I bodlák léčí, nevěříte?
Ilustrační foto: pinterest.com

I bodlák léčí, nevěříte?

27. 4. 2019

Přicházím opět s jednou rostlinou, která je krásná a pochopitelně i léčivá. 

Parcha léčivá zvaná Maralí kořen. 

I lidová pojmenování jsou zajímavá -  Raponitka, Leuzen raponitka, Leuzen šustivá, Parcha světlicová nebo Saflor. 

Svoje pojmenování získala díky tomu, že ji rádi ve své původní domovině na Sibiři konzumují jeleni. Konkrétně jeden druh, a to Maral. Je velmi dekorativní a dorůstá úctyhodných 130 cm výšky. S oblibou se pěstuje i na zahradách. Což dokazuje úvodní fotografie. 

Je krásná i v dekorativních suchých vazbách. Je to rostlina na pěstování opravdu nenáročná. Roste jak na slunci, tak i ve stínu. A daří se jí i v obyčejné půdě. Kvete nádherně růžovými květy.

Sběr

Sbírají se jak listy, tak i kořen. Listy lze sbírat celoročně. Poté je sušíme. Kořen sklízíme až ve třetím roce života rostliny. To má nejvíce účinných látek. 

Kořen se svojí účinností podobá a přirovnává k ženšenu.

Léčebné využití 

Působí proti nespavosti, vyčerpanosti a únavě. Má dobrý vliv na paměť a nárůst svalové hmoty Čaj pomáhá při migrénách a snižuje hladinu cukru i cholesterolu. Pomáhá překonávat únavu při virových onemocněních, například při borelióze a mononukleóze. Zvyšuje koncentraci a má dobrý vliv na paměť. 

Nálev

3 polévkové lžíce nasušených listů zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 3 hodiny vyluhovat. Potom přecedíme a užíváme 1 polévkovou lžíci 3x denně před jídlem. 

 Odvar

1 polévkovou lžíci nasušených listů zalijeme 1/2 litrem vody a 1 minutu povaříme. Poté scedíme a užíváme 2x denně 1 šálek. 

Tinktura

50 gr kořene maralu zalijeme 1/2 litrem 40-60% alkoholu. Necháme 3 týdny vyluhovat. Nezapomínejme lahví každý den protřepat  Poté scedíme a užíváme 2-3x denně 30 kapek na lačno, aspoň 1/4 hodiny před jídlem.

Těhotné a kojící ženy a děti by neměly maralový kořen užívat v žádném případě. Neužívejte před spaním, můžete si snadno přivodit nespavost. 

A dvě zajímavost na konec.

Pro muže - kořen maralu má i afrodiziakální účinky. Pro ženy - užívání má vliv na velikost poprsí.

Informace k článku jsem čerpala ze svých zápisků. 

bylinky
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Ale dá se s úspěchem pěstovat i u nás. Přečtěte si to. Ano? Jinak bych to nepsala.
Zorka Horká
Třeba i spasením :-) :-) :-)
Zorka Horká
Taky jsem z toho zmatená. Možná autorka zapomněla načerpat ze svých zápisku skutečnost, že Parcha saflorovitá (tenhle bodlák) je endemit. Z jižní Sibiře. Volně v Evropě neroste, pokouší se ho pěstovat....
Zuzana Pivcová
Dano, tak teď jsem z toho já "jelen". Parcha je tedy druh bodláku? O bodláku u nás vím, že je mimořádně léčivý, ale o parše (?) nevím nic. I když často se teď už v bylinářstvích objevují výrobky z Ruska. Nemám důvod jim nevěřit.
Dagmar Bartušková
Věřím, proč ne? Bodlák jako rostlinu mám ráda. Patří k životu.
Naděžda Špásová
Tak to už jsem někde viděla. :-)
Věra Ježková
Bodlák se mi líbí. I na užívání by se hodil.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.