Uděláme pořádek
Ilustrační foto: pixabay.com

Uděláme pořádek

23. 4. 2019

Pořádek! Jak magické to slovo. Lad, soulad, uspořádanost, pořádek. Kdo by mohl pociťovat negativní emoce při vyslovení slova pořádek?

Já ano. Neustálé zdůrazňování toho, co si mám myslet, jak se mám chovat, jaké názory prezentovat, nárůst mravokárců, kteří  nikdy nic objevného nevyprodukovali, ale přesně vědí, co by měli dělat a jak by se měli chovat ti ostatní, to ve mně vzbuzuje zuřivost vždy, když se s tímto původně neškodným výrazem setkám.

Je až s podivem, jak snadno lidi podléhají jiným lidem či uskupením zaštiťujícím se slovem pořádek.

Chcete se dostat do městského zastupitelstva? Vytvořte seskupení s názvem třeba “Uděláme pořádek“ či „Pořádek pro Lhotu“, nebo „Jsme pro pořádek"  - fantazii se meze nekladou. Dobrý volební výsledek je zaručen a zajímavé je, že nikdo ani příliš nepátrá, jaký pořádek máte na mysli.

Že to nevíte ani vy, vůbec nevadí. S konstatováním, že co předchozí zastupitelstvo udělalo, zařídilo, bylo všechno špatné a je tedy co napravovat, vydržíte nejméně dva roky. Další roky se můžete vymlouvat na to, že díky chybám předchozích zastupitelstev nemůžete zařídit to, co byste chtěli. A tak nám to volební období pěkně uplyne a o místa na radnicích se poperou další vyznavači „pořádku“.

Státní správa nás ve jménu pořádku zazásobila dalšími zákony, přísně postihujícími jakékoliv vybočení z průměru, a také dalšími úředníky kontrolujícími a přísně postihujícími jakékoliv i zdánlivé porušení těchto  zákonů. Tak došlo k paradoxu, kdy lidé kreativní, odvážní a pracovití jsou neustále kontrolováni a trestáni těmi, kteří nikdy žádnou z těchto vlastností neprojevili, pouze zvolili v životě cestu, kde nemohou narazit. Cestu pořádku.

Pročítám-li diskuse k různým tématům, ať už politickým nebo sociálním, zjišťuji, že se v poslední době vyrojili samozvaní umravňovatelé, cenzoři, dělači pořádku z vlastní iniciativy. Tento druh lidí nemající potenciál na to, aby si vyhodnotili různé jevy, situace, porovnali je s vlastními zkušenostmi a na základě toho prezentovali vlastní názor, zjistili, že je daleko snadnější kritizovat názory ostatních a mravokárnými frázemi rozbít každou smysluplnou diskusi. Nastolit pořádek.

Pamatuji dobu, kdy placení i samozvaní cenzoři a politikové určovali ten správný politický názor a bděli nad jeho dodržováním. Pořádek musel být. Jsem ráda, že je to za námi, přesto ve mně vždy mentorský tón a zdvižený ukazovák v jakékoliv situaci vyvolává ostražitost vůči kazateli.

I Hitler měl zpočátku tak velkou podporu proto, že slíbil nastolit v Německu pořádek. Svým způsobem tak i učinil.  

Přesto jsem přesvědčená, že je stále dost těch, kteří jsou ochotni o něco usilovat, něco změnit, hledat a nacházet, jít hlavou proti zdi, nebát se osobní odpovědnosti a posunout svět kousek dál.

Jsem za ně vděčná, vždy jim budu ráda naslouchat, pomáhat jim, případně rozbíjet si čelo o zeď s nimi. Diskuse s člověkem, který má svůj názor, bude pro mne vždy přínosem, byť jeho názor nebude nutně shodný s tím mým. Jenom ti, kteří mají pořádek, čisto a uklizeno ve své duši, mohou být kazateli pořádku i navenek.

Čím to je, že právě takoví lidé nemají potřebu tak činit ?

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Ivanko, samozřejmě nemám ráda, když mi někdo říká, co si mám myslet či jak se mám chovat. Ale v politice slovo pořádek nevnímám.
Hana Rypáčková
Schovat se za slovo pořádek jde hodně činů. Zrovna jsem se rozhodla, udělat si doma pořádek. Když činnosti nepojmenuji, můžu zůstat sedět na zadku. Ale přestelu postel, vyperu prádlo, vyluxuji a utřu prach, vytřu koupelnu, atd...Na úřadě udělají pořádek, že nelibého, kdo jim šlape na paty a nefouká na bolístky, vyhodí. A jede,se dál.
Naděžda Špásová
Ivo, obávám se, že hlavou zeď už asi nikdo neprorazí. A přiznávám, že já to ani zkoušet nebudu. Nicméně jsem si váš příspěvek s radostí přečetla. :-)
Eva Mužíková
Ráda jsem si přečetla.
Dana Puchalská
Zajímavá úvaha. Jo "pořádek" je někdy hodně tvrdý výraz. Když tohle slovo slyším, tak jen pokrčím rameny a myslím si svoje. Je hodně jedinců, co se bez něj nedokážou ani pohnout a udělat něco jiného. I kdyby sami nakrásně chtěli. Ačkoliv vědí že to je čirá hloupost, nedají se přesvědčit. A jak píše Mirek přede mnou, začnou se lidi zas a znovu vracet v k nějakému oblíbenému výrazu. Aniž by věděli, jestli to tak vůbec být má. Například ne "od mistra" jak všichni známe, ale "od učňů".
Mirek Hahn
Ivano, myslím si, že to není nový jev (možná ani jev) a tím pádem nemyslím, že se rozrůstá. Je to jen a pouze starý dobrý marketing, tentokrát pracující se slovem "pořádek". Je to úplně stejné jako když politický marketing ujížděl na heslech "naše lidi", případně "obyčejný člověk" nebo "makáme" nebo "proti korupci" a mnoho dalších... Pravděpodobně se dočkáme renesance výrazů "domácí" a "moravský" až marketéři objeví, jak to v pohostinství bylo úspěšné. Trochu si, podle mého názoru, spojila dvě věci, a sice marketing "pořádkem" a moralizování. Podle mne to nijak pevně nesouvisí ale nepřekáží mi to.
ivana kosťunová
Hano, děkuji za milá slova.
ivana kosťunová
Mirku, tady nejde o řešení, ani snadnou pomoc. Jenom jsem pojmenovala jeden určitý jev, který se dle mého názoru v poslední době rozrůstá.
ivana kosťunová
Negativní reakce jsem tak trochu očekávala a byla jsem i připravena svůj názor obhajovat. Nebudu se ale přít s paní, která mě osobně nezná a přesto má o mé osobě naprosté jasno. :)) Právě o tom totiž ten článek je.
Hana Nováková
Nechápu vyjádření p. Metelkové k článku, ale je to její názor. Od doby, kdy jsem do íčka přišla mám články i různá vyjádření od pani IK ráda - mají totiž na rozdíl od některých hlavu a patu. V tomto článku s ní souhlasím a nejen to, i já se snažím svět posunou o kousek dál. Za tu dobu co tu jsem, jsem z jejích interpretací nikdy neměla pocit, že ji trápí to, že ji nikdo neakceptuje a že není dostatečně oceněna. To je zase můj názor a to podotýkám,s paní Ivou jsem se nikdy osobně nesetkala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.