Bouře Sandy si na severovýchodě USA a v Kanadě vyžádala podle agentury AP už nejméně 35 obětí. Město New York se po náporu bouře jen pomalu probouzí k životu. Jeho obyvatelé zůstanou podle starosty Michaela Bloomberga několik dalších dní bez podzemní dráhy.
Guvernér státu New York Mario Cuomo uvedl, že zde zahynulo 15 lidí. „Z toho deset připadá na město New York,“ řekl Bloomberg. „Tato bilance se bohužel může ještě zhoršit,“ dodal starosta na tiskové konferenci.
Agentura AP nicméně později uvedla, že ve státě New York přišlo o život už 17 lidí, pět v Pensylvánii a tři New Jersey. U pobřeží Severní Karolíny přišla o život členka posádky repliky historické lodi Bounty.
Minulý týden hurikán Sandy usmrtil 67 lidí na Kubě, na Haiti a na Jamajce.
Newyorský starosta Bloomberg oznámil, že metro ve velkoměstě nepojede nejméně čtyři až pět dní. Do několika tunelů metra a do některých stanic se během bouře dostala mořská voda.
„Byla to zničující bouře, možná nejhorší, jakou jsme kdy zažili,“ prohlásil starosta Cuomo. Dodal, že ve městě bylo 23 požárů. Nejhorší z nich v Breezy Point ve čtvrti Queens zničil 80 domů.
Znovu jsou otevřeny tři mosty spojující Manhattan s Brooklynem. Uzavřeny zůstávají newyorské parky, školy i všechna tři velká letiště. Newyorská burza dnes nefunguje, ale otevře se ve středu.
Město se po náporu bouře jen pomalu probouzí k životu, v ulicích jsou popadané stromy, které odklízejí hasiči. Všude je smetí, na nábřeží jsou různé naplaveniny, které přinesla čtyřmetrová velká voda. Jsou vidět i auta, která byla zatopená.
V celém jižním Manhattanu nejde elektřina a nikdo neví, jak dlouho nepůjde. Znamená to mimo jiné i to, že nejde dopravní signalizace, takže na ulicích panuje poměrně chaos. Vzhledem k tomu, že nejezdí metro ani autobusy, tak jediným způsobem dopravy jsou taxíky, o které je enormní zájem.
Nefungují telefony, ani mobilní sítě. Jedinou možností pro lidi, jak se mezi sebou spojit, jsou telefonní automaty. Jindy je skoro nikdo nepoužívá, ale nyní se u nich tvoří dlouhé fronty.