Pošta v Brémách chce pomoci seniorům žít co nejdéle ve svém vlastním domově. K tomu nemá sloužit v budoucnu pouze doručování zásilek důchodcům. Plánuje se, že už v následujících měsících u nich pošťáci zazvoní, zeptají se, jak se jim daří, donesou peníze v hotovosti a případně i poreferují o různých pomocných službách charitativních organizací. Tyto nové služby, při nichž pošta spolupracuje s Johannity, jsou součástí celospolkového pilotního projektu pro zranitelné starší lidi.
Město Brémy iniciovalo na počátku projekt Podzimní pomoc, kdy byl nejprve pověřen jistý specialista, aby pohovořil se seniory a zjistil, co potřebují. Poté město oslovilo vedle pošty i Johannity (evangelický řád, nápomocný ve zdravotních a pečovatelských službách), spořitelnu, čtyři charitativní organizace s více než 4000 pomocníky a jednu pojišťovnu, zda mohou nabídnout odpovídající služby.
"Pošta osobně" má za úkol pohovořit vždy za pár dní s důchodci, případně jim poslat nějakou uklidňující sms, v případě nouze pak zavolat záchranku Johannitů.
Plánuje se, že poštovní poslíčci mohou seniory informovat i o nabízených službách v charitativních organizacích, jako jsou např. úklid bytu, praní prádla, vaření nebo dokonce i hry s důchodci, o čemž mnohdy dotyční senioři nemají ani zdání. Pošťáci budou zvonit i u mladších lidí a tímto způsobem získávat další pomocníky. Další plánovanou službou je bezplatné doručení peněz, které si zákazníci objednají telefonem a pošťák jim je doručí až domů. Služba tak pamatuje i na ty starší občany, kteří nejsou schopni vyřídit si vše po internetu.
Pošta už mezitím začala školit své pracovníky, aby dokázali vykonávat nové úkoly. S novými pracovníky se nepočítá, jelikož se vzhledem k převaze elektronické pošty okruh poštovních služeb a tím i pracovníků naopak zredukoval.
K modelovému projektu patří kromě individuálních služeb dvě služby pro obyvatele domovů seniorů. Celkem asi 15 domovů obdrží čtečky elektronických knih, které jsou pro seniory mnohdy pohodlnější než číst klasické knihy s lupou. Kromě toho obdrží domovy vždy po jednom tabletu pro psaní krátkých zpráv příbuzným, případně k poslechu nahraných knih z místní knihovny.
Mimochodem, už jste se doslechli o tom, že Velká Británie plánuje "Ministerstvo pro osamělost", které by mělo působit proti přibývajícímu osamění stále větší části populace? Naší země se to zatím asi netýká.