Nenávist na internetu. Pozor na ni
Ilustrační foto: ingimage.com

Nenávist na internetu. Pozor na ni

17. 4. 2018

Lži, dezinformace, komentáře plné zloby. I to je stránka internetu. Je tak snadné napsat někomu k článku či na sociální síť nenávistnou poznámku, urážku. Kdyby pisatel stál dotyčnému tváří v tvář, v devadesáti procentech by tak otevřeně nemluvil. Proč tak podléháme virtuální zlobě?

Debil, kretén a vůl jsou slova, která jsou v internetových diskusích v podstatě lichotkami. Rozmnožily se tam totiž mnohem horší výrazy. Výraz diskuse už na internetu vlastně ztratil původní smysl. Většina lidí nediskutuje, ale uráží se navzájem. V posledních letech tento jev nabírá na obrátkách. Čím dál více novinářů se setkává s tím, že jim lidé k článkům píší urážlivé komentáře a nadávky. Pozoruhodné je, že pokud jim hezky, přátelsky odepíší, řada z čtenářů takzvaně obrátí a odepíše něco ve smyslu, že to tak nemysleli. Nebo už nenapíší. Jako by se lekli, že nadávali konkrétnímu člověku, že on to vnímá, že existuje.

Organizace Člověk v tísni před časem dělala analýzu na téma projevy nenávisti v online prostoru a na sociálních sítích. „Analýza dokazuje mimořádný význam sociálních sítí a diskusních fór pro utváření veřejné debaty a jejich schopnosti nepřirozeně vychýlit naladění celé společnosti svým směrem,“ komentoval ji Ján Simkanič, který vede vydavatelství Internet Info. A dodal: „Sociální sítě a diskuse na zpravodajských serverech nejenže poskytují zázemí pro extrémní projevy uživatelů, ale kvůli technologickým vlastnostem prostředí a z pragmatických obchodních důvodů jejich dopad zrychlují a násobí.“ Jednoduše řečeno, když jsme každý den propojeni přes nějakou sociální síť s kamarády, kteří tvrdí, že jeden z našich kamarádů je debil, brzy začneme o něm tvrdit totéž. Je to smutné, ale je to v mnoha případech tak. A co je horší, do očí to dotyčnému neřekneme. Že je debil, píšeme na internet.  

Když jde o problém v malé partě lidí, je to spíše k pousmání. Jenže na stejném principu to funguje v politice, ve veřejné sféře, zkrátka v oblastech, které ovlivňují chod této společnosti. Když někdo tisíckrát na internetu tvrdí, že ten či onen kandidát na prezidenta podporuje vlnu migrace, spousta lidí tomu uvěří, byť pro to nemají jediný pádný důkaz. Bohužel, to jsou důsledky toho, že žijeme v online světě.

Velkými šiřiteli různých nepravd, lží a dezinformací, ale i pěkně jedovatých komentářů, jsou lidé vyššího věku. Ano, je to jedna ze stránek toho, že současná seniorská generace umí s internetem skvěle zacházet. Bohužel mu také mnozí z nich začali hodně podléhat a objevili jeho kouzlo beztrestného šíření zloby a nenávisti. Mnohdy si to neuvědomují a podle psychologů se tito šiřitelé zloby vlastně chovají naprosto přirozeně. Nadávky a výhrůžky se mnohem snadněji píší než říkají, navíc člověk v anonymním prostředí snadno ztrácí zábrany a má pocit, že je mu lépe, když ventiluje své frustrace.

Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve své analýze tvrdí, že lidé ve věku nad šedesát pět let jsou nejaktivnějšími šiřiteli nevyžádané elektronické pošty, takzvaného spamu. Zdánlivě na tom není nic špatného. Někdo někomu pošle mail, jenž se mu jeví zajímavý, a dotyčný ho přepošle zase dál, dalším kamarádům, příbuzným, známým. Faktem je, že spamy nyní nejvíce šíří lidé vyššího věku, mnohem častěji než mladí. Nezdá se být na tom nic zlého, ale pozor. Spam není jen zpráva, o kterou příjemce nestál, kterou dostal náhodou. Spam velmi často není zpráva založená na pravdě, nýbrž záměrně zmanipulovaná, právě proto, aby se dostala mezi co největší množství lidí, tedy ovlivňovala jejich názory, myšlení, rozhodování, činy. Takže právě prostřednictvím nevyžádané pošty se do mysli lidí dostává to, co jim tam někdo chce dostat.

Čtyřicet sedm procent  lidí, kteří rozšiřují maily varující před migrací či islámem, jsou lidé starší pětašedesáti let, další velkou část těchto šiřitelů tvoří lidé ve věku pětapadesát až čtyřiašedesát let. I to je na jedné straně přirozená věc. Lidé vyššího věku už něco prožili, mají obavy, zajímá je, kam se svět ubírá. Na straně druhé to je nebezpečná věc. Tito lidé tímto zároveň šíří zprávy, o jejichž původu, obsahu a pravdivosti sami nic nevědí. Prostě jim je někdo poslal, tak jim věří a posílají je dál.

„Stává se, že si informace, které sami šíří, senioři neověřují, protože důvěřují autoritě, která jim je poslala. Tou mohou být jejich kamarádi, bývalí spolužáci nebo kolegové,“ tvrdí Kamil Kopecký z Palackého Univerzity, který tento jev zkoumá. Čím dál více se ukazuje, že internet, který tak úžasně zkvalitnil naše životy, má své velmi temné stránky. Bohužel, ne každý je dokáže rozpoznat a bránit se jim.

Tak až zase budeme mít nutkání napsat někomu k článku, že píše o něčem, čemu vůbec nerozumí, a tudíž je debil, představme si, že mu to říkáme tváří v tvář. Že jsme se za ním vypravili, sedli jsme si s ním ke stolu a chceme s ním diskutovat. Opravdu bychom mu na úvod u toho stolu řekli, že je debil? A až nám někdo pošle mail, ve kterém bude tvrdit, že ten či onen politik krade, rozmysleme si, proč bychom ten mail měli přeposílat dál? Protože tím jeho odkliknutím vlastně sami tvrdíme, že dotyčný politik krade. Jak to víme? Mám pro to důkaz? No tak šup s ním na policii. Ale odesláním mailu se vlastně podepisujeme pod jeho obsah. Tak si nad tím obsahem aspoň trochu zapřemýšlejme.

internet
Hodnocení:
(4.5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Z vlastních zkušeností vím, že hodně věcí, napsaných v tomto článku, se děje, bohužel. Může být můj názor jakkoli "blbej", ale je můj. Se vším, co kdokoliv a kdekoliv píše, můžu nebo nemusím souhlasit a proto poslední odstavec tohoto článku bych pro zdůraznění napsala červeně, zeleně, třeba i modře a ještě pětkrát podtrhla. Několikrát se mi totiž stalo, že něco jiného slyším a od téže osoby později čtu :-)
Jan Raška
Ano, jsem také rád za věcnou a hlavně slušně vedenou diskusi.
Marie Doušová
Článek se mi nelíbí, ale je to souhrn průzkumu seriozní organizace a tak jsem si ho řádně přečetla a nechci se k němu vyjadřovat, neboť s názory průzkumu v tomto článku nesouhlasím.
Dagmar Bartušková
Honzo, souhlas!
Jan Raška
Dobrý den, paní Jírová a paní Kosťunová, dovolte, abych se k vaším komentářům vyjádřil. Není pravda, paní Jírová, že podle "redakce mohou za všechnu zlobu senioři", jak jste napsala. Nemyslíme si to my v redakci, ale je to výsledek průzkumu seriozní organizace. A, proboha, netýká se čtenářů našeho portálu! A paní Kosťunová, co se týče spamů rozesílaných seniory, tak já mám s nimi osobní zkušenost. Především před volbami - parlamentními i prezidentskými, jsem obdržel na redakční i osobní mail desítky spamů, které útočily na různé politiky, strany, ale i EU, migranty atd. A to, že rozesílateli těchto spamů jsou zejména senioři, je také prokázano, nedávno se o tom psalo i na Seznamu. To, že internet je plný vulgarit je samozřejmě smutné. Ale nadávalo se vždy - doma, v hospodě, teď se holt vulgárními výrazy častují lidé na internetu. Pracuji v mediální sféře čtvrt století. Kdysi byla novinařina prestižní povolání. Dnes, bohužel, i pod dobrými články se objevují vulgární komentáře. Práci poctivých a dobrých redaktorů tyto komentáře dehonestují. Ale ono se ani není čemu divit, když póvlem (což uvádím ještě slušné slovo) nazývá novináře i hlava státu... Každopádně nás může těšit, že i přes různé názorové přestřelky, se vulgarity na našem portále neobjevují. Tento článek není odrazem osobního názoru redaktorky či redakce, ale je pouze informativním závěrem průzkumu.Děkuji za pochopení.
Zdenka Jírová
Ivano, napsala jsi to dobře,také se mi nelíbí, že podle redakce, za všechnu zlobu na netu mohou senioři. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem se odhlásila ze dvou portálů, kde byli zastoupeni většinou mladí lidé, ale jejich komentáře se ani nedají reprodukovat. Výrazy, které jsem tam četla, jsem ani neznala. Je pravda, že senioři mají na psaní na netu více času než někteří pracující lidé, ale mládež nedá mobil ani z ruky a rozhodně nepíše do komentářů žádné selanky , stačí je poslouchat třeba v autobusu MHD.
Jarmila Komberec Jakubcová
Všude kde se může skrýt člověk za anonymní profil dochází k vulgaritám. Přesně takto píše autorka ve svém článku. A mám osobní zkušenost v době volby prezidenta jsem dostávala mnoho hoaxů od lidí seniorského věku Oni si to vzájemně přeposílají, jestli tomu věří nevím. Já jsem vše vymazala a dál neposílala. To je také fakt. Na to nemusí být žádné výzkumy.
Libuše Křapová
Rozumím Ivaně. Dotklo se jí, a mne také, že za šiřitele nepravd a lží jsou v článku označeni hlavně lidé vyššího věku, ne to, že by se měl článek týkat nás, íčkařů. Já do diskuzí na Seznamu nyní nahlížím jen vyjímečně, protože je v komentářích tolik sprostoty, že se mi začal téměř vždy "obracet žaludek". Ale v žádném případě si nemyslím, že by ty vulgárnosti pocházely převážně od starších lidí. Taky každý starší člověk neumí s internetem, to je doména právě mladších. A hlavně je v diskuzích strašně moc provokatérů, tady mají anonymní moc urážet ostatní a hladit si své ego.
Lidmila Nejedlá
Hrubost vládne světu, internet je plný různých hrubostí a výlevů nenávisti. My, senioři to víme a můžeme s p. Hofmannovou diskutovat, dotkla se skutečnosti. Ale také nevěřím, že senioři jsou v tom borci a je třeba se hájit. Kdo napomene tu mladší generaci, která se v hrubostech trumfuje? Umíte si představit, co by napsali pod článek, který by je nabádal k slušnosti?
Dana Puchalská
Facebook jsem zrušila před léty. Právě pro ty nechutné a místy sprosté názory lidí, co se chtějí pouze zviditelnit. Nedávno jsem četla rozhovor s hercem J. Mádlem. A zaujala mě tam tahle věta : FACEBOOK JE ŽUMPA. Docela s ním souhlasím. A jak se občas bavím s mými známými (všichni jsme ve věku okolo 60 roky) mají na to stejný názor. Anonymita prostě s někým lidově řečeno,, zamává,,

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.