemědělství.

 

  * * *

 

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(4.9 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Dámy, berte to tak, že kdo chce dlouho žít, musí bohužel zestárnout. Důchodový věk může být příjemný i nepříjemný. Pokud máte o koho se opřít, je to pořád dobré. Dámy pode mnou to tak berou a je to dobře.
Marie Měchurová
V důchodě je dobře. Musíme ale dělat něco pro svoje zdraví, aby nám bylo dobře ještě dlouho. Já nevím, co je to nudit se, pořád se něco okolo mě děje. Jen ten den by mohl být delší....
Jitka Caklová
Ilono, jestli to není tím, že tou důchodkyní ještě nejsi a nevíš co Tě děsí. Já jsem coby důchodkyně spokojená a to úplně se vším. Podle tohoto portálu seniorkou 50+ už jsi, tak to ber jako přípravku na důchodkyni. Psychická stránka je velice důležitá. "Šedesát" už mi bylo, tak mohu poradit, "Nikdy si neber víc, než uneseš" :-)
Jan Zelenka
Pokud to jde a člověk má i v pozdějším věku stále dost sil k práci, je to fajn, je mezi lidmi a může si splnit i některé své sny, jak píše paní Jakubcová. Já jsem přesluhoval asi tři roky, než mne do důchodu vrátil druhý infarkt a operace srdce. Ale pořád to jde.
Jarmila Komberec Jakubcová
Článek je velmi zajímavý. Slovo "senior" mi nevadí, spíše mi vadilo dřívější slovní spojení "přestárlý důchodce". Záleží na každém z nás jak si svůj život zařídí a čemu se bude věnovat, Já jsem si zvolila i pracovat v důchodcovském věku jako OSVČ. Nikomu svou prací nezabírám žádné pracovní místo a mou i plnit svoje sny, které jsou finančně dost náročné. A pokud mi zdraví dovolí a moji zákazníci o mou práci budou stát budu pracovat.
Jana Kollinová
Čtu znovu a znovu, přemýšlím nad komentářem a konečně si uvědomuji, že komentář není nutný. Vím, že čtu jeden z mála článků, který je opravdový a když píši opravdový, tak to tak cítím. :-)
Jindra Hubačová
Být v důchodu mi vadí a ráda bych pracovala déle, ale bohužel. Nejde mi o peníze, ale o kontakt s lidmi a dělat práci, která má smysl a naplňuje mne. Mám různé zájmy, ale ty byly i dříve.
Naděžda Špásová
Být v důchodu mi opravdu nevadí. Naopak, když jsem dala v práci výpověď a odešla do invalidního důchodu, nesmírně se mi ulevilo. Stáří dostihne každého, vadí mi jen, že si kde kdo bere seniory jako pomůcku ke zviditelnění sebe sama. Ono se mi toho nelíbí víc, ale nemá smysl se tím zabývat. (•‿•)
Dana Puchalská
Jane, moc zajímavá úvaha. :-) Jsem ráda že jsem seniorka. Každý věk má svoje plusy i mínusy. Hlavně už nic nemusím, ale můžu. Ovšem označení geront se mi nelíbí.
Jan Zelenka
Jsem rád, že toto téma vzbudilo větší diskusi. Jsme jací jsme, o svém životě si pořád ještě rozhodujeme sami a pokud člověk projede tento portál i60, může vidět, co vše dokáží senioři ještě zvládnout. Všem díky za účast v diskusi.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.