Na migrénu je řimbaba
Ilustrační foto: commons.wikimedia.org

Na migrénu je řimbaba

3. 10. 2019

Kopretina řimbaba je to doopravdy krásná rostlina. Lze ji pěstovat i na balkónech, terasách jako hrnkovou květinu a pochopitelně i v zahradách. Ovšem je to rostlina invazivní.

Sběr 
Sbíráme všechny části rostliny, včetně natě i květů. Ale nejvíce účinných látek je obsaženo v listech. Lze ji používat jak čerstvou, tak i sušenou. Sušíme ji volně ve stínu nebo při umělém  teple do 35°C.

Léčivé účinky
Ulevuje od artritických bolestí a napětí svalů. Je vhodná jako prevence migrény a bolestí (i chronických) hlavy. Má pozitivní vliv na funkci ledvin. Snižuje horečku, krevní tlak a podráždění žaludku. Užívá se proti střevním parazitům. Zlepšuje trávení, stimuluje chuť k jídlu. Používá se při menstruačních potížích.

Nálev
1/2 - 1 čajové lžičky sušených listů se zalije 250 ml vroucí vody. Nechá se 5-10 minut odstát. Potom scedíme a popíjíme po  doušcích. Doporučená dávka jsou 2 šálky denně. Čaj je dost hořký. Je dobrý na zažívání.

Při migréně 
Doporučuje se rozžvýkat a spolknout čerstvý list. 

Mast
Její příprava je sice náročnější, ale stojí za to. Čerstvou kvetoucí nať nakrájíme najemno buď nerezovým nebo keramickým nožem. Potom zalijeme horkým, doma vyškvařeným sádlem, a sice až po okraj hrnku. Zalévejte skutečně opatrně - hrozí totiž vzkypění !! Nechte vychladnout a uložte na 24 hodin do chladničky. Další den opět rozehřejte a sced'te přes jemné sítko. Potom asi 1 hodinu ohřívejte na 100°C a stále míchejte. Potom uložte na 7 dní do chladničky. Po této době začněte mast používat. Mast je skvělá i na kousance od hmyzu.

Tinktura 
Čerstvou nať nakrájíme na drobné kousky a naplníme jimi láhev asi do jedné pětiny. Láhev nesmí být z tmavého skla. Zalijeme lihem či  65 %alkoholem až po hrdlo. Necháme 14 dní vyluhovat a denně lahví protřepeme. Lze ji nechat po celou dobu i na slunci. Potom přecedíme.

Tinkturu lze použít jako výborný repelent.

Řimbabu by neměly užívat těhotné a kojící ženy a děti do 12 let. 

Informace jsem čerpala ze svých zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Hezká kytička s nelichotivým názvem. Mamince na migrénu zabírala pouze algena. Když ji přestali vyrábět, náhražky jí moc nepomáhaly.
Jana Šenbergerová
Milá kytička.
Naděžda Špásová
Jestli je i na průjem, tak by se mi hodila. :-)
Zuzana Pivcová
Řimbabu mám několikrát odzkoušenou podle rady bylináře Ing. Janči jako prostředek proti neinfekčnímu průjmu coby důsledku nějaké dietní chyby. Stačilo vždy jen 5 kapek tinktury. Další účinky neznám, takže jsem se ráda poučila.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.