Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!
ilustrační foto: pixabay.com

Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!

3. 4. 2018

Původně jsem měla v úmyslu napsat diskuzní příspěvek k redakčnímu článku, „Senioři budou mít od půlky června na vlaky a autobusy 75 procentní slevu“, ale raději píši samostatný článek. Osobně s touto slevou nesouhlasím, protože, podle mého názoru, je to krajně nesystémový krok. V jednom vlaku, či autobusu sleva platit bude, v jiném nikoliv, a pravidla? Darmo mluvit. Bude to, po mnoha předešlých, další „černá díra“, kam nekontrolovaně potečou peníze a k těm nejpotřebnějším se stejně nedostanou. K čemu mi bude levné jízdné, když ho, například ze zdravotních důvodů, nebudu moci využívat? Proč děláme stále věci tak složitě, když je můžeme, ve stávajícím systému, dělat jednoduše.

1) "Ruku na srdce", pokud jde o manželský pár důchodců, tak tam problém nevidím. Problém ale nastane, pokud jeden z těch dvou odejde na "druhý břeh". Většinou žena, která by si zasloužila daleko větší uznání, tak má z obecně dobře známých důvodů důchod nižší. Když zůstane sama, tak je absolutně nemožné, aby si mohla zachovat alespoň standardní živobytí, bez toho, aby musela chodit na brigády. Je to nedůstojné. Proto bych souhlasila s variantou, aby pozůstalým, pobírajícím důchod, bylo měsíčně přidáno na základní potřeby, které se po odchodu jednoho z manželů automaticky nesníží. Máme dobře propracovaný systém výplat důchodů, ve kterém by se peníze adresně dostaly tam, kam mají, a každý by se mohl svobodně rozhodnout, jestli jet na výlet, nebo jít za kulturou, atd. 

2) Pokud jde o produktivní věk, tak dám příklad: Dva živitelé rodin pracují na jednom pracovišti, jeden v místě bydliště, druhý dojíždí. Cesta za prací činí cca 1 000.- Kč/měs. Ten první má za rok na hezkou dovolenou, ten dojíždějící může sedět doma. Proč má být přespolní za stejnou práci dojížděním znevýhodněn? Zaměstnavatel přece ví, kdo mu do zaměstnání dojíždí, bral by adresné dotace a navíc, podpořilo by se tím i dojíždění za prací. Je to také jeden z důvodů, možná hlavní, proč lidé jsou raději na úřadu práce, případně na sociálních dávkách. Přes zaměstnavatele by rodiče měli dostávat peníze i pro své děti dojíždějící do škol.

Možná by stálo za zmínku, k čemu stát, potažmo ČD, musí živit tak megalomanského administrativního molocha? Chodit do zaměstnání se NEROVNÁ chodit do práce a pracovat by se mělo vyplatit. Kdo nepracuje, ať sedí doma na vlastní odpovědnost a s plným vědomím, že „Bez práce nejsou koláče“. Stohů papírů, ze stále do kola, bezesmyslu vyplňovaných tabulek, se nikdo nenají. Vykonaná práce má být za každým vidět a přinášet celé společnosti užitek. 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Vím, že za minulého režimu (nevím, jak je to teď) dostala ovdovělá žena ten tzv. vdovský důchod, pokud byl za manžela vyšší než její. Tak to bylo s mou maminkou. Já jsem vždy byla samostatně se živící osoba. Vím, že to není zcela typické, ale jen jako informace. Učila jsem na jazykové škole v ČB, ale trvalé bydliště měla v Týně n. Vlt. V ČB jsem byla přes týden na ubytovně a na víkend jezdila domů. Nikdo mi na to nepřispíval. Dokonce jsem jednou týdně jezdila učit do Zlivi, protože jazyková škola měla pobočky všude v okolí, aby se uživila. Cestu vlakem jsem si také musela hradit, podobně kolegové do jiných měst. Občas mi lidé říkali, jak se mám, že utrácím jen za sebe. Ale těžko někdo pochopil, že nájem, náklady na domácnost, poplatky za energii, topení, rozhlas, telefon atd. není poloviční než za dva lidi. Takže jsem si celé roky hradila vše pěkně z jednoho platu. Třeba někdo namítne, že jsem si za to mohla sama, ale to by nebylo fér, to takhle hodnotit. Tím chci říct, že určitá nerovnováha byla vždy. Celoplošná opatření se vždy někomu vyplatí více, jinému méně, ať už to je navýšení důchodů nebo různá zvýšení cen.
Jarmila Fialová
Tentokrát souhlasím s Danou - také jsem na všechno placení sama jen se svým důchodem a dokážu ušetřit i z průměrného důchodu.Takže podle článku by přidáno zase dostali jen pozůstalí?Jsem sama a rozhodně si nemyslím,že nemám standartní živobytí
Marie Metelková
Článek je esencí nepřejícnosti, nesnášenlivosti a nenávisti ke všemu, co není zrovna využitelné pro pisatelku a toho je opravdu málo. Život není šablona a v důchodu už vůbec ne.Ať každý žije podle svého a užívá všech možností. Prskat na slevy jenom proto, že já nejezdím je smutným obrázkem starého člověka, který by nejradši řídil celou zeměkouli. Od takových přemoudřelých bručounů je třeba držet se co nejdál. Už jenom v zájmu zachování zdravého rozumu. A teď do mě, paní Caklová!
Jitka Caklová
Paní Novotná, mě Váš úhel pohledu na danou věc, na rozdíl od Vás mne nechává naprosto v klidu. Váš názor na článek mluví sám za sebe. Co bude důchodcům, kteří jsou rádi, že se došourají na záchod, platná sleva 75% na jízdné? Co se týká bodu 2), tak jde o dva živitele, dejme tomu muže dvou rodin, které nemají nic společného. Proč má mít rodina toho dojíždějícího o cca 12 000.- Kč ročně méně? V žádném případě Vám názor neberu.
Dana Novotná
V tom 1) píšete pěkné blbosti. Proč by měl někdo pobírat víc za zemřelého partnera??? Už tak má vdovský důchod. Co to je za hovadinu? Já jsem rozvedená a musím vyžít z malého důchodu, musela jsem se přestěhovat, do menšího bytu, když odešly děti z domova, a nikdo mi nedal víc peněz na nájem, abych si mohla držet 3pokojový byt.To jste mě tedy pěkně nadzvedla. A vaše za 2), pokud to jsou partneři, měli by se podporovat a nevím, proč by měl jeden s větším příjmem jezdit na dovolenou sám!!! To jsou tedy názory..

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

20%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%