Je vedro, pijte. Ale kolik a co vlastně? Názory na to, kolik toho má člověk vypít, se různí
Ilustrační foto: ingimage.com

Je vedro, pijte. Ale kolik a co vlastně? Názory na to, kolik toho má člověk vypít, se různí

9. 8. 2020

Mnoho zejména starších lidí si stěžuje, že ztratilo pocit žízně, že nejsou schopni pít doporučované dávky. Mezi lékaři čím dál více zaznívají názory, že to, co je bráno jako vhodná dávka tekutin, je ve skutečnosti zbytečně mnoho a že by člověk měl pít podle svých pocitů žízně.

Toto téma nyní rozděluje odbornou i laickou veřejnost, ale každopádně je fakt, že tolik humbuku se kolem pití nikdy dříve nedělalo. Lidé šli ve vedru pracovat na pole, vzali si tam džbánek vody a napili se, když cítili žízeň. Neřešili však, jestli vypili dva, tři nebo čtyři litry, nikdo si sebou nenosil lahvičky s vodou a průběžně z nich neupíjel. I v této oblasti totiž platí, že kdo zvolí zlatou střední cestu, je vítěz a žije se mu lépe než těm, kteří podléhají různým módním trendům.

Tak co tedy pít či nepít? Tady je pár tipů.

Zapomeňte na džusy. To, že džusy jsou zdravé, je mýtus. Zůstane po nich jen sladká chuť v puse a spousta cukru v těle. Kdo do sebe v horkých dnech lije z krabic litry džusů s přesvědčením, že dělá dobře pro své zdraví, mýlí se. Když už má člověk chuť na nějaký ovocný nápoj, mnohem lépe udělá, když si sám rozmixuje čerstvé ovoce.

Vyrábějme limonády. V poslední době jsou takzvané domácí limonády v módě a nabízí je řada restaurací. Je to skvělý způsob, jak ve vedrech dodávat tělu tekutiny a zároveň ho nezatěžovat cukry a chemií. Ale hlavně, dají se dělat v tolika variantách, že se zpravidla neomrzí. Stačí nakrájet obyčejnou zelenou okurku, zakápnout šťávou z limety, dolít vodou, přidat led a luxusní zdravý nápoj za pár korun je na světě. Stejně tak můžeme nechat ve vodě s ledem plavat třeba borůvky, mátu, jitrocel, pomeranč, meloun, citrón, švestky, ba dokonce třeba levanduli, která je v kombinaci s citrónem velmi osvěžující a chuťově zajímavá. Zkrátka, fantazii se meze nekladou a popíjet něco takového z velkého džbánu při nesnesitelných vedrech je to nejlepší, co pro své tělo můžeme udělat. Vtip je v tom, že každý den můžeme pít limonádu jinou, takže nebudeme mít pocit, že už jsme takzvaně přepití, že už nemáme na nic chuť. A hlavně, pořídíme je výrazně levněji, než všechny ty podivné barevné tekutiny, které nakupujeme v plastových lahvích a v krabicích.

Pozor na alkohol. Vinný střik je fajn a myslíme si, že nikdy neuškodí, ale při mimořádných vedrech uškodit může. Každopádně při tak vysokých teplotách, s jakými se potýkáme toto léto, tělo zpracovává alkohol jinak, než jak jsme zvyklí. Takže i pro člověka, který je zvyklý dávat si k jídlu dvě deci vína, najednou může tato dávka znamenat, že se cítí být unavený, opilý a nechápe proč, když jde pro něj o dávku zcela běžnou. V tak velkém horku bychom si všechny alkoholické nápoje měli nechávat až na večer.

Opatrně s ledem. Dát si do nápoje spoustu kostek ledu je sice ve vedrech lákavé, ale zároveň mohou zadělat na pořádnou angínu. Takže s ledem opatrně. Osvěžovat se je třeba, ale nikdy by nemělo jít o osvěžení šokem.

Kávu? Ano, ale… I na běžnou kávu může tělo v takovém vedru, jaké prožíváme letos, reagovat jinak, než obvykle. Zejména u lidí vyššího věku nebo u těch, kteří mají nějaké zdravotní potíže, může ve spojení s horkem pořádně zvednout tlak. Vzpomeňme si tedy například na to, jak nám v Řecku chutná jejich studená káva zvaná frappé a zkusme přejít na studené varianty kávových nápojů, když už kofein potřebujeme. Dobrá ledová káva je v pětatřicetistupňovém vedru opravdu lepší varianta než turek.

Při současných mimořádných vedrech však platí, že tělo potřebuje více tekutin než obvykle. Tak pijme, ale zdravě a to, co nám dělá dobře.

zdraví
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Před patnácti lety jsme jeli z týdenní akce v pěti lidech. Domů jsme to měli slabou hodinku a půl. Naše ,,Zdravá výživa a Pitná kolegyně'' prostě MUSELA upíjet čisté pramenité bez bublinek, aby ukázala, kak dbá o svoje zdraví, zatímco my, obyčejní blbci, to dopoledne prostě normálně posnidali s tím, že kdo bude chtít doplňovat tekutiny, když to už musí být, udělá to v klidu doma, kde má svůj záchod a nikoho nebude otravovat a brzdit. Nakonec jsme si i na pumpě dali malé občerstvení na půli cesty, které bylo plánované. Když jsem viděla, jak v ní mizí ta její H2O, utrousila jsem....akorát jí budeme zastavovat. A co myslíte...ani to tak dlouho netrvalo. No a je to tady. Pronesla jsem polohlasně. Odpovědí mi byl nenávistný pohled. A vydržel jí do konce cesty. Myslím, že cokoli přehánět je zbytečné. Plati to jak v jídle, tak v pití, nakonec....asi ve všem.
Eva Mužíková
Piju většinou kohoutkovou vodu a po obědě nealko... Snažím se vypít nejméně 1 a 1/5 litru, když to flákám, pociťuji suchou pokožku a to je nepříjemné.
Věra Halátová
Piju jenom vodu, vlažný slabě oslazený čaj, někdy pivo. Nikdy jsem netrpěla žízní. Nepiju džusy, kofolu, koka-kolu, žádné balené vody. Souhlasím s poslední větou, pijme, ale zdravě a to, co nám dělá dobře.
Margita Melegova
Presne po dvou letech je to uz bez medu, ten jen vyjimecne kavovou lzicku na chleb s maslem, zustala jen citronova voda nebo kohoutkova.
Jana Šenbergerová
Celý život mám problém s pitím, většinou žízeň nemívám. Musím si pití hlídat, jinak bych klidně vydržela celý den se čtvrtlitrem vody, kterou piju pravidelně ráno. Jediné pití, se kterým nemám problém, jsou čerstvě udělané ovocné nebo zeleninové štávy, ale kdo by se s nimi pořád dělal. Navíc bez vlastních zdrojů to jde pořádně do peněz. Raději jím ovoce celé a piju kohoutkovou vodu, sem tam zelený nebo bylinkový čaj. V létě je ideální meloun, ale nalačno, ne po jídle.
Alena Tollarová
Koukám, že od té doby, co jsem napsala první komentář, se toho moc nezměnilo. Jen jsem úplně vynechala minerálky a tenkrát jsem zapomněla zmínit, že ráda dělám "citronentrank" - tak vodě s citronem říkávala maminka. :) Pocit, že mám velkou žízeň, nemám ráda, a proto se tomuto stavu snažím vyhnout.
Marie Doušová
Piju podle potřeby a většinou jen obyčejnou vodu , kávu a hodně jím ráda ovoce,které má v sobě i tekutinu. Moc toho nevypiju. Moje dcera mě stále přesvědčuje , že piju málo ,,ale mě to stačí. Piju jen, když mám žížeň.
Antonín Nebuželský
Piji vodu . Obyčejnou z vodovodu:-) Nosím si menší lahvičku a chvílemi si cucnu". Píšu aby tu nebyly jen ženy, jako většinou, chlapi tomu moc nedají. Nejen psaní, ale venku jich taky moc nevidím. Asi jsou na pivu, kdo ví :-)
Margita Melegova
Delam mix z letniho ovoce + citron+ med, redim vodou, mineralkou tak pul litru na osobu a zbytek dne vodu z kohoutku.
Ivona Lachová
Piji studený čaj, studenou kohoutkovou vodu s citronem a 2 kávičky denně (vlažné). A také podmáslí a kyselé mléko. Nepiju na povel, jen tehdy, když mám žízeň.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 49. týden

Staré české filmy a pohádky se minulý týden líbily, a tak v nich ještě budeme pokračovat i v tomto týdnu.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%