Při své návštěvě Českých Budějovic jsme se sestrou ještě na poslední chvíli stihly navštívit výstavu retrohraček, především panenek, v tamním Jihočeském muzeu, která však již v těchto dnech končí.
Pro muzeum zapůjčili svou sbírku manželé Blanka a Josef Šídlovi z Vodňan, kteří se věnují tomuto krásnému sběratelskému koníčku již přes 15 let. Jejich sbírka čítá na 500 panenek z 30. až 80. let minulého století, nejstarší z roku 1920 neznámého původu. Převládají hračky firem Hamiro a Gumotex. Objevují se tu však i panenky cizí, a to z Německa, Švýcarska, ale i z Turecka, Vietnamu, Japonska a Austrálie.
Manželé Šídlovi shánějí své exponáty na burzách Klubu sběratelů kuriozit nebo na internetu. Některé panenky jim darovali přátelé a známí, kteří je měli uschovány léta doma.
Kromě vlastních panenek různých typů a z různých materiálů tu jsou k vidění i kočárky včetně dětských, zavinovačky a slavnostní vybavení pro novorozence, v malé míře i hračky pro chlapce.
Můžete se zde dozvědět i zajímavé informace o výrobě kočárků a o historii panenek ve světě. Z ní jistě zaujme i to, že panenky byly vyráběny již ve starověkých civilizacích a sloužily pro potřebu různých obřadů, jako symboly a talismany. Jako hračky však začaly být používány v různých sociálních vrstvách až během 18. - 19. století. Zpočátku se vyráběly většinou ze dřeva a z hadrů, později k nim přibyly např. voskové, papírové (z vlhčené papírové drtě), porcelánové, biskvitové a celuloidové.
Návštěvu doplňují i různé dobové reklamní plakáty a ilustrace.
Dovoluji si vás nyní pozvat alespoň na malou virtuální prohlídku výstavy. Doufám, že řada z vás bude mít příležitost setkat se s ní někdy jindy i ve skutečnosti.
Foto: autorka
Na chvíli ve světě retrohraček
25. 7. 2018
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Blanka Bílá
25.7.2018 11:10
Je to fajn, když se něco takhle uchová pro další generace, mě moc z mých hraček nezbylo, hodně zničil můj mladší sourozenec.S hračkami po mých dětech, taky zbylo jen něco, si hrají i vnoučata. Dnes takové krásné hračky nevyrábí, Zvláště panenky a už vůbec nejsou ozdobné špendlíky, které jsme nosili na kabátcích.Moje nejstarší vnučka se od mala bojí velkých panenek a loutek, moc mě to mrzí, ale nevím, proč to tak je.
Naděžda Špásová
25.7.2018 10:30
Zuzko, to je krása. Já jsem měla, co si pamatuju, jednu pannu, takovýho plaváčka. Ty fotky jsou super. :-)
Mirek Hahn
25.7.2018 09:33
Prima ! Zaniklý svět celuloidu a bakelitu :-) Modrý skůtr ČZ je kouzelný.
Alena Tollarová
25.7.2018 09:16
Já žádné svoje hračky bohužel schované nemám, ale zůstalo nám pár kousků po našich dětech. Diví se mi, že je nechci nechat zničit dnešními raubíři, ale zkrátka nechci. Je v nich kus nostalgie. Je mezi nimi i ten tank a úplně stejnou postýlku z 12. fotky vyráběl manžel pro vnučku. Kde asi vzal mustr? Nevím.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden
Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.
AKTUÁLNÍ ANKETA