Pták roku 2019
Ilustrační foto: pixabay.com

Pták roku 2019

7. 3. 2019

Česká společnost ornitologická vyhlašuje Ptákem roku 2019 hrdličku divokou. Pomyslné žezlo přebírá od sýčka obecného, se kterým sdílí jeho původní domovinu v zemědělské krajině. K vyhlášení tradičně vydáváme zvláštní číslo časopisu Ptačí svět, které si můžete zdarma stáhnout. Přejeme příjemné počtení!

Hrdlička divoká patří mezi rychle ubývající druhy naší krajiny.      V 19. století se něžný hrdliččin hlas na jaře ozýval z mnoha našich polí a remízů a inspiroval básníka Karla Hynka Máchu k básni Máj, ve které hrdliččin zval ku lásce hlas. Přesto, že básník nezmiňoval druhové jméno, jistě šlo o hrdličku divokou, její příbuzná hrdlička zahradní se na našem území poprvé objevila až v roce 1942 v Brně. Právě v této době u nás byla hrdlička divoká běžně rozšířená. Nyní je ale její vrkání stále vzácnější. V porovnání s výsledky sčítání na začátku 80. let 20. století ubyla z naší krajiny víc než polovina hrdliček. Hlavními příčinami jsou intenzivní zemědělství a také lov.

Hrdlička ke svému životu potřebuje pestrou krajinu s hustými pásy křovin. V krajině s velkými lány bez remízů a keřů nemá příležitost hnízdit. Navíc, kvůli používání herbicidů, nenajde ani dostatek vhodné potravy v podobě semen. Zásadní pro přežití hrdličky je také zásoba vody, přičemž ta ubývá jednak vysycháním krajiny, ale také odvodňováním polních mokřadů.

Hrdličce může pomoci jedině zlepšení stavu zemědělské krajiny. Přispět k tomu může každý z nás. Prvním krokem je podpis petice za zdravé zemědělství na webové stránce www.birdlife.cz/petice-za-krajinu. O dalších možnostech se můžete dočíst v novém čísle časopisu Ptačí svět věnovaném hrdličce.

Kromě intenzivního zemědělství hrdličku ohrožuje také lov, legální i nelegální. Přesto, že je na evropském červeném seznamu IUCN uvedena jako zranitelný druh, v deseti státech Evropské unie se může lovit legálně. Odhady hovoří o počtu 1 425 102 až 2 245 166 ulovených jedinců ročně. Díky tlaku Evropské unie se lov postupně omezuje, je ale potřeba jej snížit mnohem víc.

Populace hrdličky divoké v Česku podle odhadů čítá 40–80 tisíc párů. Kvůli tomu, že je plachá a žije skrytě, je možné ji mnohem častěji slyšet než vidět. Zaslechnout a případně i spatřit hrdličku divokou je velký zážitek. Vydejte se 1. máje na pěší vycházku do luk a polí a pátrejte po Máchově hrdličce. Více zjistíte na webové stránce www.birdlife.cz/ptak-roku-2019-hrdlicka-divoka.

 

(Prohlášení vydal Český ornitologický svaz, se kterým již několikátý rok spolupracuji především ve sledování čápů)

 

Hudlenka

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Lenko, při přípravě článku na mě žádný obrázek z internetu, jak jsi uváděla, nevyskočil. Když teď vyšel a byl bez snímku, dala jsem narychlo náhradní. :-D
Dana Puchalská
Petici jsem podepsala nedávno. Žiji v Praze, ale i tak mi není lhostejný stav naší krajiny. Je škoda každého druhu který naší "zásluhou" pomalu a jistě mizí z naší země.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?