Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!
ilustrační foto: pixabay.com

Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!

3. 4. 2018

Původně jsem měla v úmyslu napsat diskuzní příspěvek k redakčnímu článku, „Senioři budou mít od půlky června na vlaky a autobusy 75 procentní slevu“, ale raději píši samostatný článek. Osobně s touto slevou nesouhlasím, protože, podle mého názoru, je to krajně nesystémový krok. V jednom vlaku, či autobusu sleva platit bude, v jiném nikoliv, a pravidla? Darmo mluvit. Bude to, po mnoha předešlých, další „černá díra“, kam nekontrolovaně potečou peníze a k těm nejpotřebnějším se stejně nedostanou. K čemu mi bude levné jízdné, když ho, například ze zdravotních důvodů, nebudu moci využívat? Proč děláme stále věci tak složitě, když je můžeme, ve stávajícím systému, dělat jednoduše.

1) "Ruku na srdce", pokud jde o manželský pár důchodců, tak tam problém nevidím. Problém ale nastane, pokud jeden z těch dvou odejde na "druhý břeh". Většinou žena, která by si zasloužila daleko větší uznání, tak má z obecně dobře známých důvodů důchod nižší. Když zůstane sama, tak je absolutně nemožné, aby si mohla zachovat alespoň standardní živobytí, bez toho, aby musela chodit na brigády. Je to nedůstojné. Proto bych souhlasila s variantou, aby pozůstalým, pobírajícím důchod, bylo měsíčně přidáno na základní potřeby, které se po odchodu jednoho z manželů automaticky nesníží. Máme dobře propracovaný systém výplat důchodů, ve kterém by se peníze adresně dostaly tam, kam mají, a každý by se mohl svobodně rozhodnout, jestli jet na výlet, nebo jít za kulturou, atd. 

2) Pokud jde o produktivní věk, tak dám příklad: Dva živitelé rodin pracují na jednom pracovišti, jeden v místě bydliště, druhý dojíždí. Cesta za prací činí cca 1 000.- Kč/měs. Ten první má za rok na hezkou dovolenou, ten dojíždějící může sedět doma. Proč má být přespolní za stejnou práci dojížděním znevýhodněn? Zaměstnavatel přece ví, kdo mu do zaměstnání dojíždí, bral by adresné dotace a navíc, podpořilo by se tím i dojíždění za prací. Je to také jeden z důvodů, možná hlavní, proč lidé jsou raději na úřadu práce, případně na sociálních dávkách. Přes zaměstnavatele by rodiče měli dostávat peníze i pro své děti dojíždějící do škol.

Možná by stálo za zmínku, k čemu stát, potažmo ČD, musí živit tak megalomanského administrativního molocha? Chodit do zaměstnání se NEROVNÁ chodit do práce a pracovat by se mělo vyplatit. Kdo nepracuje, ať sedí doma na vlastní odpovědnost a s plným vědomím, že „Bez práce nejsou koláče“. Stohů papírů, ze stále do kola, bezesmyslu vyplňovaných tabulek, se nikdo nenají. Vykonaná práce má být za každým vidět a přinášet celé společnosti užitek. 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Vážně- tohle a na Seznamu ? Kdo to vybírá ?
Jitka Caklová
Vzhledem k tomu, že článek je na Seznamu a má za půl dne téměř 6 000 přečtení, tak těch škarohlídů zas tak moc není a pan Ptáček? To je kapitola sama pro sebe. Všechno ví nejlépe a proto jsem věčným a vděčným terčem jeho útoků. :-) :-) :-)
Jitka Caklová
Jen si fanděte, je to rozhodnutí vlády :-) Jano, souhlasím s Tebou. A situace u ČD? Dcera pracovala jako vlakvedoucí 24 let a já jsem ráda, že mohu s klidem říci pracovaLA. Rádoby posměšné narážky jdou mimo mě, vypovídají pouze o pisateli.
ivana kosťunová
Posuzuji to z ekonomického hlediska. Samozřejmě slevu potřebným přeji, a kdoví, možná i já někdy využiji :))
ivana kosťunová
Já tento krok považuji také za nesystémový, ale ta argumentace je opravdu naprosto scestná. Probírat tady, jaké má kdo životní náklady a kdo si zaslouží více slevu, je naprosto nesmyslné, absolutní spravedlnost neexistuje, a vždy bude někdo, kdo se bude cítit ošizený. Osobně bych uvítala reformu výpočtu důchodů, která by zaručila důchody, které odpovídají současným nákladům na živobytí. Poskytování dotací podnikům, které dále poskytují slevy seniorům, jenom dále deformuje podnikatelské prostředí.
Dagmar Bartušková
... Zachovej mi přízeň...
Dagmar Bartušková
Jiťo, vím, jak Tě budou vdovy velebit a mně lát, ale nemohu souhlasit, aby vdovy dostaly ke vdovskému ještě nášup. Ve dvou se to odjakživa lépe táhne. Tím pádem si pár našetřil a partnerku/a dál zabezpečil. Vdovou jsem mohla být třikrát, ale život rozhodl jinak (já). Každý dříve nebo později zůstane sám ... K tvým břehům sklání měsíc tvář... Není nad Měsíční řeku... :-) 2/ Zatím se mě to netýká, kdoví, jak to bude. I když vlaky dost cestuji, přivítala bych, kdyby single namísto toho dostal pětikilo k tomu tuberáckému důchodu. P. S. Zachovej mu přízeň. Znáš mě... :-)
Jana Šenbergerová
Tady jde samozřejmě o mnoho různých úhlů pohledu. Osobně si myslím, že ve financování našeho státu jsou mnohem větší "černé díry", ve kterých mizí v nenávratnu desítky miliard, takže to, co půjde na dopravu pro už staré a ještě mladé, je vedle toho pakatel. Lidé, kteří jsou závislí na veřejné dopravě, včetně mě, určitě souhlasí. Nicméně v létě jsem zažila situaci v totálně přeplněném vlaku, kdy dopravce nával cestujících naprosto nezvládl. Stáli i ti, kteří si zaplatili místenky a atmosféra mezi cestujícími byla doslova hustá. Z politického hlediska se dá toto opatření pokládat za čistý populismus a navíc jde o myšlenku "ukradenou". Tak to vidím já. Můj názor je samozřejmě omezený mým úhlem pohledu.
Jitka Caklová
Paní Metelková, nevím proč bych měla jít do Vás. Je to přece Váš názor a obecně platí: "Podle sebe soudím tebe." a za sebe mohu jen říci, že nechápu kolik nenávisti se v lidech kvůli vyslovení názoru bere. Celý život jsem do školy i do práce, až do odchodu do důchodu dojížděla. Nyní jako důchodce jezdím podle potřeby, autobusem, vlakem i autem. Mohu si vybrat zda Regio Jetem, ČD s in 25, nebo busem. Často slyším, "to se ti to jezdí, když žijete ze dvou důchodů". Pak tedy nevím kde je závist a osobně nevím co bych asi mohla komukoliv závidět, mě nic nechybí, ani to zdraví. O tom, že by měli dostat přidáno jen pozůstalí jsem se nepřesně vyjádřila. Platí důchodci s odchodem do penze. Jsem hodně zvědavá na ty, co budou říkat, až zjistí, že na jejich spoje, které nejvíce využívají, se sleva nevztahuje. Za půl roku, potažmo za rok, se v dobře známých podmínkách, 12 miliard rozfrcá a budeme rádi, že vlaky budou vůbec jezdit.
Zuzana Pivcová
Vím, že za minulého režimu (nevím, jak je to teď) dostala ovdovělá žena ten tzv. vdovský důchod, pokud byl za manžela vyšší než její. Tak to bylo s mou maminkou. Já jsem vždy byla samostatně se živící osoba. Vím, že to není zcela typické, ale jen jako informace. Učila jsem na jazykové škole v ČB, ale trvalé bydliště měla v Týně n. Vlt. V ČB jsem byla přes týden na ubytovně a na víkend jezdila domů. Nikdo mi na to nepřispíval. Dokonce jsem jednou týdně jezdila učit do Zlivi, protože jazyková škola měla pobočky všude v okolí, aby se uživila. Cestu vlakem jsem si také musela hradit, podobně kolegové do jiných měst. Občas mi lidé říkali, jak se mám, že utrácím jen za sebe. Ale těžko někdo pochopil, že nájem, náklady na domácnost, poplatky za energii, topení, rozhlas, telefon atd. není poloviční než za dva lidi. Takže jsem si celé roky hradila vše pěkně z jednoho platu. Třeba někdo namítne, že jsem si za to mohla sama, ale to by nebylo fér, to takhle hodnotit. Tím chci říct, že určitá nerovnováha byla vždy. Celoplošná opatření se vždy někomu vyplatí více, jinému méně, ať už to je navýšení důchodů nebo různá zvýšení cen.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?