Sicílie: Památky, kam se podíváš
FOTO: Delfin travel

Sicílie: Památky, kam se podíváš

30. 1. 2020

Na plážích, úrodných polích i horských úbočích Sicílie stanuly postupně nohy Řeků, Kartáginců, Římanů, Byzantinců, Normanů, Arabů a také Francouzů.

Ti všichni, ať už to byli uchvatitelé, či mírumilovní hospodáři, podstatně ovlivnili vývoj i kulturu největšího středomořského ostrova. Pro své potomky z 21. století tak zanechali v takřka každém sicilském městě a městečku neuvěřitelně bohatou žeň památek nejrůznějšího druhu a stáří. Toto je jen část z nich…

Trojúhelníkovitý ostrov oddělený od Apeninského poloostrova jen úzkým Messinským průlivem byl už od starověku místem, kde se střetávaly vlivy civilizací ze všech koutů Středozemního moře. Pod kuratelou přísné Etny se měnily v neopakovatelný mix kultur, z nichž každá zanechala v horké sicilské půdě svůj otisk. Už první kolonizátoři z Řecka ostrov zařazovali do oblasti „Magna Graecia“, tedy Velké Řecko, ačkoliv bylo stovky námořních mil vzdálené. A na východním pobřeží Sicílie také osadníci z Korintu postavili v 8. století př. n. l. jedno z největších sídel mimo pevninské Řecko – město Syrakusy. Nejvýznamnější řecká kolonie prošla obdobím rozkvětu i zmaru. Bojovala s Féničany a Kartáginci, ale prožívala i doby, kdy v amfiteátru divadla pro patnáct tisíc diváků uvedl Aischylos premiéru své hry Peršané a ve městě přednášel na popud vládce Dionýsia Staršího, velkého podporovatele věd a umění, sám Platón.

 

Foto č. 2.jpg

 

Další významné jméno, na které v Syrakusách narazíte téměř všude, včetně triček a hrnků ve stáncích pro turisty, je Archimedes. Tento slavný rodák, matematik, filozof, astronom a vynálezce v dobách druhé punské války, kdy Sicílie na straně Kartága bojovala s Římem, pomáhal obráncům ostrova svými inovovanými válečnými stroji. Ani katapulty, ani obří čočky namířené na plachty římských lodí však nezabránily nepřátelům v postupu a sám Archimedes zahynul rukou římského vojáka podrážděného výrokem: „Neruš mé kruhy…“Památky se v Syrakusách soustředily do dvou míst – „Nové město“ láká na rozsáhlý areál s antickým divadlem, římským amfiteátrem a také proslulou jeskyní zvanou Dionýsiovo ucho, která sloužila za tyrana Dionýsia I. jako vězení a díky skvělé akustice umožnila odposlouchávat vězně. Ve Staré čtvrti na ostrůvku Ortigia potom naleznete pozůstatky antického dómu přestavěného na románskou baziliku a doplněného barokním průčelím či ruiny Apollonova chrámu.

 

Foto č. 3.jpg

 

Řecko na Sicílii

Další poměrně zachovalé památky na řeckou kolonizaci se nacházejí poblíž městečka Agrigento. Na skalním hřbetu u pobřeží stojí sedm chrámů v dórském stylu a dohromady tvoří archeologický areál Údolí chrámů. Jeho dominantou je dodnes Chrám svornosti, nejzachovalejší řecký chrám na světě.

Ve výčtu míst, která poznamenala činnost starověkých kolonizátorů, rozhodně nesmí chybět Taormina – jedno z nejkrásnějších, ale také nejdražších měst Itálie vystavěné na vysokém útesu nad Jónským mořem. Největším místním lákadlem je zachovalý amfiteátr řecko-římského divadla ve výšce dvě stě metrů nad hladinou moře. Z jeho horních řad se můžete kochat těmi nejromantičtějšími pohledy na sicilskou dominantu, majestátní sopku Etnu. V úzkých uličkách Taorminy sice proudí nekonečný dav turistů, ale neopakovatelná atmosféra promenády Corso Umberto se stylovými kavárnami, restauracemi a historickými paláci zvlášť v podvečer vynahradí veškeré útrapy.

Foto č. 4.jpg

 

Na počest Panny Marie

Dalšími významnými kolonizátory byli Normané, kteří z ostrova vyhnali v 11. století muslimské Saracény. Vládli Sicílii jen sto let, ale byla to doba rozkvětu a slávy spojená zejména s nejmocnějším vládcem jižní Evropy, prvním normanským králem Rogerem II. Tento velmi vzdělaný muž a podporovatel umění dal vzniknout nádherné arabsko-normanské architektuře, jež na ostrově okouzluje dodnes, zejména v hlavním městě Palermu či městě Cefalú vzdáleném asi 70 kilometrů.

Nejobdivovanější památkou z této doby je ovšem arcibiskupství Monreale s benediktinským klášterem a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie postavené na úbočí hory Monte Caputo nad Palermem. Majestátní katedrála po staletí udivuje svou mozaikovou výzdobou, která zabírá úctyhodných 6 500 m2 a je jednou z největších na světě.

Foto č. 5.jpg

 

Při vstupu do katedrály se ocitnete takřka v pohádkovém světě. Vévodí mu monumentální žehnající Kristus Pantokrator, Panna Maria a postavy apoštolů – to vše zobrazené pouze za pomoci tisícovek leštěných, barevných skleněných střepů. Tajemství jejich výroby převzali Normané od Maurů a v Monreale ho dovedli k absolutní dokonalosti. Všech dvě stě sloupů katedrály jsou unikáty, protože je zdobí pokaždé jiný geometrický motiv. Celá katedrála je pak jedinečnou obrázkovou biblí středověku a samozřejmě nechybí ani na listině památek UNESCO. Zakladatel katedrály Vilém II. se stavbou arcibiskupství snažil překonat svého předchůdce Rogera II., což se mu vskutku podařilo, přestože normanská vláda záhy na to skončila. Naštěstí to, co po sobě vládci ostrova zanechali, ohromuje, vzdělává a těší dodnes.

Chcete si prohlédnout nádherné starobylé památky Sicílie, a ještě si užít koupání pod paprsky teplého italského slunce? Vydejte se s námi poznat Krásy Sicílie!

cestování
Hodnocení:
(4.6 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Valerie Polášková
Na Sicílii jsem teda nikdy nebyla, ale hrozně ráda bych se tam někdy podívala. Musí to být něco neskutečného. Líbí se mi hlavně to, jak se tam o své památky musí starat. Škoda, že u nás to není stejné. Tady jsou některé často na spadnutí. Ještě štěstí, že tu jsou instituce jako https://www.pamatkovyatelier.cz/ které se právě o opravy a záchranu našich památek starají.
Dana Puchalská
Článek mně potěšil, musí tam být opravdu krásně. Ovšem cestování v parném létě už absolvovat bohužel nemohu. Škoda.
Jarmila Komberec Jakubcová
Projela jsem Sicilii s poznávačkou a tak jako majka S. jsem si ji znovu připomněla. Byla jsem na ní autobusem. Cesta bohužel byla strastiplná. Dnes bych volila jen cestu letecky.
Marie Seitlová
Sicílie je moc krásná, projela jsem ji před léty s CK. Byl to poznávací zájezd, všechny zde jmenovaná místa jsem navštívila. Děkuji za připomenutí, dnes jsem tam byla znovu.
Svatava Páleníková
Je to krása. Sicílie mne vždy lákala. Jen se bojím vysokých teplot, snáším vedra dost těžce.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.