Mladým vadí, že senioři pracují
Ilustrační foto: ingimage.com

Mladým vadí, že senioři pracují

30. 9. 2019

Jsou pomalí a nevýkonní. Kdyby šli do penze, mladí by měl více pracovních příležitostí. Když je člověk starý, nemá pracovat. Tak toto jsou názory mnoha mladých Čechů. Vyplynulo to z několika průzkumů a anket.

Ten se asi do penze nechystá nikdy. Tuto věty vyslechl sedmašedesátiletý Miroslav, když prošel kolem kuchyňky, kde si vařili kafe dva výrazně mladší kolegové. „Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, že mluví o mně. Byl to šok. Chovají se ke mně korektně, nijak se v práci s nikým nedružím. Prostě udělám svoje a jdu domů,“ vypráví. Pracuje, přestože by už mohl být v penzi. Firma patří synovi jeho kamaráda a ten má o Miroslavovy služby zájem, protože na rozdíl od mladých zaměstnanců výborně ovládá technickou němčinu. „Ti mladí se sice domluví, ale když přijde na řešení odborných detailů s našimi německými partnery, nastupuji já. Myslím, že by si mě tady majitel nedržel, kdybych nepodával výkon. Jenže mi nenapadlo, že mladí to berou jinak. Mají asi zálusk na moje místo, připadám jim jako důchodce. My ale taky za mlada používali výraz prduch, tedy pracující důchodce. Vlastně jsme si ze starých lidí, kteří chodili do práce, taky dělali legraci,“ říká.

Průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr se snažil zmapovat postoje mladých lidí ke generaci ve věku padesát pět plus. Až dvě třetiny mladých Čechů lidí zmínily nějakou věc, která jim na starších lidech vadí. Nejčastěji to, že pracují a tím takzvaně zabírají místo mladým. Dále zmiňovali, že na penze je vynakládáno hodně peněz z daní všech. Padaly i výrazy, že staří lidé jsou svým způsobem pro společnost přítěž. Když byly odpovědi mladých Čechů porovnány s odpověďmi v průměru Evropské unie, nevyšli z toho dobře. Zatímco v České republice vnímá populaci padesát pět plus spíše negativně více než padesát procent mladých lidí, v Evropské unii je to v průměru dvacet osm procent.

„Z našich údajů vyplývá, že se každý desátý senior někdy setkal s diskriminujícím chování. Senioři velmi často cítí, že je mladí lidé vnímají jen jako někoho, kdo je pomalý, zabírá místo v tramvaji a stojí peníze. Lidé se tak cítí ztraceni, sami a nepotřební,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje Senior pointy, tedy místa určená k setkávání starších lidí.

Došlo k naprosto paradoxní situaci. Z jedněch průzkumů vyplývá, že lidem vadí, když si senioři k důchodům přivydělávají a neuvolňují pracovní místa mladých, ale z dalších průzkumů je jasné, že firmy mají o seniory čím dál větší zájem. Ještě nikdy pro ně nebylo tolik pracovních nabídek jako nyní.

„Moje vnučka pořád skuhrá, že nemůže najít práci. Já sedím na recepci v jednom rodinném penzionu, v rámci práce tam i uklízím. Není to nic náročného, většinou se tady ubytovávají slušní lidé na služebních cestách. Takže mám na recepci čas si číst, koukat na televizi, pak jednou denně poklidím společné prostory, společné toalety v přízemí. Pokoje ne, na ty je pokojská,“ vypráví devětašedesátiletá Marie z malého severomoravského města. Nabídla své pracovní místo své vnučce. „Myslela jsem si, že bude ráda, že má práci. Když se dozvěděla, že má i uklízet, urazila se a řekla, že s maturitou přece nebude dělat hajzlbábu. No to je pak těžké. Majitelka penzionu o mě stojí, chová se ke mně velmi slušně a říká, že nikoho jiného na mé místo nechce. Takže asi budu recepční a hajzlbába v jednom až do smrti,“ dodává Marie.

Loni pracovalo přes tři sta čtyřicet tisíc českých penzistů. To je podle Českého statistického úřadu ve srovnání s rokem 2017 o téměř třicet tisíc více. Statistici tvrdí, že je za tím nejen vyšší počet volných míst na pracovním trhu, ale i to, že senioři žijí aktivně a chtějí si přivydělat, aby si mohli dopřát určitý životní standard.

Výsledek? Když pracovnice Domova pro seniory v Sokolnicích Eva Stiborová dělala průzkum na téma, co si žáci středních a vysokých škol myslí o seniorech, dopracovala se k těmto údajům: Padesát procent středoškoláků si myslí, že je špatně, že senioři pracují. A čtyřicet osm procent ví, že se penze vyplácejí z daní nás všech, tudíž, až budou pracovat, budou muset také přispívat na penze. Zmiňovali to jako něco, co jim připadá dosti nepříjemné.

Takže na jedné straně mladým lidem senioři připadají jako přítěž, na druhé straně jim vadí, když jsou aktivní a přivydělávají si. Je to vlastně krásná ukázka toho, že dokud je člověk mladý, nedovede si vůbec život ve vyšším věku přestavit. Netuší totiž, že se i jemu může stát, že za jeho zády jednou někdo řekne: Co ten tady ještě dělá?

práce
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Zahradníková
V prodejně byly zaměstnané 3 důchodkyně , chodila vždy 1 na 3 hodiny denně. Měly tedy za měsíc kolikrát jen 12 hodin. Přišla mladá paní, že by chtěla u nás pracovat místo těch důchodkyň. Když jsem jí řekla, že dobře, ale na 3 hodiny denně, víc že není potřeba a řekla jsem jí, kolik bude mít plat, byla dost překvapená a už důchodkyně - brigádnice- nahradit nechtěla. A to jsem jí nabídla smlouvu na dobu neurčitou. Když jsme jeden čas měli mladší brigádnici, chtěla jen stát za pultem a ostatní práce jí nic neříkala - uklízení, kontrola záruční doby, umytí nářezáku, doplňování , nakonec i umytí WC. Taky u nás dlouho nevydržela,navíc jí dělalo problém na pokladně namarkovat 2 rohlíky a spočítat, kolik stojí třeba 2 ks chleba bez kalkulačky. Neříkám, že všichni byli stejní, za život se u nás vystřídalo mnoho učňů a prodavaček, ale někteří byli opravdu exoti- mistři světa. Tak si myslím,pokud důchodce má možnost "přiměřeně" pracovat ,dělá práci,která ho baví, má dělat,každá práce mladým nevoní, přijdou léta, zdravotní problémy a už to nepůjde. Vždyť i ten důchodce platí daně, z těch se potom vyplácejí podpory i mladým - nezaměstnaným.
Jaroslav Babiš
Záleží co děláte pokud rukama tak se těšíte do duchodu ..pokud máte kancelářskou práci tak mužete dělat do 90..vyjimky ovšem potvrzují pravidla...
Soňa Prachfeldová
To mě vadí, že mladí nechtějí pracovat /značná část/, raději chodí do front na Úřad práce, flákají se a myslí si, že jsou středobod všeho.
Jitka Caklová
Kdo si dnes umí představit, že dovolená do 23 let byla 14 dnů. Dělník bez vyučení musel odpracovat 8 let, dělník s tříletým vyučením 5 let, aby dostal 3 týdny dovolené a za případná "ačka" se tato dovolená ještě krátila. 4 týdny dovolené, pokud si dobře pamatuji byly až po 28 letech věku.
Danuše Onderková
Pamatuji si, kdy člověk 45+, sháněl místo. Problém, tenkrát to nebyl pro firmy nikdo zajímavý. Starý, pomalý, neproduktivní a pod. Po nějaké době ale firmy zjistily, že onen 45+ má více zkušeností je flexibilní, a je pro jeho firmu zajímavý pracovník. Tudíž se začaly vyhledávat starší pracovní síly. Mladí mají školy a představu o svém platu. Málo kdo si ale uvědomí, že zadarmo mu nikdo nic nedá a podřadnou prací přece nebude dělat. My si museli své mzdy zasloužit a z věkem a zkušenostmi se nám mzda zvedala. Toto by měli mladí vyzkoušet a potom mohou seniory kritizovat ať sedí doma. Myslím, že kdyby všichni senioři přestali pracovat, tak mladí budou reptat stále a nezaměstnaných moc neubude.
Olga Škopánová
Rychlost není ta největší ctnost důchodci v práci mohou nabídnout víc, zkušenosti, pracovitost loajalitu škoda, že si to mnozí zaměstnavatelé neuvědomují.
Milan Mikeš
Jen ať se nám klidně pošklebují. I oni budou jednou staří, pomalí a nevýkonní. Pokud se toho ovšem dožijí...
Jitka Caklová
Při čtení článku a diskuzních příspěvků jsem si vzpomněla na hru mladoboleslavského divadla Král Lear: "Kdybyste do obrovské papírové plachty začali vpisovat postavy všech Shakespearových her a pomocí čar zachytili vlastnosti a vztahy mezi nimi, získali byste neuvěřitelně hustou síť, v níž je zachycena veškerá zkušenost lidstva. Shakespeare opravdu nevynechal téměř nic. Uprostřed tohoto vesmíru ční Král Lear. Mezi divadelníky se říká, že "Lear je hora, na kterou ještě nikdo nevylezl". MDMB se o to 400 let po smrti Williama Shakespeara pokusí. Hra, jež začíná jako pohádka a končí apokalyptickým obrazem světa, který by nás mohl potkat, pokud by nás definitivně ovládla touha po moci a zahodili bychom lidskost."
Jitka Caklová
Záleží na úhlu pohledu. Na danou problematiku je jiný od kancelářského stolu a naprosto odlišný od pásu montovny, či od pokladny v supermarketu. S přihlédnutím ke generaci ke které patřím, si neumím představit, jak se někdo v důchodovém věku dere se o místo krmičky hospodářského zvířectva, pracovnice na poli, či v jiné výrobní sféře. Vidím velký rozdíl mezi člověkem, za kterým jsou vidět stohy zbytečného papíru, či dat ve virtuálním prostoru a člověkem, za kterým jsou vidět skutečné hodnoty.
Libuše Křapová
Dokaž, chlapče, firmě, co všechno umíš a jaký jsi pro ni přínosem. Pak ti sama zvedne plat, jen aby si tě udržela a nepřešel jsi jinam. A nesváděj svou neschopnost na senirory.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?