Třicetiletá válka na žižkovském popravišti
FOTO: autor

Třicetiletá válka na žižkovském popravišti

27. 6. 2018

Městská část Praha 3 je stále pohostinná. Pořádá časté atrakce, bez vstupného! Tentokrát jsem se za sobotního odpoledne vydal na Vrch sv. Kříže. Trochu poprchávalo, horší byla ta strašlivá zima! Rychle mi mrazem prsty prochladly, až do žluta! Na studené pivo ani pomyšlení!

Třicetiletá válka probíhala 1618 – 1648.

Na tomto kopci byla připravená uniformovaná vojska španělská, protestantská i katolická. Předváděny byly pochody, bitvy s kopími, slepé střelby ze středověkých pušek. Byly vystřeleny stovky slepých výstřelů, ba i z děl. Rádoby padlých bylo jak vyseto!

Bylo možno ochutnat i středověké placky a polévku. Nebylo to ale k jídlu! Chudáci tehdejší žoldnéři. Na jednom podiu hrála tříčlenná kapela, pak vystoupili tanečníci s dobovými tanci. Následovala přednáška fundovaného historika, znalého událostí středověké Evropy. Už se nám školní znalosti jaksi vytratily.

V tehdejší době byli žoldnéři jako řemeslníci. Museli mít vlastní zbraně. Bojovali za jakoukoli stranu. Vypláceli je stříbrnými mincemi. Stříbro na ražbu mincí se tehdy dováželo jenom z Latinské Ameriky! Pušky se daly nabíjet olověnými kulkami, kamínky i knoflíky. V téhle kruté době válčily s vojsky i ozbrojené ženy.

Bitva na Bílé Hoře prý byla jenom „šachová partie“. Půl hodiny se zmateně bojovalo, pak se čtvrt hodiny jenom utíkalo, všemi směry! Protestanté třeba až do Finska! Tam se nechali znovu najmout, do nějakého vojska, třeba i s Kelty Švédové tehdy bojovali o Polsko, s cílem dobýt Vídeň. Byli krutější než Habsburkové! Na Moravě vyvraždili celé ghetto, tak se i tolerovaní Židé moc pohoršili! Nechali se najmout jako vojáci, proti Švédům. Na vyzbrojení však museli mít písemné potvrzení, od jejich rabína! Vídeň ale Švédové nedobyli.

Pražská defenestrace měla celoevropský dopad! Nebylo tehdy moudré vyhazovat katolické císařské místodržící z okna Pražského hradu! Evropa byla moc rozhořčena, na protestanty. Protestanté tehdy hledali mocného spojence proti Habsburkům. Navrhli Osmanskou říši. To se Evropě nelíbilo, váhala. Zavraždění Albrechta z Valdštejna v Chebu se Habsburkům strašlivě nevyplatilo! Jenom on uměl vítězit v obrovských a vítězných bitvách! Jiného takového už nikdy nenašli!

Další pozdější bitvy byly už bezvýznamné, bez jasných vítězství a zisků. Žoldnéři byli drazí, často si na jejich nájem museli mocnáři půjčovat peníze! Byla škoda si je nechat zabít, v bezvýznamných bitvách! V této chladné době došlo i k textilnímu pokroku. Začaly se užívat ponožky a svetry.

Na další poznání historie mi už byla zima, tak jsem si šel domů rozmrazit ruce horkou vodou.

 

P. S. Později padl zajímavý dotaz na historika. Jaký má názor na rozpad Rakousko – Uherského mocnářství? Nepustil se do prezentace vlastního názoru, odpověděl otázkou, k našemu zamyšlení. Mocnářství a císařství tu byla na území Čech a Moravy 1000 let! Demokracii tu máme 100 let!!! Ať si to posoudíme sami….

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
Dobrý den, bitva na Bílé Hoře je posuzována, nebo i vysvětlována, jako občanská válka mezi protestanty a katolíky. Bitva, ke které však ani nemuselo dojít, byla oběma stranami, jak ligistickou tak protestantskou velmi pečlivě připravena, např. uváženým rozmístěním vojsk. A tušíme, že na Bílé Hoře pomohly zvitězit španělské peníze a španělské zlato. Doba boje se udává hodina až dvě, hodina je symbolicky dodržována i při každoroční rekonstrukci bitvy na pláni Bílé Hory (v r. 2018 proběhne rekonstrukce bitvy 22.9 a 23.9.) Nesmíme zapomenout na to, že jediné dochované záznamy pocházejí od nečeských autorů, kteří neznali názvy a nekladli důležitost popisu místa, ani času. Např. mezi hrdinnými Moravany, zatlačenými až ke zdi obory, byla polovina Němců. Co se týká židů, není známo, že by se v té době nechali najímat jako vojáci, pokud máte pramen, kde jste info získal, prosím zveřejnětě. ŽIdé se během 30 leté války postavili na stranu Habsburků, neb postoj stavů byl pro ně nejistý. Habsburkové potřebovali od židů velké sumy peněz na vedení války a židům tím zaručili relativní bezpečí a zrušení některých omezení. Židé, jako ostatní obyvatelé nesli těžce obtíže války a v r. 1648 se v Praze zúčastnili obrany města proti Švédům, ale na jako vojáci. Po skončení 30 leté války již židovské příspěvky nebyly třeba a v r.1650 český zemský sněm zrušil židovské výsady. A ještě malá douška k vyhození královských mistodržících- písař Fabricius na svém vyhození z okna později lstí i zlomeným charakterem vydělal obrovské jmění jak peněžité, tak v nemovitostech.
Miloš Nekvasil
Paní Z. Pivcová, jméno nevím, dátee-li mi mail, pošlu jeho fotku. Miloš N.
Lidmila Nejedlá
Miloši, dal jste se na historii, to je prima.
Zuzana Pivcová
Bojové scény mám docela ráda, i když jsem zatím byla divačkou jen u těch předvádějících 2. světovou válku, případně závěr u nás - Pražské povstání. To se také odehrávalo na Žižkově za účasti nadšenců z klubů vojenské historie a mnoha diváků. Docela by mě zajímalo, který historik tam měl přednášku.
Libor Farský
No, hlavně, že již máme svetry a ponožky. A navíc kromě knoflíků i zipy, které nelze použít do pušek!

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.