Propad do chudoby. Pozor, je rychlý
Ilustrační foto: ingimage.com

Propad do chudoby. Pozor, je rychlý

20. 6. 2018

Každý čtvrtý senior v České republice se po ztrátě partnera dostal do situace, kterou je možno označit za chudobu. Mnohdy nemá ani na pohřeb, ale hlavně na pokrytí životních nákladů - nájmu, energií či dokonce základních potravin. Pociťuje to čím dál více lidí a stává se z toho téma průzkumů a diskusí. Například Výzkumný ústav práce a sociálních věcí vypracoval studii, ze které vyplynulo, že úmrtí jednoho ze starších partnerů má na život toho, který zůstal, čím dál více zdrcující vliv.

důchody senioři životní úroveň
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libuše Křapová
Mirku H., přesně tak. Nám a těm ještě starším se přece neustále tvrdilo, že se o nás postará stát a fušky byly trestné. Jak si většina z nás mohla našetřit větší částku?
Libuše Křapová
Souhlasím, že pozůstalému se zhorší aspoň dočasně finanční situace. Ihned po úmrtí jsou vysoké náklady na cokoliv. Sama s tím mám zkušenost. Jen malinká poznámka pod čarou (nechci tím snižovat jakékoliv finanční problémy kohokoliv v důchodu) - nějak mi nesedí výpočet příjmu vdovy v článku. Dohromady měli manželé asi 22 000 měsíčního příjmu, každý zhruba 11 000. Po úmrtí manžela se vdově snížil příjem o 13 000? A to i s důchodem vdovským? Jakékoliv nepřesnosti velmi snižují věrohodnost obsahu jakéhokoliv článku.
Hana Lejtnarová
Ano, důvěrně to znám. Dokud jsem chodila do práce vydělávala jsem slušně, ale manžel pracoval na poště a plat nestál za moc. Kdaž jsme odešli do důchodu, měli jsme oba kolem 10000 Kč tak to docela dobře šlo. Jenže potom manžel onemocněl, nemohl se pohybovat, musely se udělat úpravy v bytě, koupit jiné auto, do kterého jsem ho mohladostat na cesty k doktorům a tak to co bylo našetřeno se rychle rozuteklo, ale ze dvou důchodů to stále ještě šlo. Manželův stav se ale zhoršoval, léky stály hodně peněz a přividělat jsem si nemohla, protože jsem se o něj musela celodenně starat. Potom jsem si vzala půjčku, abych mohla uhradit další náklady. Děti měly svých starostí dost, tak jsem je nechtěla ještě zatěžovat svými finančními problémy. Potom manžel zemřel a já se roznemohla z vyčerpání. Nestačila jsem splácet půjčku, dostala jsem se do insolvence. Děti mi pomohly vše vyřešit, dluhy za mně uhradily a já jim to teď splácím. Štěstím je, že bydlím ve vlastním a nemusím platit nájem, ale i energie jsou dost velkou zátěží.Abych ale vystačila s jedním důchodem a mohla si sem tam i něco koupit třeba na sebe, přividělávám si. Zaplať bůh, špatné období je za mnou, ale faktem je, že běžný člověk žijící jen z důchodu si opravdu nemůže vyskakovat.
Mirek Hahn
To je začarovaný kruh "přechodné" generace. Kdo byl na začátku devadesátých let, blízko seniorskému věku, už si většinou neměl z čeho našetřit rezervu k důchodu, ani narychlo pořídit vlastní bydlení.
Jarmila Fialová
Zase článek o tom,jak jsou na tom ovdovělí špatně - proč tedy,pokud ještě žili oba,nemysleli na zadní kolečka?Co mají říkat ti,kteří jsou už léta sami s jedním důchodem bez vdovského přilepšení.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 16. týden

Asi nebudete překvapeni, když tématem vědomostního kvízu tohoto týdne budou "Velikonoční zvyky a tradice."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

19%

Kontakt s rodinou

20%

Knihy

20%

Vitamíny

19%