Že bych byla potrefená husa?
Foto: autorka

Že bych byla potrefená husa?

4. 9. 2019

Se zpracováním a zveřejněním toho tématu jsem váhala velmi dlouho.  Podnítilo mne k tomu, když jsem nedávno, poté, co jsem pochválila fotku na karuselu, náhodou mrkla na jeden diskusní příspěvek a objevila v něm vzkaz pro mne. Vzkaz v podobě rady. Nemůžu říct, že bych byla překvapena příjemně. Nevím, kolik takových vzkazů už bylo a přečetli si je jiní, zatímco já ne. Protože diskusní příspěvky zde většinou nečtu.

Než jsem přišla na íčko, v podstatě jsem nefotila. Tady mě to začalo bavit. Když jsem v počátcích nahlédla do diskuse k FD, usoudila jsem, že pro mne není a netýká se mne. Samé odborné výrazy, trochu čínština. Detaily k úpravám fotek. „Děkuji, nechci“, řekla jsem si, „zůstanu nadšeným amatérem“. Rovněž nevím, proč bych se měla já, laik, řídit názorem jednoho odborníka, byť zajisté dobře míněným, když vidím, že ani oni se neshodnou mezi sebou na tom, co je nejlepší; jaké bylo mé překvapení, když jsem si přečetla, že si dokonce fotky navzájem upravují. Co kdyby mi druhý vzkázal něco jiného? Nejmenovaná kolegyně vychází z toho, že všichni zveřejňují fotky, jak je nejlépe umí udělat, a proto přiděluje všem pět hvězdiček. Ač já tak nečiním šmahem, domnívám se také, že nikdo nedává na FD fotky podle Werichova známého „To je blbý, to se bude líbit“.

Mnozí z nás jsou v něčem odborníky, každý jistě umí něco lépe než druhý. Já jsem lingvista. V praxi íčka to znamená, že při čtení vidím každou chybu, gramatickou či pravopisnou, každou chybějící či nadbytečnou čárku, každý překlep, který kdo udělá. Nikdy by mne ale nenapadlo napsat např. „Boženko,  máš tam „mně“ místo „mě“. (Někteří si možná vzpomenou na ten humbuk, který jsem nechtěně vyvolala, když jsem upozornila redakci v její rubrice (!) na hrubku viditelnou na začátku zveřejněného článku.) Pokud je v názvu fotky na FD chyba nebo překlep, dělá mi trochu problém ji ocenit, i když se mi líbí. Ale nechci srovnávat nesrovnatelné – co je pro život důležitější, zda umět bezchybně fotografovat, či psát. Každému, co jeho jest.

Zdá se mi, že fotografování je zde některými lidmi přikládán příliš velký význam.  Toto není portál pro profesionální fotografy, je to portál pro lidi s různými zájmy a je dobře, že každý si tu může ten svůj najít a uplatňovat. Nehledejte, prosím, alibismus za tím, když napíšu, že to je názor nejen můj. Rozhovorů na dané téma jsem vedla s kamarádkami íčkařkami již několik a jednomyslně jsme se shodly.

Vážení a milí, kteří jste nebo se cítíte býti odborníky na fotografování, ctím a respektuji vaše znalosti a dovednosti. Na oplátku vás prosím, respektujte můj amatérismus. Nelpím na něm a nehodlám ustrnout ve svém vývoji, ale nemám ambice stát se profesionálkou. Děkuji.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Reaguji trochu pozdě, neboť jsem byl po odchodu návštěvy znavený a usnul jsem. Naprosto souhlasím s paní Valeriánovou. Pokud je u FD vedena slušná diskuse o kvalitě té které fotky, nevím, proč by se to mělo někoho dotknout. Pokud jsem měl k nějaké fotce výhrady, snažil jsem se je podávat polopaticky a vyhýbat se příliš odborným termínům, které zde nemají šanci. Chápu, že toto je server pro amatéry jak literární, tak i fotografické. Ale trochu mi vadí, že fotka zjevně špatná, přebarvená se špatným výběrem záběru atd. dostává často daleko víc hvězdiček, než fotografie kvalitní. Tady se bohužel z velké části neboduje podle kvality, ale podle toho, jak kdo koho zná a chce mu přihrát body. S tím je nutné se smířit. Líbí se mi, co napsala paní Caklová - kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet, nebo chválit. Ode mne toto ale čekat nemůžete. Když vidím, jaká je zde obecná atmosféra, tak raději tuto část íčka budu muset vynechat, než abych automaticky hvězdičkoval. jsou zde ale lidé, kteří o takovou diskusi stojí a kteří se zlepšovat chtějí. Zaplaťpánbůh za ně. Pokud mne někdo upozorní na chybu ve fotce, nebo i ve vloženém textu, budu jen rád. Proč by se i notorický amatér nemohl zlepšovat? Vždyť je to v lidské přirozenosti.
Elena Valeriánová
Proboha Aničko, můžeš mi ty a nebo někdo jiný říct, kdo tady nefotí pro radost, potěšení a z čiré radosti? Proč bych potom fotila? Jsem amatér a nemám žádné profesionální ambice, ale to neznamená, že mi neudělá radost pochvala od vás na íčku nebo když mi otisknou fotku třeba v novinách. Nesouhlasím s nějakým rozdělováním FD, ale mám jiný návrh. U fotek dát možnost zakázat hodnocení, žádné hvězdičkování a tudíž ani nekomentovat.
Anna Potůčková
Tak jsem si tento článek také přečetla a také s ním souhlasím. I já jsem amatér a i pro mně jsou mnohdy zde uvedené odborné názvy tzv. španělskou vesnicí. Také fotím pro radost a své potěšení. A nejenže chybuji ve focení, ale určitě také v pravopisu! Profesionálem ve fotografování nebudu nikdy !
Věra Ježková
On je jazyk poměrně exaktní. Zatímco ve fotografování podle mne převažuje pohled subjektivní. Zuzko, tvá role korektorky zveřejňovaných textů mi je jasná; myslela jsem, že i ostatním. Za zásah do originality své osobnosti bych považovala úpravy stylistické tam, kde nejsou třeba, kde jde pouze o věc vkusu. U sebe jsem měla na mysli výroky na chatu a v komentářích k článkům. Rozdělení na profi- a neprofi je dobrý nápad. Děvčata, děkuju. :-)
Dagmar Bartušková
Věro, souhlas!
Marie Doušová
Fotografuji pouze telefonem a už bych se neodvážila poslat moje foto do karuselu,neboť jsem si vědoma nedokonalosti fota.Fotím ,jen pro nezapomenutelný okamžik, který jsem chtěla zachytit a podělit se o zážitek a né o to ,že snímek není perfektní. Pravopisná chyba se také někdy vloudí a ocením, že Zuzka ,když nějakou najde, sama přepíše.Jsem za to vděčná. Dík.
Naděžda Špásová
Věrko, souhlasím s tebou. Taky už jsem na profesionály na FD reagovala, některé výrazy jsou pro mně španělská vesnice. Jsem ryzí amatér a určité jím zůstanu.Mám pár lidí, kterým hvězdičky nedávám, ale jinak ano. Mě se taky líbí, když je mám u fotky nasázené, a protože si myslím, že se to líbí i jiným. Znáš to, když nejde o život jde o ...... nic. To aby se lingvista v tobě nezlobil. Foť dál a ode mně tam ty hvězdičky vždycky budou.. :-)
Zuzana Pivcová
Kdysi jsem navrhovala. aby byly zvlášť Fotky dne, které by opravdu prezentovaly všelijaké denní úlovky především amatérů bez mimořádných ambic být profesionálem, být zařazen na karusel, vyhrát soutěž. A vedle nich by byla zřízena samostatná rubrika Fotografování, případně Škola fotografování (dnes by to mohl být Blog fotografů), kam by zájemci vkládali snímky s vědomím, že se o nich budou vést polemiky, budou odborné rady vyloženě chtít. Nějak jsem ale neuspěla. Tak to tu znovu opakuji. Co se týče mého opravování chyb, týká se pouze došlých článků, které projdou mýma rukama. A doznávám, že někdy mi v chvatu něco unikne. Byli i tací, kteří opravu považovali za zásah do originality své osobnosti. A už znovu podotýkám, že zde není povinností chválit, jinak mlčet. Každý se chová tak, jak je mu to vlastní. A každý tu je dobrovolně a z nějakého důvodu.
Věra Ježková
Děkuji vám. Jsem ráda, že se mi podařilo vyvolat diskusi. Netřeba si brát cokoli osobně. Elenko, na Zuzku se za opravování chyb jistě nikdo nezlobí; ta to má v popisu práce. Já jako jedna z ostatních, vás, bych to ale považovala za vměšování se do něčeho, do čeho mi nic není. Ostatně, za tu opravenou chybu v článku jsi mi taky poděkovala. V případě, který uvádíš, čeština rozhodně zapeklitá není. Stydím se za ni, neboť za tu x Byl jsem na ní (přednášce), neboť na té. 4. pád x 6. pád. Tebe samozřejmě považuji ve fotografování za odbornici. Umíš. :-)
Jitka Caklová
Onehdy jedna íčkařka napsala, cituji: "Kdo si nechce hubu spálit, musí mlčet, nebo chválit." To ale platí NEJEN na FD. Tak se za pochodu virtuálním světem učím mlčet. Na chatu mi to výrazně usnadnila podmínka "Přihlásit se k diskuzi" a necítím se tím nikterak omezená.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.