Fenomén naší doby
Park V.Havla - /Klášterní zahrada, Zahrada u Hvězdárny/, foto autor

Fenomén naší doby

31. 1. 2020

Zdá se, že počasí nám chce vynahradit těch pár mizerných, až mrazivých dnů počátkem října. Slunce svítí jako o závod a příjemné klima svádí k malé procházce městem.

Mám moc rád příjemné prostředí Klášterní zahrady. Přejmenování tohoto krásného místa na park Václava Havla mně sice neušlo, ale nijak zvlášť mne nezaujalo. Pro mne to bude vždycky Klášterní zahrada. Anebo zahrada U hvězdárny, jak se jí dříve říkalo. Jsem člověk konzervativní a tyhle časté změny názvů mně velmi vadí.  A proto, když se ženou opět letíme někam do světa, letíme z ruzyňského letiště, a nikoli z letiště Václava Havla. Ať si ti ostatní létají, odkud chtějí. Ta neustálá změna místních názvů podle toho, kdo je momentálně u vesla, a kdo je v obecné oblibě, je zřejmě český fenomén.

V chorvatské Pule, ale i v jiných chorvatských městech, jsou pořád ulice maršála Tita, Marxe, Engelse, dokonce i Lenina i Stalina. I když i tam jsou tyto bývalé veličiny dávno na indexu. Pošťáci tam proto nemají žádný problém.

Vrcholem tradice jsou ovšem dvě ulice v istrijské Poreči. Ta jedna, táhnoucí se celým starým městem, se jmenuje Dekumans a tam, kde stojí krásný palác v benátské gotice a naproti němu skvělá turecká pizzerie, ji pravoúhle kříží ulice Cardo. Tomu se říká tradice! Tyhle dvě ulice se tak jmenují už více než dva tisíce let, od doby, kdy tady Římané postavili velké castro, tedy svůj vojenský tábor.

Přejmenovávání ulic a nejrůznějších institucí je zkrátka fenoménem naší doby. Kdo ze současných politiků má asi šanci dostat se po své smrti na onen pomyslný piedestal slávy? O výrazné osobnosti je dnes zkrátka nouze. Ty bývají, a nejen tedy dnes, většinou zalezlé v hospodách čtvrté kategorie, kde se řeší a vyřeší mnohé. Těm se ale busty obvykle nestaví.

Když se přece jen někdo takový významný najde, nějaká taková ikona prchavé éry, stará busta skončí někde v lapidáriu a na jejím místě se objeví busta nová, neokoukaná. A ejhle, nové poutní místo je najednou na světě. Ani podstavec se měnit nemusí. Prezentovat národu osobnosti, které vystupují z řady průměrnosti a jsou nositeli určité a v té době žádoucí ideologie, je ovšem docela módní a potřebné pro posílení uvědomění národa. Já ale nechci být otrokem jakékoli ideologie. Ta značkuje lidi kolem sebe a vyžaduje, aby vzali její úzké a tendenční vnímání světa za své. Za jakýmkoli přehnaně uplatňovaným "ismem" se totiž ztrácí člověk. A proto nemám rád politické ikony, které po smrti končí na žulových podstavcích. K oné osobnosti začnou chodit procesí, jak na olomoucký Svatý kopeček, bude se tam řečnit a chválit, div, že se kolem jejich bust nebudou tančit pohanské tance. A tomu dotyčnému, který tam bude hrdě a nezúčastněně sedět na žulovém soklu, to bude už stejně úplně fuk. Na žulových soklech totiž končí všechna sláva světa.

 

* * *

Můj příběh
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Časté změny názvů každému pletou jen hlavu a nelíbí se mi to. Souhlasím však s přejmenováním Německého Brodu v r. 1945 na Havlíčkův Brod. Doufám, že toto jméno si v tomto století snad ještě udrží?!/// A víte, že Zlín se bude zpátky jmenovat Gottwaldov? Nechci vyvolávat paniku, tak to uvedu na pravou míru: přeci dohromady podle K.Gotta a Waldemara (Matušky), dobrý, ne?- ale berte to jen jako vtip.
Hana Rypáčková
Moje ulice je stále C'elakovského, Malé i Velké náměstí taky, ale ty proruské ulice se vrátily na původní a jsem ráda. Most Jana Palacha oproti Rudé Armády, která tu nebyla, mi nevadí. Stále říkáme Ruzin'.
Soňa Prachfeldová
Teď mě napadlo, že jsem kdysi žila v ulici Rudé armády , po sametové ji přejmenovali na Důlní. Nevim jak se jmenovala předtím, zkusím vypátrat. V dětství mi bylo úplně jedno, jaký nazev kde je. Nechápu, že se vytvářejí další modly politické, všechna sláva polní tráva, jak se říká.
Dana Puchalská
Doufám, že nenastane v mém okolí další přejmenování ulic a náměstí. Jsem s názvy spokojená.
Antonín Vácha
Jsem rád, že všechny ty Leninovy, SNB třídy a podobné ulice, které se po okupaci objevily, zase po roce 1989 zmizely. Nová jména ulic po významných osobnostech (mi nevadí, naopak, je dobré si je takto uchovávat v paměti. Myslím jména vědců, hudebních skladatelů apod. Obávám se, aby nevznikly nové ulice a náměstí jako například Třída MIloše Zemana, Klausovo náměstí či Babišov (nový název pro ČR).
Zuzana Pivcová
Zažila jsem to ve více městech, kde jsem žila. Třeba v Budějovicích, ale i v Lomnici nad Popelkou. Dokonce i ulice na Chodově, kam jsem přišla v lednu 1993, se ještě jmenovaly po různých komunistických předácích, ale i lokálních odbojářích. Někdy to přejmenování moc věci nepomohlo. my třeba máme jednu z hlavních "průjezdek" Ke stáčírně, i když jakási místní stáčírna tam už dávná léta není. Když jsem dávno po sjednocení Německa jezdila do Berlína a do rekreačního střediska Bundeswehru v Grünheide, tak tam všude byly stále názvy po Marxovi a Engelsovi a ještě někom, samozřejmě ne ze Třetí říše. Nejlepší jsou asi neutrální názvy jako na Spořilově Severozápadní nebo na Zahradním Městě Topolová, ty nikomu nevadí. Díky za pěknou úvahu.
Anna Potůčková
Jiná doba a jiné názvy měst, ulic a bůhví čeho všeho ještě. Neustálé změny mně také vadí. Jen např. Zlín byl za komunistů přejmenován na Gottwaldov a vrátil se po sametové revoluci na svůj původní název. Tak třeba se jednou všechno vrátí na své původní názvy. A zase se bude vyřizovat jak píše Růžena K.
Naděžda Špásová
Změna zavedeného názvu čehokoli je mi taky proti srsti. Stavění lidí na piedestaly nemusím. Proč taky, jsou to jen lidi, kteří měli také své kostlivce ve skříni a udělat z někoho modlu (radši nebudu jmenovat) je k ničemu. :-)
Růžena Kuželková
Jedinné,co mě napadá,proč se tak děje je - úředníci přeci také potřebují vyvinout nějakou činnost ,aby dostali svou měsíční výplatu.Víte kolik lidí si musí nechat předělat veškeré doklady?? A asi proto se to dělá,jiného mi nic nenapadá,co vy na to??!
Jan Zelenka
Díky za komentáře. Paní Kosťunová, přesně jste to vystihla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.