Mám ráda kuchařské knihy - XLVII. díl
Ilustrační foto z pixabay.com

Mám ráda kuchařské knihy - XLVII. díl

10. 2. 2019

Dobrý den, přátelé dobré gastronomie.

Jak už titulní fotografie prozrazuje - tentokrát zavítáme do země, kterou jste mnozí z vás někdy navštívili. Ano, pojedeme ochutnávat speciality z rumunské kuchyně.

Je to v podstatě kuchyně zdravá, neboť největší složkou jejích pokrmů jsou zelenina a ryby.

Ačkoliv jejich sladkosti jsou ovlivněné orientální kuchyní a velmi přeslazené.

A dnes u nás tolik oblíbené grilování má v Rumunsku dlouhodobou tradici. Nejen doma, ale i v restauracích. 

A je pravdou, že se rumunská gastronomie dost podobá slavné francouzské. 

Mititei - válečky z mletého masa 

  • 500 gr hovězího masa (nejlepší je z krku), 1 stroužek česneku, 1/4 lžičky mletého pepře, 3 lžíce horké vody, olej, sůl 

Maso dvakrát umeleme, přidáme jemně utřený česnek, sůl, pepř a vodu. Dobře prohněteme a utvoříme válečky dlouhé asi 6 cm. Potřeme je olejem a upečeme pod horkým grilem. Podáváme s nakrájenou zeleninou. Rumuni si k nim dávají s oblibou ostrou zelenou papriku. 

Pečené ryby po rumunsku 

  • 4 porce jakékoliv tužší bílé ryby, 120 gr fazolek, 2 lžíce uvařeného hrášku, 120 gr mrkve, 1 cibule, 1 lžíce rozinek, 2-3 rajčata,  2-3 stroužky česneku, 1 lžička kmínu, 1,5 dcl sherry, 1,5 dcl vody, petrželka, pepř, sůl, olej

Očištěné porce ryb osolíme a vložíme do olejem vymaštěného kastrolku. Jemně nakrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme na plátky nakrájené fazolky a na kostičky nakrájenou mrkev. Osmažíme, pak vmícháme na čtvrtky nakrájená rajčata, hrášek, rozinky,  drobně nakrájený česnek a petrželku, kmín, pepř a sůl. Zalijeme vínem a vodou, rozmícháme a nalijeme na rybu. Pečeme nejdřív pod pokličkou, potom dopečeme 5-10 minut bez poličky. 

Tento pokrm můžeme připravit z kapra, okouna, lína, cejna i rybího filé. 

Musaka s baklažány

  • 750 gr hovězího masa, 4 větší baklažány ,20 gr sádla, 4 cibule,1 vejce, 2 lžíce smetany, rajčata, rajčatový protlak, olej, pepř, sůl, strouhanka

Omyté, neoloupané baklažány nakrájíme na kolečka silná asi 1 cm. Spaříme je vařící vodou a necháme dobře okapat. Každý plátek opečeme po obou stranách na rozehřátém oleji. Maso jemně umeleme, vložíme na drobně nakrájenou a na sádle zpěněnou cibuli a osmažíme. Necháme prochladnout, přidáme vejce, smetanu, pepř, sůl a promícháme. Do sádlem vymazané a strouhankou vysypané zapékací misky vložíme vrstvu baklažánů a masové směsi, horní vrstva je z baklažánů. Připravené potraviny zalijeme rajčatovým protlakem rozmíchaným ve 2 lžících vody, poklademe rajčaty nakrájenými na kolečka a zapečeme.

Brambory dušené s rajčaty 

  • 600 gr očištěných brambor, 300 gr rajčat, 2 cibule, 1 lžíce rajčatového protlaku, olej, sůl, petrželka na posypání 

Drobně nakrájené cibule osmažíme na oleji do růžova, přidáme na čtvrtky nakrájené brambory, na kousky nakrájená rajčata, zalijeme sklenkou vody, v níž jsme rozmíchali rajčatový protlak, sůl a pepř.  Přidáme bobkový list a dusíme pod pokličkou na mírném ohni. Hotový pokrm posypeme jemně nakrájenou petrželkou.

Papriky plněné vejci

  • 7 zelených paprik, 50 gr másla, 40 gr oleje, 6 vajec, 2 cibule, pepř, sůl 

Tři menší papriky nakrájíme na tenké nudličky. Drobně nakrájenou cibuli zpěníme na másle, přidáme připravené papriky, sůl, pepř a osmažíme je. Pak vmícháme vejce a za stálého míchání je necháme srazit. Směsí naplníme 4 očištěné papriky, vložíme na rozehřátý olej a dusíme do měkka.

 

A na konec uvedu recept na jeden v Rumunsku velice oblíbený pokrm. 

Mamaliga  (kukuřičná kaše) se sýrem 

  • 200 - 250 gr kukuřičné krupice, 1 litr mléka, 50 gr másla, 100 gr strouhaného sýra, sůl

Mléko, 50 gr másla a sůl přivedeme téměř k varu. Za stálého míchání vsypeme krupici a vaříme, až kaše zhoustne a odděluje se od nádoby. Vmícháme strouhaný sýr, urovnáme na talíře a polijeme rozpuštěným máslem.

Podáváme se sterilovanými cibulkami, paprikami, okurkami, feferonkou, ostrými kousky slanečků, malými párky, pečenými kousky masa nebo slaniny a kečupem.

Vychladlou mamaligu můžeme také nakrájet na proužky a opéci na tuku. Nebo smíchat s rozšlehanými vejci a strouhaným sýrem, přelít máslem a zapéci v troubě.

Je to neuvěřitelně dobré jídlo.

Recepty jsem čerpala z knihy Co chutná v Evropě od Libuše Vlachové z roku 1979. 

P. S. Hlavní inspirací k sepsání dnešního dílu byly kuchařské znalosti a bohaté zkušenosti mého manžela. Protože pět let vařil v Bukurešti. 

recepty
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Vybrala jsem si papriky plněné vejci.
Soňa Prachfeldová
Chutné recepty, vypadají lákavě všechny a určitě bych si je dala
Dagmar Bartušková
V Rumunsku jsme byli letecky v době N. Ceuausesca. Mohu si stěžovat snad jen na to, že občas na příkaz tohoto diktátora netekla voda. A před vchodem do masáží mi byly odcizeny pravé "vietnamky". V hotelu podávali výborné šašliky ze skopového a dost sladké zákusky chalva. Ale chutnaly. Z těchto receptů vybírám 1/, 3/ a 5/. Ryby mám ráda, ale bez luštěnin, mrkve a rozinek.
Hana Rypáčková
Tak dnes si dám tu rybu..
Eva Mužíková
Zaujaly mne plněné papriky. Do Rumunska k moři autobusem v šedesátých letech, už nikdy více.
Jana Šenbergerová
Líbí se mi mitinei, papriky plněné vejci, musaka, pečené ryby. A vína Murfatlar i Kotnari, o kterých se zmiňuje Zuzka, jsme měli rádi. Docela by mě zajímalo, jestli by mi chutnala i dnes.
Naděžda Špásová
No, tak Rumunsko není můj šálek kávy, ale vzhledem k tomu, že tam nikdy nepojedu, tak to nevadí. :-)
Dana Puchalská
Ta vína byla skvělá. Ano hygiena tam nebyla nic moc. Ale jídla, co ještě nyní manžel uvaří, jsou vynikající. Ještě dobré jsou čorby, což jsou husté a syté polévky.
Zuzana Pivcová
Páni, v Rumunsku jsem byla před 45 lety na dovolené u moře, ale tamní kuchyni si už nepamatuji. Zato si stále ještě vybavuji, jak jsme měli téměř všichni zažívací potíže. jenže to bylo spíš z nečistoty. Recepty vypadají dobře. A také se ještě pamatuji na rumunské bílé sladké víno s názvem Murfatlar a Kotnari, které u nás bylo občas k dostání.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 15. týden

Uplynulou sobotu proběhll 34. ročník vyhlašování cen České hudební akademie Anděl. Ve vědomostním kvízu tohoto týdne si budete moci otestovat, jak znáte současnou českou hudební scénu. Zabrousíme ale také trochu do historie...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Digitalizace postupně prostupuje všemi státními úřady. Jak jste na tom vy - využíváte možnost vyřizování nejrůznějších žádostí on-line (pomocí počítače či mobilu), anebo raději navštěvujete úřady osobně?

Pokud to jde, vyřizuji vše "on-line"

20%

Snažím se vyřizovat věci "on-line", ale ne vždy se mi to daří

20%

Nevím, neumím na to odpovědět

19%

Mám radši osobní vyřizování záležitostí na úřadech

20%

On-line nevyřizuji nic, je to pro mě složité

21%