Že bych byla potrefená husa?
Foto: autorka

Že bych byla potrefená husa?

4. 9. 2019

Se zpracováním a zveřejněním toho tématu jsem váhala velmi dlouho.  Podnítilo mne k tomu, když jsem nedávno, poté, co jsem pochválila fotku na karuselu, náhodou mrkla na jeden diskusní příspěvek a objevila v něm vzkaz pro mne. Vzkaz v podobě rady. Nemůžu říct, že bych byla překvapena příjemně. Nevím, kolik takových vzkazů už bylo a přečetli si je jiní, zatímco já ne. Protože diskusní příspěvky zde většinou nečtu.

Než jsem přišla na íčko, v podstatě jsem nefotila. Tady mě to začalo bavit. Když jsem v počátcích nahlédla do diskuse k FD, usoudila jsem, že pro mne není a netýká se mne. Samé odborné výrazy, trochu čínština. Detaily k úpravám fotek. „Děkuji, nechci“, řekla jsem si, „zůstanu nadšeným amatérem“. Rovněž nevím, proč bych se měla já, laik, řídit názorem jednoho odborníka, byť zajisté dobře míněným, když vidím, že ani oni se neshodnou mezi sebou na tom, co je nejlepší; jaké bylo mé překvapení, když jsem si přečetla, že si dokonce fotky navzájem upravují. Co kdyby mi druhý vzkázal něco jiného? Nejmenovaná kolegyně vychází z toho, že všichni zveřejňují fotky, jak je nejlépe umí udělat, a proto přiděluje všem pět hvězdiček. Ač já tak nečiním šmahem, domnívám se také, že nikdo nedává na FD fotky podle Werichova známého „To je blbý, to se bude líbit“.

Mnozí z nás jsou v něčem odborníky, každý jistě umí něco lépe než druhý. Já jsem lingvista. V praxi íčka to znamená, že při čtení vidím každou chybu, gramatickou či pravopisnou, každou chybějící či nadbytečnou čárku, každý překlep, který kdo udělá. Nikdy by mne ale nenapadlo napsat např. „Boženko,  máš tam „mně“ místo „mě“. (Někteří si možná vzpomenou na ten humbuk, který jsem nechtěně vyvolala, když jsem upozornila redakci v její rubrice (!) na hrubku viditelnou na začátku zveřejněného článku.) Pokud je v názvu fotky na FD chyba nebo překlep, dělá mi trochu problém ji ocenit, i když se mi líbí. Ale nechci srovnávat nesrovnatelné – co je pro život důležitější, zda umět bezchybně fotografovat, či psát. Každému, co jeho jest.

Zdá se mi, že fotografování je zde některými lidmi přikládán příliš velký význam.  Toto není portál pro profesionální fotografy, je to portál pro lidi s různými zájmy a je dobře, že každý si tu může ten svůj najít a uplatňovat. Nehledejte, prosím, alibismus za tím, když napíšu, že to je názor nejen můj. Rozhovorů na dané téma jsem vedla s kamarádkami íčkařkami již několik a jednomyslně jsme se shodly.

Vážení a milí, kteří jste nebo se cítíte býti odborníky na fotografování, ctím a respektuji vaše znalosti a dovednosti. Na oplátku vás prosím, respektujte můj amatérismus. Nelpím na něm a nehodlám ustrnout ve svém vývoji, ale nemám ambice stát se profesionálkou. Děkuji.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Ani sebedokonalejší fotoaparát (mobil) nikdy nepřenese to, co jsme ve skutečnosti fotili. Ale toho, co jsme ve skutečnosti viděli, se dá různými úpravami docílit, nebo alespoň přiblížit.
ivana kosťunová
Věrko, že zrovna ty otevřeš takové téma a budeš se bít za svoji pravdu, mě překvapilo. V té souvislosti mě napadá termín "ponorná voda". Ono to tam je, ale hodně hluboko skryté a jednou za čas to vybublá :)) Já sama fotky neposílám, nepřísluší mi tedy se k danému tématu vyjadřovat. Nejbližší by mi byl asi názor Radka Cakla. Ale o tom jsem mluvit nechtěla. Zarazilo mě, že se někdo pozastavuje nad tím termínem "já a oni". Občas člověk nesouzní s většinovým názorem , a potom to je "já a oni" , máš na to plné právo. Nejsme stádo, abychom vyšlapovali všichni stejným směrem. Věřím, že si fotografové najdou cestu, jak neomezit svůj fotografický rozvoj a respektovat i takovéto menšinové názory a řadím se k tvým Pražanům. Otevřela jsi tady žhavé téma , přála bych všem fotografům, aby se povedlo vyřešit ke spokojenosti všech. polemizovala.
Jitka Caklová
J.Z. Kdo dává Věrčiným slovům jiný význam?Věra Ježková 4.9.2019 21:44: "Prostě jsem cítila cosi jako „já a oni“." a o čem tedy v tomto smyslu je Mozartovské „mí íčkaři mi rozumějí“. "Nic víc v tom opravdu nelze hledat", protože kdo chce, pochopí.
Věra Ježková
Drahuško, FD je Foto dne. Zde jde o diskusi k němu na chatu. Jak to vidím já, která na ni reaguji tímto článkem, a jak to vidí ostatní, poznáte z níže uvedených příspěvků. Nešlo pouze o jednu kritizovanou fotku. :-)
Drahomíra Stínilová
Tak nějak nevím o čem je tady řeč. Neznám tu fotku, která byla kritizovaná. Ani nevím co je to FD. Chodím už mnoho let do FOTOKAFE, to je skupina seniorů vedená zkušenými odborníky - fotografy a absolventy uměleckých škol. Vedou nás moc dobře a asi nade mnou už zlomili hůl, protože technika fotoaparátu je stále pro mě věcí neznámou. Jedu si po svém, dívám se a snažím vnímat fotku citem a ve správném světle. Po ukázce a přednášce dostaneme vždycky na příště nějaký úkol. Každý je jiný a každý se s tím vypořádá jinak. Ale ještě jsem neslyšela, byť to často vyžadujeme, že by náš lektor pronesl nějaké kritické slovo. Vždycky, když si stěžujeme, že se nám zrovna něco nepovedlo, řekne :"Vidělas to takhle? Líbí se Ti to, tak je to pěkné." Zdánlivě hnusná fotka se může časem prodávat za statisíce.
Věra Ježková
Honzo, děkuju. :-)
Jan Zelenka
Myslím si, že dáváte Věrčiným slovům zcela jiný smysl. Od parafráze Mozarta až po - já a oni. Vždy je na straně jedné někdo, kdo je zasvěcen, kdo rozumí, kdo je odborník a na druhé straně laik, který může, či nemusí toho odborníka ve všem poslechnout, či slepě následovat. V každém případě odborníky ctím, protože co by byl svět bez nich. Teď si odmysleme íčko, mluvím obecně. Ale na druhé straně je každý člověk individualita a může věci vnímat trochu jinak, než většina. Ctěme proto i menšinový názor, pokud nevybočuje z rozumných, slušných mezí.
Jitka Caklová
„já a oni“, pak je tedy dobré si uvědomit, že lidé jsou pro mě zrcadlem, ve kterém vidím své klady i zápory a dělení na "mí - tví", není zrovna ta nejlepší cesta.
Věra Ježková
Elenko, chtěla jsem tím pouze vyjádřit, že někteří se mnou souhlasí. A vypůjčila jsem si Mozartovo „Mí Pražané mi rozumějí“. Nic víc za tím nehledej.
Elena Valeriánová
Věrko, teď jsi mě pobavila: "mí íčkaři." To se teď budeme takto kastovat, dělit? Za chvíli budeme přátelé a nepřátelé? To snad ne!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.