V Barmě se skrývají desítky
spitfirů v perfektním stavu

V Barmě se skrývají desítky
spitfirů v perfektním stavu

18. 10. 2012

Až 140 legendárních letounů Spitfire z druhé světové války v nedotčeném stavu se patrně ukrývá pohřbených v zemi na různých místech v Barmě. To je třikrát až čtyřikrát víc než počet stávajících modelů ještě schopných letu. Nově podepsaná dohoda mezi Barmou a Británií by měla nyní umožnit jejich vyzdvižení. Informovala o tom agentura AP.

Barmská vláda podepsala tento týden dohodu s britským farmářem a podnikatelem Davidem J. Cundallem, který je velkým obdivovatelem starých strojů, a jeho místní partnerskou firmou. Cundall letos oznámil, že v Barmě lokalizoval dvacítku zmíněných letadel, která proslula především v bitvě o Británii za druhé světové války ve službách královského letectva.

Dnes vysloužilý barmský profesor geologie Sou Thein, který od roku 1999 pomáhá při hledání těchto strojů, vyjádřil přesvědčení, že na různých místech někdejší britské kolonie Barmy bylo uloženo kolem 140 stíhacích letounů Spitfire.

Podle Sou Theina dopravili Britové spitfiry z továrny v Castle Bromwichi nedaleko Birminghamu do Barmy na sklonku války, aby mohly být případně použity proti Japonsku, což se ovšem vzhledem k japonské kapitulaci v roce 1945 nestalo. Uložení strojů pod zem mělo podle všeho zabránit tomu, aby padly do rukou nepřátel.

„Zakopáním letadel, údajně přímo v přepravních bednách, byla pověřena americká armáda,“ uvedl Sou. Cundall prý vyzpovídal nejméně 1000 válečných veteránů, převážně ze Spojených států, aby získal informace o osudu letounů Spitfire Mk. XIV, které byly poháněny motorem Rolls-Royce Griffon. Jednomístné bojové letouny jsou 9,14 metru dlouhé s rozpětím křídel 11,3 metru.

Stíhačky byly údajně uloženy do země chráněné proti rozkladu a jejich dobrý stav potvrdila sonda, kterou byla do bedny s letounem na jednom z utajovaných míst spuštěna kamera. Barma by podle dohody měla dostat polovinu nalezených letounů plus jeden stroj pro vystavení v muzeu. Ostatní si rozdělí Cundall a jeho partnerská barmská firma. Podnikatel sdělil, že jeho pátrání po letadlech zahrnovalo 12 cest do Barmy a vyšlo ho doposud na 210 tisíc dolarů. „Spitfiry jsou nádherná letadla a neměly by shnít v cizí půdě. Zachránily nám krk v bitvě o Británii a měly by být zachovány,“ řekl Cundall.

Británie vyrobila přes 20 000 stíhaček Spitfire, po skončení války ale podle Cundalla ztratily veškerou hodnotu. „V roce 1945 jich byla hromada. Začínaly se prosazovat tryskáče. O spitfiry neměl nikdo zájem. Mnohé z nich byly jednoduše shozeny z letadlových lodí do moře,“ posteskl si Cundall.

V současnosti jsou ovšem funkční stroje Spitfire vzácné, zbývají jich již jen desítky, a u sběratelů se těší velké popularitě. V roce 2009 byl jeden z nich prodán britskou aukční síní Bonhams za více než 2,5 milionu dolarů.

2. světová válka historie letadlo objevy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%