Jíme prošlé potraviny. Je to nebezpečné?
Ilustrační foto: ingimage.com

Jíme prošlé potraviny. Je to nebezpečné?

26. 2. 2019

To je ještě dobré. To je jen pár dní po datu spotřeby. Nevyhazuj to, to je škoda. Udělám z toho pomazánku. Pro někoho je používání potravin s prošlým datem spotřeby naprosto běžná věc, pro někoho je to nepředstavitelný hazard se zdravím.

Ale co je hlavní, většina lidí nemá jasno v tom, kdy taková postarší potravina neuškodí a kdy naopak skutečně představuje nebezpečí.

Více než polovina Čechů někdy spotřebovává potraviny, kterým skončila doba minimální trvanlivosti. To vyplynulo z průzkumu, který na toto téma dělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Okolo poloviny dotázaných uvedlo, že jí i mléčné výrobky nebo maso, u nichž je napsáno „spotřebujte do“. Přitom právě u mléčných a masných výrobků je to považováno ze nebezpečné. Právě formulace „spotřebujte do“, tedy doba, po kterou je možné výrobek jíst, se uvádí u potravin, které se poměrně rychle kazí. Je to vlastně varovný nápis, který má své opodstatnění, jinými slovy, je tam právě proto, aby lidi varoval.

Naopak u jiných potravin se objevuje označení „minimální trvanlivost“. To znamená, že jde o datum, kdy by sice měly být spotřebovány, ale zároveň, pokud nemají porušený obal a jsou správně skladovány, nejsou závadné. Může se zhoršit jejich chuťová a výživová kvalita, ale pokud je člověk krátce po tomto datu sní, nic se mu nestane. Jde například o konzervy, sušenky, těstoviny, zkrátka potraviny, které se rychle nekazí. Mohou se i dál prodávat, ovšem prodejce zodpovídá za to, že jsou nezávadné a musí je umístit odděleně od ostatního zboží a označit je za prošlé. Je to pak už jen na rozhodnutí zákazníka, jestli si je chce nebo nechce koupit, protože jsou zlevněné.

Jenže průzkum potvrdil, že lidé často tato dvě rozdílná označení zaměňují. Klidně si nakoupí  spoustu jogurtů, salámů nebo masa, naládují s nimi lednici a pak je konzumují i když je už dávno po datu, které na nich bylo jasně vyznačeno jako čas, kdy se musí zkonzumovat, protože pak už mohou být zdraví škodlivá. Z průzkumu však jasně vyplynulo, že lidé se v těchto rozdílných označeních neorientují a myslí si, že „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“ je totéž.

Sedm procent Čechů v průzkumu uvedlo, že prošlé potraviny obou typů konzumuje naprosto běžně.  Desetina lidí uvedla, že často a asi třetina, že občas. Pětina lidí tvrdila, že by si nikdy nedala potravinu po skončení doby použitelnosti a třináct procent by nepozřelo nic, co má po datu minimální trvanlivosti.

Na jedné straně odborníci na bezpečnost potravin varují, že taková přehnaná šetrnost může přinést pořádné zdravotní maléry, na straně druhé se čím dál více mluví o tom, že společnost plýtvá potravinami jako nikdy dříve. Podle různých statistik a průzkumů tvoří potravinový odpad plných třicet procent odpadů domácností. Lidé vyhazují jídlo, protože ho nakoupili moc a pak se jim doma zkazilo nebo protože si ho prostě připraví hodně a pak už na ně nemají chuť.

Těžko říct, co je horší přístup, zda plýtvání nebo snaha ušetřit i za cenu, že sníme něco, o čem tušíme, že to není v pořádku. Faktem je, že lidé, kterým je potraviny líto vyhazovat, mnohdy výrazně riskují. Stejně jako ti, kteří záměrně nakupují potraviny zlevněné, za hranicí data spotřeby. Existuje i skupina lidí, pro které je to přímo koníček. Někteří to zdůvodňují tím, že se snaží ušetřit, že si prostě drahé jídlo nemohou dovolit. Pro jiné je to způsob, jak se vymezit proti plýtvání. A někdo prostě neodolá. Když vidí balíček sušenek za pět korun, koupí je, i když ví, že jsou půl roku prošlé. Každopádně je dobré udělat si jasno v tom, co jednotlivá označení znamenají a uvědomit si, že zatímco někdy může být taková snaha ušetřit opravdu výhodná,  jindy může přinést pořádné zdravotní komplikace.

 

Hana Charvátová pro i60

 

 

 

jídlo potraviny
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Rybková
V článku taky mohli napsat, jaká má být teplota v ledničce, jsou domácnosti, kde mají v ledničce 15°, protože nemají rádi moc vychlazené jogurty a pak říkají, že je to hrozné jak to výrobci dělají, že jogurty a mléko nevydrží do data spotřeby. Snad u mléčných výrobků to člověk pozná co je zkaženo a co ne. V ledničce má být maximálně 8°, ideál je 4°. Už se mi taky stalo, že se mi jogurt zkazil před datem spotřeby a tak jsem jej vyhodila, ale taky vydržel přes datum spotřeby.
Marie Faldynová
V chladném počasí potraviny vydrží déle, v letních vedrech ani do záruky. Slyšela jsem, že máme přísné normy, takže i spotřeba do .. se nemusí brát příliš vážně. Ale je to na každém, co si vybere.
Soňa Prachfeldová
U některých to opravdu nevadí, ale stalo se mi, že kuře v den spotřeby smrdělo, hned jsem to vyhodila. Snažím se , sledovat data, když nezapomenu ovšem brýle. Ráda nakupuji v Lídlu, připadá mi to tam lepší než v ostatních obchodech.
Karel Boháček
Den či dva nevadí. Záleží na - materiálu - z čeho je jídlo vyrobeno. Paštika, majonéza, měkký salám - nebrat. Znám lidi co si kupují prošlé pečivo, to je zdravější na žaludeční a střevní problémy.
Jana Slavíková
Oba datumy se tu již řešily několikrát. Stačí použít hlavu :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Dano přirovnání k zelenému lučištníkovi nemá chybu. Moc jsem se nasmála. Můj zesnulý manžel měl jednu mánii - pořád by něco kupoval do zásob. Přitom nebyl velký jedlík. Pořád jsem ho musela kontrolovat, aby nenakupoval do zásob třeba různé konzervy. Je fakt, že jím občas jogurt o den později, ale zatím žiji.
Dana Puchalská
U poznámky o vlašském salátu jsem si vzpomněla na perfektní povídku. Tam byl salát zelený jako lučištník a paní pravila, že je čerstvý.....
Jana Šenbergerová
Pokud jde o potraviny s uvedeným datem minimální použitelnosti, je možné konzumovat je podle způsobu balení později i v řádu týdnů a měsíců. U označení "Spotřebujte do", je třeba být obezřetnější. Změna barvy, vůně, chuti, plíseň jsou dosti jasným vodítkem, co je lepší vyhodit. Své zdraví riskujeme i při konzumaci "zdravých" potravin nevhodným způsobem.
Věra Ježková
Data spotřeby u některých potravin sleduji. Dál pak používám vlastní rozum a zkušenost. Případně se zeptám přítele chemika, který tomu rozumí.
Danka Rotyková
Data spotřeby sleduji, ale také se řídím svým čichem a chutí. Někdy je i pouhým zrakem vidět, že už není potravina čerstvá. Dnes už ani nespěchám, a proto mohu potvrdit, že je lepší nakupovat často menší množství. Pak nemusím nic vyhazovat. Když ale chodí ženy denně do zaměstnání, nedivím se, že se jim nechce vláčet se ještě po obchodech. Pak se nakupuje ve velkém a obvykle se musí i něco vyhodit. Pokud ale lidé na jídle šetří, riskují své zdraví a je to jejich volba.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%