Mladým vadí, že senioři pracují
Ilustrační foto: ingimage.com

Mladým vadí, že senioři pracují

30. 9. 2019

Jsou pomalí a nevýkonní. Kdyby šli do penze, mladí by měl více pracovních příležitostí. Když je člověk starý, nemá pracovat. Tak toto jsou názory mnoha mladých Čechů. Vyplynulo to z několika průzkumů a anket.

Ten se asi do penze nechystá nikdy. Tuto věty vyslechl sedmašedesátiletý Miroslav, když prošel kolem kuchyňky, kde si vařili kafe dva výrazně mladší kolegové. „Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, že mluví o mně. Byl to šok. Chovají se ke mně korektně, nijak se v práci s nikým nedružím. Prostě udělám svoje a jdu domů,“ vypráví. Pracuje, přestože by už mohl být v penzi. Firma patří synovi jeho kamaráda a ten má o Miroslavovy služby zájem, protože na rozdíl od mladých zaměstnanců výborně ovládá technickou němčinu. „Ti mladí se sice domluví, ale když přijde na řešení odborných detailů s našimi německými partnery, nastupuji já. Myslím, že by si mě tady majitel nedržel, kdybych nepodával výkon. Jenže mi nenapadlo, že mladí to berou jinak. Mají asi zálusk na moje místo, připadám jim jako důchodce. My ale taky za mlada používali výraz prduch, tedy pracující důchodce. Vlastně jsme si ze starých lidí, kteří chodili do práce, taky dělali legraci,“ říká.

Průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr se snažil zmapovat postoje mladých lidí ke generaci ve věku padesát pět plus. Až dvě třetiny mladých Čechů lidí zmínily nějakou věc, která jim na starších lidech vadí. Nejčastěji to, že pracují a tím takzvaně zabírají místo mladým. Dále zmiňovali, že na penze je vynakládáno hodně peněz z daní všech. Padaly i výrazy, že staří lidé jsou svým způsobem pro společnost přítěž. Když byly odpovědi mladých Čechů porovnány s odpověďmi v průměru Evropské unie, nevyšli z toho dobře. Zatímco v České republice vnímá populaci padesát pět plus spíše negativně více než padesát procent mladých lidí, v Evropské unii je to v průměru dvacet osm procent.

„Z našich údajů vyplývá, že se každý desátý senior někdy setkal s diskriminujícím chování. Senioři velmi často cítí, že je mladí lidé vnímají jen jako někoho, kdo je pomalý, zabírá místo v tramvaji a stojí peníze. Lidé se tak cítí ztraceni, sami a nepotřební,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje Senior pointy, tedy místa určená k setkávání starších lidí.

Došlo k naprosto paradoxní situaci. Z jedněch průzkumů vyplývá, že lidem vadí, když si senioři k důchodům přivydělávají a neuvolňují pracovní místa mladých, ale z dalších průzkumů je jasné, že firmy mají o seniory čím dál větší zájem. Ještě nikdy pro ně nebylo tolik pracovních nabídek jako nyní.

„Moje vnučka pořád skuhrá, že nemůže najít práci. Já sedím na recepci v jednom rodinném penzionu, v rámci práce tam i uklízím. Není to nic náročného, většinou se tady ubytovávají slušní lidé na služebních cestách. Takže mám na recepci čas si číst, koukat na televizi, pak jednou denně poklidím společné prostory, společné toalety v přízemí. Pokoje ne, na ty je pokojská,“ vypráví devětašedesátiletá Marie z malého severomoravského města. Nabídla své pracovní místo své vnučce. „Myslela jsem si, že bude ráda, že má práci. Když se dozvěděla, že má i uklízet, urazila se a řekla, že s maturitou přece nebude dělat hajzlbábu. No to je pak těžké. Majitelka penzionu o mě stojí, chová se ke mně velmi slušně a říká, že nikoho jiného na mé místo nechce. Takže asi budu recepční a hajzlbába v jednom až do smrti,“ dodává Marie.

Loni pracovalo přes tři sta čtyřicet tisíc českých penzistů. To je podle Českého statistického úřadu ve srovnání s rokem 2017 o téměř třicet tisíc více. Statistici tvrdí, že je za tím nejen vyšší počet volných míst na pracovním trhu, ale i to, že senioři žijí aktivně a chtějí si přivydělat, aby si mohli dopřát určitý životní standard.

Výsledek? Když pracovnice Domova pro seniory v Sokolnicích Eva Stiborová dělala průzkum na téma, co si žáci středních a vysokých škol myslí o seniorech, dopracovala se k těmto údajům: Padesát procent středoškoláků si myslí, že je špatně, že senioři pracují. A čtyřicet osm procent ví, že se penze vyplácejí z daní nás všech, tudíž, až budou pracovat, budou muset také přispívat na penze. Zmiňovali to jako něco, co jim připadá dosti nepříjemné.

Takže na jedné straně mladým lidem senioři připadají jako přítěž, na druhé straně jim vadí, když jsou aktivní a přivydělávají si. Je to vlastně krásná ukázka toho, že dokud je člověk mladý, nedovede si vůbec život ve vyšším věku přestavit. Netuší totiž, že se i jemu může stát, že za jeho zády jednou někdo řekne: Co ten tady ještě dělá?

práce
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dusan Cezarius
A se těm mladým pracovat chce. To je mi novinka... většinou je zajímají drogy a alkohol. Práce nikoli.
Danuše D'Engeli
Mně je to osobně jedno, co si kdo o mne myslí. Je mi 63 let, jsem průvodkyně a budu pracovat třeba až do stovky. Také jsem se setkala s diskriminací, ale jen nepatrnou. Neustále se učím, napsala jsem malou knížku pro děti a připravuji další. Žiji úplně stejným životem, jako když mi bylo 40 let a cítím se dobře. Je mi ovšem líto, když čtu některé informace o diskriminaci starších lidí. Mnohdy tito lidé nemají peníze na oblečení, nemají dost energie......takže je mladší kritizují...Přála bych všem lidem, aby měli své koníčky, práci a vydělali si peníze na dobré žití a bytí. Každý člověk má ale svůj osud, každy člověk má v životě určité poslání. Od toho se poté odvíjí další "mladé" roky po šedesátce. S přáním všeho dobrého všem mladým a starším "mladým". Jde také o toleranci a úctu k lidem, kteří mají radost z práce, atˇje jim o trošku více než mladým. Přej a bude ti přáno.
Roman Vithous
Věra Lišková
Věra Lišková
A co takhle, když už rozdělovat pracující, tak na ty, kteří vykonávají svou práci dobře a rádi a pak na skupinu, která se ve výběru svého povolání spletla a pracuje špatně, bez ohledu na věk.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokud je poznámka určena mně "drápat někomu po zádech" musím se opravu pousmát. Pokud si najdete na Google Živnostenský list (myslím můj), který je veřejně přístupný zjistíte z něho, že v současné době pracuji na OVČ v oboru grafik. Což jsem řádně vystudovala. A pokud mám odběratele své práce, oni mi zase platí je jim naprosto jedno kdo práci dělá. Nejdůležitější abych pracovala tak, abych zákazníky měla.
Jitka Caklová
Samozřejmě, že OSVČ (osoba SAMOSTATNĚ výdělečně činná) nikomu nezabírá místo, což má logiku, touto osobou má možnost být každý. Ale není OSVČ jako OSVČ. Když jsem se v roce 1992 stala OSVČ (Výroba pekařských a cukrářských výrobků) a po dvou letech, pro pracovní přetížení, skončila s embolií v nemocnici, tak mi pan primář řekl: "Jóó holka, v dnešní době když chceš úspěšně podnikat, tak na práci si musíš sehnat lidi, jen dirigovat a ne se udřít k smrti, jako tvoji rodiče. Až tato věta mi otevřela oči, abych viděla, co je pro mě v MÉM životě důležité, "NEDRÁPAT SE NAHORU PO CIZÍCH ZÁDECH" a zůstat raději drobným živnostníkem.
Jarmila Komberec Jakubcová
Od roku 2006 pracuji jako OSVČ. Platím si zdravotní i sociální pojištění, odvádím řádně daně do státního rozpočtu. Komu tedy zabírám místo? Pokud si někdo od mně tzv. koupí moji práci je jedno jestli jsem senior či nesenior. A to, že pobírám starobní důchod? Ano pobírám, protože jsem celý život řádně pracovala a platila daně. Co k tomu dodat? Závist či něco jiného ?
Jitka Caklová
2.10.2019 18:24: Tak tomu říkám pohled "pravé intelektuálky". Coby "lopata se základním vzděláním" protože mě soudruzi dál nepustili a skutečně "s vysokou školou života" jsem ráno v půl čtvrté šla do kravína, přes den práce na poli a odpolední opět v kravíně. Po mateřské dovolené jsem změnila zaměstnání a šla k černému řemeslu. Jestli nevíte co to je, tak je to 8,5 hodiny práce u stroje (většinou ve stoje, když jde o těžké kusy), práce s bruskou atd., později jsem přešla do ŽBS a pracovala jako brusička skleněných perlí, kde vám 8 hodin, protože se jednalo o dvousměnný provoz, teče voda jak na ruce, tak pod nohama. Když jsem se "propracovala" do část. inv. důchodu, tak díky tomu, že jsem nebyla úplně blbá, vypracovala jsem se na místo administrativní pracovnice. Mohu tedy srovnávat. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, co jsem "žila" dosud a prostředím ve kterém jsem se ocitla. Ráno vstát, ne ve tři, ale v šest, hezky se obléknout, načančat se, v mém případě "odpracovat" 7 hodin a nikdo, kdo přišel ke mně na přepážku, nebyl pro mě "blbá lopata" ani za 4 700.-, které jsem si mohla k ČID vydělat. A věřte, kdybych po pěti letech nemusela na 3 operace páteře, byla bych tam ráda do dnes, tedy, pokud by mě někdo nevyšťouchal. Opravdu nevím, co vás na tak hrozném místě tak dlouho drželo, když je tolik možností jít na lepší.
Mirek Medák
Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.
Adéla Rybková
Jak tak pročítám příspěvky, většina zde se domnívá, že ve státní správě jsou "teplá místečka". Upřesním: není tomu tak. Zákon se v jednom kuse mění, čili co jednou napíšete, za týden nemusí být pravda. Vláda vám předhodí nedohotovený diletantsky postavený zákon, třeba i bez prováděcích vyhlášek a "úřade, po*er se s tim". Davy lidí předpokládající to, že "úředníci nic nedělají". Nevidí, že v zaměstnání boucháte dvanáctky den co den, že si práci berete i domů, aby byly dodrženy zákonné lhůty. A co se týče dříve narozených v přístupu k úřadu, to by bylo také na kroniku. Přístup "včera jsem to dal na podatelnu, za co vás platíme, že to ještě dneska nemám v ruce?!" + to, že lidé očividně neumí číst a domáhají se svých práv půl roku po uzavření řízení, ač byli řádně obesláni? Normální. Co se týče "starých neomylných struktur" na úřadech, škoda mluvit. Koneckonců, kvůli jedné takovéto (a vyhoření) jsem instituci opustila, ihned po mně chňapla místní firma a jsem spokojena jak želva. Na mé původní místo - jak vy zde míníte "teplé místečko na úřadě" - stále není možné najít dva (jak vidno jsem se neflinkala) pracovníky. Čím ono to asi bude? Tabulkový plat 14 táců pro vysokoškoláka s odborným vzděláním? Vědomí toho, že budete denně ve stresu? Že vám v kanclu bude denně nadávat kdejaká blbá lopata, co má stěží základku, ale "vysokou školu života", jak jste neschopní? Jen do toho, zkuste, pánové a dámy, co sype takovéto "teplé místečko", než o něm něco napíšete. Ještě poznámka: vězte, že za posledních několik let z oné instituce a mého okolí odešli 4 lidé. Lidé to byli na svém místě. Praktici, kteří se zákonem uměli používat i hlavu. Lidé v produktivním věku, kteří mají do důchodu velmi daleko, jen už jim to "teplé místečko" lezlo na nervy. Asi jako mně. Hezký den.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?