Mladým vadí, že senioři pracují
Ilustrační foto: ingimage.com

Mladým vadí, že senioři pracují

30. 9. 2019

Jsou pomalí a nevýkonní. Kdyby šli do penze, mladí by měl více pracovních příležitostí. Když je člověk starý, nemá pracovat. Tak toto jsou názory mnoha mladých Čechů. Vyplynulo to z několika průzkumů a anket.

Ten se asi do penze nechystá nikdy. Tuto věty vyslechl sedmašedesátiletý Miroslav, když prošel kolem kuchyňky, kde si vařili kafe dva výrazně mladší kolegové. „Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, že mluví o mně. Byl to šok. Chovají se ke mně korektně, nijak se v práci s nikým nedružím. Prostě udělám svoje a jdu domů,“ vypráví. Pracuje, přestože by už mohl být v penzi. Firma patří synovi jeho kamaráda a ten má o Miroslavovy služby zájem, protože na rozdíl od mladých zaměstnanců výborně ovládá technickou němčinu. „Ti mladí se sice domluví, ale když přijde na řešení odborných detailů s našimi německými partnery, nastupuji já. Myslím, že by si mě tady majitel nedržel, kdybych nepodával výkon. Jenže mi nenapadlo, že mladí to berou jinak. Mají asi zálusk na moje místo, připadám jim jako důchodce. My ale taky za mlada používali výraz prduch, tedy pracující důchodce. Vlastně jsme si ze starých lidí, kteří chodili do práce, taky dělali legraci,“ říká.

Průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr se snažil zmapovat postoje mladých lidí ke generaci ve věku padesát pět plus. Až dvě třetiny mladých Čechů lidí zmínily nějakou věc, která jim na starších lidech vadí. Nejčastěji to, že pracují a tím takzvaně zabírají místo mladým. Dále zmiňovali, že na penze je vynakládáno hodně peněz z daní všech. Padaly i výrazy, že staří lidé jsou svým způsobem pro společnost přítěž. Když byly odpovědi mladých Čechů porovnány s odpověďmi v průměru Evropské unie, nevyšli z toho dobře. Zatímco v České republice vnímá populaci padesát pět plus spíše negativně více než padesát procent mladých lidí, v Evropské unii je to v průměru dvacet osm procent.

„Z našich údajů vyplývá, že se každý desátý senior někdy setkal s diskriminujícím chování. Senioři velmi často cítí, že je mladí lidé vnímají jen jako někoho, kdo je pomalý, zabírá místo v tramvaji a stojí peníze. Lidé se tak cítí ztraceni, sami a nepotřební,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje Senior pointy, tedy místa určená k setkávání starších lidí.

Došlo k naprosto paradoxní situaci. Z jedněch průzkumů vyplývá, že lidem vadí, když si senioři k důchodům přivydělávají a neuvolňují pracovní místa mladých, ale z dalších průzkumů je jasné, že firmy mají o seniory čím dál větší zájem. Ještě nikdy pro ně nebylo tolik pracovních nabídek jako nyní.

„Moje vnučka pořád skuhrá, že nemůže najít práci. Já sedím na recepci v jednom rodinném penzionu, v rámci práce tam i uklízím. Není to nic náročného, většinou se tady ubytovávají slušní lidé na služebních cestách. Takže mám na recepci čas si číst, koukat na televizi, pak jednou denně poklidím společné prostory, společné toalety v přízemí. Pokoje ne, na ty je pokojská,“ vypráví devětašedesátiletá Marie z malého severomoravského města. Nabídla své pracovní místo své vnučce. „Myslela jsem si, že bude ráda, že má práci. Když se dozvěděla, že má i uklízet, urazila se a řekla, že s maturitou přece nebude dělat hajzlbábu. No to je pak těžké. Majitelka penzionu o mě stojí, chová se ke mně velmi slušně a říká, že nikoho jiného na mé místo nechce. Takže asi budu recepční a hajzlbába v jednom až do smrti,“ dodává Marie.

Loni pracovalo přes tři sta čtyřicet tisíc českých penzistů. To je podle Českého statistického úřadu ve srovnání s rokem 2017 o téměř třicet tisíc více. Statistici tvrdí, že je za tím nejen vyšší počet volných míst na pracovním trhu, ale i to, že senioři žijí aktivně a chtějí si přivydělat, aby si mohli dopřát určitý životní standard.

Výsledek? Když pracovnice Domova pro seniory v Sokolnicích Eva Stiborová dělala průzkum na téma, co si žáci středních a vysokých škol myslí o seniorech, dopracovala se k těmto údajům: Padesát procent středoškoláků si myslí, že je špatně, že senioři pracují. A čtyřicet osm procent ví, že se penze vyplácejí z daní nás všech, tudíž, až budou pracovat, budou muset také přispívat na penze. Zmiňovali to jako něco, co jim připadá dosti nepříjemné.

Takže na jedné straně mladým lidem senioři připadají jako přítěž, na druhé straně jim vadí, když jsou aktivní a přivydělávají si. Je to vlastně krásná ukázka toho, že dokud je člověk mladý, nedovede si vůbec život ve vyšším věku přestavit. Netuší totiž, že se i jemu může stát, že za jeho zády jednou někdo řekne: Co ten tady ještě dělá?

práce
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vojta Šebek
Tak senioři se tu bijí do prsou jak jsou pracovití a ještě třeba uklidí. To je přesně důvod proč se nedaří zvednout mzdy,l když senior za mizerný plat ještě uklidí aby se cítil potřebný. Já chci plast za práci na kterou jsem uzavřel smlouvu. Osud firmy je mi u zadku a mazaní medu kolem pusy od pana majitele mi taky složenky nezaplatí. Tak holt budou všude makat důchodci s pocitem jak jsou užiteční a zřejmě udrží tenhle zadluženej stát v chodu. A ještě by měli začít rodit děti.
Olga Škopánová
Myslím, že paní marie napsala pravdu, která se stoupajícím deficitem na penzijním účtu bude stále aktuálnější bohužel.
Vrozkrokkop Kopalsson
Nové koště dobře mete, ale to staré ví, kde je špína. Po plyšáku, když šla pod kytky Tesla kam jsem nastoupil po škole jsem získal zaměstnání v konstrukci jiné firmy. ještě jsem tam zažil staré zaměstnance co by pro firmu dýchali. Ale ti postupně odcházeli, mladí co je měli nahradit se neměli od koho učil. Tak jsem jednou byl u obchodníků, zrovna se tam bavili o nějakém problému, že by to měla být záležitost konstrukce. Opáčil jsem: "O jaké konstrukci je řeč? Tady už žádná konstrukce není."
Zuzana Pivcová
Nemyslím si, že bychom se my senioři rvali s mladými o tatáž místa, která vyhovují jim. Všude, kam se podívám, visí na obchodech cedule, že hledají pracovníky i na brigádu. Tak proč nejsou ta místa obsazena? Jasně, není to práce "ajťáka" za čtyřicet a výše. Když si chce starší člověk přivydělat a skutečně nezabírá místo nějakému mladšímu odborníkovi, tak proč by nepracoval? A jaký má k tomu důvod, do toho nikomu nic není. Hlavní je, jaký podává výkon.
Roman Leity
Mlady lidi nechteji pracovat tak nastupuje stara garda je mi 45.let a makam 6.dni v tydnu do firmy nastoupil mlady 23.let a hned po prvni smene mu vse bolelo a prej za 160kc na hodinu tu nebudr hakovat tak co by chtely v teto firme maka. 16.let a uz vim jak zlata mlades maka.
Eva Kopecká
Mladým vadí asi všechno. I důchodce v MHD, co jede zadarmo. Jsme v práci v těchto časech napůl. Napůl mladí, napůl my, co máme nějaký ten růček do důchodu. Když se to vezme zleva a zprava, my staří, co jsme tam nějakých ...cet let, jsme to vlastně tak nějak zbudovali. Oni přišli takříkajíc k hotovému. Do zaběhnutého. Kdybychom udělali průzkum, marodí víc ti mladí a my staří víc vydržíme. Tu mladí už k pěknému platu přišli, my si na něj museli sakra počkat. Ti mladí neudělají víc práce, zatímco my staří klidně zaskočíme i za úklid. Jo. Určitě nebudu přesluhovat na svém pracovišti. Ovšem klidně si najdu nějakou tu hodinku úklidu, nebo něco jiného, naprosto odlišného od práce, kterou dělám celý život. Na druhou stranu - abych byla objektivní - znám pár lidí, co se zuby nehty drželi na svém postu pár let přes. Dneska nemůže nikdo důchodci říct, aby skončil, má právo pracovat dál. Kdyby nebyla nezaměstnanost, nic proti, ale takhle, pokud ten člověk zabírá místo mladému a SCHOPNÉMU, je to škoda. Na stranu druhou, už takhle chodíme do důchodu později o pár let! Proč si ukracovat zdraví a život neustálou prací pořád dokola? Ty prachy zato nestojí!
Fero Jebel
Mladým vadí důchodci co pracují, já jel před důchodem pracovat do zahraničí a pracuji ještě dnes, sice už doma ale to není o důchodcích i v zahraničí vědí,že mladý mu v pátek zavolá, že je nemocný a nebo v pondělí , že ho bolí hlava. Mně tady z nouze přijala mladá dívka. ptala se mne jak často marodím a kdy to bylo naposled? když jsem ji řekl, že to bylo v době kdy ještě nebyla na světě myslela, že si dělám legraci a už tam pracuji 5 let. Já ještě nemarodil a on už aspoň 10krát. Ale vzkaz pro mladé, 45 let jsem platil sociálku a dával peníze do rozpočtu a teď by bylo dobré aby ti důchodci natáhli kopita co? Tak až si ti mladí odpracijí tolik let taky si můžou říct o důchod tak těch jedenáct tisíc a pak předvedou svoje myslitelské umění. V Anglii mi řekl šéf, já potřebuji lidi na práci ne na keci, protože natom stojí moje fabrika. A proč berou šéfové staré lidi když je těch superpracantů tolik? až se propracujete k tomu místu onoho šéfa pak to pochopíte. Já už jim byl.
František Hanečka
Je mně 73 let a pořád pracuji. Majitel firmy mne bral před 12 lety na zkoušku a jak sám přiznal, tak na zkoušku. Nyní mu firmu držím sám. A mám zkušenost z pohovorů s mladými absolventy VŠ. Je to asi 6 let zpět a byl jsem nucen vypsat výběrové řízení na specializovaného obchodníka. Pozvaných bylo 83 vysokoškoláků. Část jsem odmítl hned při příchodu, protože neuměli ani pozdravit a oblečení tak k vodě. Další nezvládli buď odbornou angličtinu, nebo vizuelně určit, jaký je problém s motherboardem (spálené konektrory byly viditelné). Protože se jednalo o post obchodníka, tak někteří nechtěli pracovat po 16 hodině, nebo večer, či přes víkend komunikovat se zákazníkem. Co mne ale nejvíce překvapilo byly jejich požadavky. Mobil, notebook, služební vozidlo k soukromému použití, příspěvek na obědy, tři chtěli asistentku, další chtěli dělat týmového šéfa nejpozději po 3 měsících. Ale všichni věděli, kolik chtějí peněz. Byl to rozptyl mezi 23- 38 tisíci korunami. A co neznají, tak se doučí. Na můj názor, že přece jdou pracovat a zaměstnavatel očekává, že mu přinesou zisk a ne že se za jeho peníze budou učit, tak se velice divili. Nakonec jsem vybral průmyslováka, 52 let, perfektní odborník a praktik. Po bližším seznámení mně řekl, že byl 7 měsíců bez práce a vždycky se ukázalo, že není ten správný mladý, progresivní, s tahem na branku. A ty výběry dělali právě mladí, progresivní, s tahem na branku. Bohužel fabriku viděli z ponorky při kalné vodě, o odbornosti a praxi na těch inzerovaných postech neměli ani ponětí. A současnou bídu s mladými na trhu práce mně potvrzují i obchodní partneři. Dokonce jsem už dostal dvě nabídky, abych změnil zaměstnavatele. S díky jsem odmítl.
Libuše Křapová
Přesně tak, Jano. Z těch hnusných reklam mi nejvíc lezla na nervy ta s pojištěním na pohřeb. Jak se pak děti budou mít, když se pojistíme.
Jana Tulejová
Taková jakési averze vůči seniorům je znát i v médiích. Všimněte si třeba reklam, jak se líčí stáří: lepdlo na umělé zuby, vložky na inkontinenci, prášky na bolavé klouby a důchodkyně, která se třepe na "akci" - v lékárně. Stáří není opravdu nic moc, ale musí to vědět každé dítě, které se kouká na televizi? To nepřipomínám ten hnusný volební spot - "řekněte bábě..." Vzpomeňte si na paní Korandovou v Babičce, ta jistě měla všechny možné neduhy, ale v duších diváků je to navždy milá babička.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?