Když chybí neverbální komunikace
ilustrační foto: pixabay.com

Když chybí neverbální komunikace

15. 8. 2018

Neverbální komunikace, někdy též označována jako nonverbální, je souhrn mimoslovních sdělení, která jsou vědomě nebo nevědomě předávána člověkem k jiné osobě nebo lidem. Probíhá při komunikační výměně, též může probíhat i při sociální interakci. (Wikipedie)

Znáte to, při rozhovoru se člověk usměje, mrkne, zamračí se, pohodí rukou a vyřčená slova dostávají jiný význam. Vezměte si třeba větu. Jsi blázen. Když u ní zakroutíte nesouhlasně hlavou a ještě se k tomu zamračíte, opravdu si to o daném člověku myslíte. Když zvednete oči v sloup, dáváte najevo, že ten člověk něco přehnal a jde třeba do zbytečného rizika. Když mávnete rukou a u toho se usmějete, říkáte tím bez urážky – ty jsi ztracená existence, s tebou už nic nenadělám. A to je pouhá jedna jednoduchá věta.

Tento přepych, vnímat vyřčené různě, nám u písemné komunikace chybí. Pravda, objevili jsme smajlíky, používáme různá oslovení (Terezo, Terko, paní Nováková, ta paní, co píše ten článek…), ale jak vidno – nestačí to. Mám pocit, že bez posuňků, úsměvů a vědomých pohybů dochází při písemné komunikaci k častým nedorozuměním a nepochopením. Zpravidla je to při chatování nebo v komentářích u článků. Když se staneme svědkem takové konverzace, stává se nám, že nevíme, zda byl nepochopen pisatel článku nebo pisatel recenze. Kritik či kritizovaný. Máme chuť žádat o vysvětlení nebo sami vysvětlujeme. Konverzace se rozvíjí, ale většinou ne ku prospěchu věci. Nedaří se nám mávnout rukou nad tou podivností textu, který nás právě oslovil. Začínáme se bránit a často roztáčíme kolotoč dalších nedorozumění. K tomu všemu hraje velkou roli to, že se pisatelé vzájemně neznají. Nic o sobě neví. Jsou to dva neurotici, kteří se pustili do křížku, nebo jsou to milí lidé, kteří se jenom v tom textu ztratili? Proto jsou dobrá setkávání, poznání mimo virtuální svět. Protože když tomu tak není, řečeno slovy klasika: můžete o tom diskutovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak vše, co s tím můžete dělat.

A tak hurá do osobních setkání. Do poznání, že ten internetový suchar je vlastně velice příjemný člověk, že ta přemoudřelá ženská z chatu je obrovsky zábavná dáma. Že ten nenápadný téměř bezejmenný človíček je charizmatická osoba, která okouzlí již na první pohled. Že úsměvy, oční kontakty, zvednutá obočí a stisky rukou jsou nezastupitelnou devizou pro poznávání a posuzování nám zdánlivě známých osob ze zdánlivě známého virtuálního prostředí.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zorka Horká
Trochu odbočím, to se samozřejmě netýka nás, dříve narozených, ale řekla bych, že je to o přístupu. Svět reálný a virtuální motat dohromady by mohla být cesta do pekel. Možná už je k ní nakročeno, když si někteří mladí lidé zejména v zámoří jdou vyřídit svá školní nedorozumění s nabitou zbraní. Pětiletý chlapec namíří zbraň proti svému malému sourozenci, protože si myslí, že je to jako ve hře, že má ještě další tři, pět životů ?Psychiatři často tvrdí, že si ti "nebozí" vrazi spletli realitu s internetovou střílečkou. Tak každému, co jeho jest a neberte to prosím jako osobní výtku, toho jsem daleka.....jen mám jiný názor. Prostě mi stačí svět internetu na monitoru. Nepotřebuji ke svému životu volat hurá....stačí mi obyčejná lidská spokojenost a i to vědomí, že mi ten nepříjemný člověk z internetu nesedí vedle na křesle, i to může být zdrojem radosti.O to víc si pak vážím těch ostatních a s úctou a radostí s nimi diskutuji. Za případné pochopení předem děkuji :-)
Mirek Hahn
...snad si to dospělí diskutující automaticky uvědomují, ten rozdíl mezi skutečným rozhovorem a internetovým chatem. Ano, chybí mimika. A také nehrozí přímá osobní ostuda, pokud se někdo vyjadřuje jako hulvát nebo se chodí na chat jen hádat, protože má hádání jako koníček, třeba.... Setkávání je fajn ale asi se nestihneme se všemi setkat. Také je možné, že po přečtení pár příspěvků, se s některými ani nebudeme chtít setkat. Neverbální komunikace je vlastně taková demoverze rozhovoru, když už to demo nestojí za nic... tak si tu ostrou verzi rádi odpustíme :-)
Zorka Horká
Asi si jdu pro přeshubu, ale nesouhlasím s vašimi postřehy. Pokud si člověk aktivitami, které zde rozebíráte, krátí jen momentální dlouhou chvíli, nepotřebuje osobně znát protějšek či protějšky.Jen v případě, že se budu cítit osamělá, zneuznaná, frustrovaná a nevím co ještě, tak ano. V tom případě budu toužit po pochopení, laskavém přijetí, vlídném slovu, zkrátka budu stát o osobní kontakt. Budu mít tendence nějak se zavděčit, být chválena a obdivována. Můj případ tohle není. Mám kolem sebe všechny "své" lidi na svých místech. Nebažím po uznání. Jak jste mi před časem vytkla, nejdu se svou kůží na trh. Nemám exibicionismus v povaze. Ono se vlastně s odstupem času ukázalo, že ty kůže jsou mnohdy tak trochu potrhané a někdy ani ani nejsou vlastní. Ovšem nijak to nesnižuji počiny těch, kteří tu potřebu seberalizace zrovna v této oblasti mají. Víte paní Macháčková, projevit osobní statečnost - tomu se říká "JÍT S KŮŽI NA TRH" a ne nějakým exibicím, které nemůžou člověka nijak ohrozit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.