Nadějí pro nemocné rakovinou je nejnovější objev profesora Viktora Brabce a Jaroslava Maliny z brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd. Zjednodušeně řečeno jde o šetrnou chemoterapii, po které nevypadávají vlasy.
Pokud se dosavadní výsledky jejich hledání účinnější a šetrnější chemoterapie potvrdí i v klinické praxi, znamenalo by to významnou změnu v léčbě rakovinových nádorů. Lidé by se jí mohli dočkat do deseti let. Na objevném výzkumu se podílejí i experti renomované britské University of Warwick a zveřejnil ho renomovaný časopis Nature Chemistry.
Základní látkou současné chemoterapie, takzvaných cytostatik, je platina s nežádoucími vedlejšími účinky. Zničí nádor, ale oslabí imunitní systém, takže pacientovi pak načas hrozí komplikace i kvůli jinak neškodným infekcím. Jedinečnost objevu českých vědců spočívá v tom, že jejich způsob chemoterapie by na pacienta nepůsobil tak drsně jako platina. Nahradit by ji měly sloučeniny železa a zinku..
Platina navíc nezabírá na všechny typy nádorů, některé z nich se dokonce vůči ní po jisté době od nasazení stávají rezistentními. „Zatím vše nasvědčuje tomu, že námi navrhované sloučeniny železa a zinku by mohly pronikat do rakovinou zasažených buněk a zastavit jejich nekontrolovatelné dělení - tedy rakovinové bujení,“ uvedl Viktor Brabec.
Nová metoda by podle předního českého onkologa Pavla Klenera snížila mezi pacienty strach z chemoterapie - lidé by tak neodkládali návštěvu lékaře a přišli by s podezřením na nádor včas.