Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!
ilustrační foto: pixabay.com

Souhlasit? Či nesouhlasit? Musím ale vědět, proč!

3. 4. 2018

Původně jsem měla v úmyslu napsat diskuzní příspěvek k redakčnímu článku, „Senioři budou mít od půlky června na vlaky a autobusy 75 procentní slevu“, ale raději píši samostatný článek. Osobně s touto slevou nesouhlasím, protože, podle mého názoru, je to krajně nesystémový krok. V jednom vlaku, či autobusu sleva platit bude, v jiném nikoliv, a pravidla? Darmo mluvit. Bude to, po mnoha předešlých, další „černá díra“, kam nekontrolovaně potečou peníze a k těm nejpotřebnějším se stejně nedostanou. K čemu mi bude levné jízdné, když ho, například ze zdravotních důvodů, nebudu moci využívat? Proč děláme stále věci tak složitě, když je můžeme, ve stávajícím systému, dělat jednoduše.

1) "Ruku na srdce", pokud jde o manželský pár důchodců, tak tam problém nevidím. Problém ale nastane, pokud jeden z těch dvou odejde na "druhý břeh". Většinou žena, která by si zasloužila daleko větší uznání, tak má z obecně dobře známých důvodů důchod nižší. Když zůstane sama, tak je absolutně nemožné, aby si mohla zachovat alespoň standardní živobytí, bez toho, aby musela chodit na brigády. Je to nedůstojné. Proto bych souhlasila s variantou, aby pozůstalým, pobírajícím důchod, bylo měsíčně přidáno na základní potřeby, které se po odchodu jednoho z manželů automaticky nesníží. Máme dobře propracovaný systém výplat důchodů, ve kterém by se peníze adresně dostaly tam, kam mají, a každý by se mohl svobodně rozhodnout, jestli jet na výlet, nebo jít za kulturou, atd. 

2) Pokud jde o produktivní věk, tak dám příklad: Dva živitelé rodin pracují na jednom pracovišti, jeden v místě bydliště, druhý dojíždí. Cesta za prací činí cca 1 000.- Kč/měs. Ten první má za rok na hezkou dovolenou, ten dojíždějící může sedět doma. Proč má být přespolní za stejnou práci dojížděním znevýhodněn? Zaměstnavatel přece ví, kdo mu do zaměstnání dojíždí, bral by adresné dotace a navíc, podpořilo by se tím i dojíždění za prací. Je to také jeden z důvodů, možná hlavní, proč lidé jsou raději na úřadu práce, případně na sociálních dávkách. Přes zaměstnavatele by rodiče měli dostávat peníze i pro své děti dojíždějící do škol.

Možná by stálo za zmínku, k čemu stát, potažmo ČD, musí živit tak megalomanského administrativního molocha? Chodit do zaměstnání se NEROVNÁ chodit do práce a pracovat by se mělo vyplatit. Kdo nepracuje, ať sedí doma na vlastní odpovědnost a s plným vědomím, že „Bez práce nejsou koláče“. Stohů papírů, ze stále do kola, bezesmyslu vyplňovaných tabulek, se nikdo nenají. Vykonaná práce má být za každým vidět a přinášet celé společnosti užitek. 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Mirek Hahn
S něčím v článku souhlasím a s něčím možná zase ne... Není žádné tajemství, že vzedmutí sociálních programů, příspěvků, doplatků a příplatků je sezónní záležitost před každými volbami. Babiš není výjimkou. Osobně jsem konzervativec a jsem přesvědčen, že "stát" má být co nejmenší, tedy zajišťovat jen nejnutnější funkce. Každá stovka, kterou stát vybere na daních a přerozdělí na různé příspěvky, se smrskne na minimum, protože hromadu peněz sežerou náklady na aparát a práci s přerozdělováním. Ať se stát umenší, nebudou tak velké daně, ergokladívko zůstane nám všem víc peněz a nebudeme potřebovat žádné příspěvky. A jako bonus přijdou populisté o svůj nejmilejší kolovrátkový song.
Radovan Cakl
Ivano K. – nejsou. Když si přečteš 1. příspěvek, tak nezbývá než „na hrubý pytel patří hrubá záplata“. Co se týká „osobní nenávisti“ – možná je to trochu nadnesené, ale když si přečteš příspěvky Libora P. a dáš do souvislosti s jeho častými útoky na Jitku na různých chatech, musíš uznat, že nejde jen o názorovou neshodu, ale osobní averzi z jeho strany. Že je článek „tak trochu vyhrocený“? Pro někoho možná, i když nechápu proč. Když článek pozorně přečteš včetně příspěvku v 8:38, v podstatě je tento návrh, přidat VŠEM seniorům třeba 500Kč měsíčně, aby peníze využili dle svého uvážení, daleko systémovější. Někdo na cestování, jiný na kulturu, nebo vylepšení základních životních potřeb. Přihrát státní peníze většinou soukromým dopravním lobby a zavázat si cestující seniorskou veřejnost (ta s největší pravděpodobností přijde i k volbám a vzpomene si na to) je jen populistické gesto. A že se internet baví naším hašteřením? Proč ne, vždyť i naše TV „celebrity“ prosazují, že i negativní reklama je reklama a je zdarma, a česká divácká obec ji jen hltá. Tak čtenářská veřejnost ať se baví, jich se to (zatím) netýká. ;-)
Jitka Caklová
Jak kdysi říkal můj tatínek, "Jo budeme dělat z prdu kuličky", protože v naší rozkradené republice nám nic jiného nezbude.
Jitka Caklová
Vidím, že paní Halátové za mě odpověděla Elen, díky, nenapsala bych to lépe. Paní Vršatová, Babiš jako mistr financí tento krok, navržený ČSSD po vzoru Slovenska, razantně odmítl. Na koblihy už mu nikdo neskočí, tak pod vidinou nových voleb přihazuje munici. Až volby vyhraje, pak si s námi se všemi vytře zadek. Všeho do času.
Eva Vršatová
Ruku na srdce, paní autorko. Proč by měla být zvýhodněna vdova a ne rozvedená žena? Proč si myslíte, že Vaše návrhy jsou "systémovější"? Sleva se týká dopravy - takže je logické, že ji nečerpají ti, kdo nejezdí! Celý venkov DOJÍŽDÍ! Jak chcete dosáhnout spravedlnosti Vašimi návrhy? Zase vyvoláte "nespravedlnost" někde jinde. A - až budou naši politici HODNOCENI ZA VÝKON, tak bude ráj. Babiš je první politik, který na něco podobného aspiruje.
Elena Valeriánová
Paní Halátová, už čtu druhý příspěvek v komentářích od Vás, první byl pod článkem "Jak oslovovat starší dámu" a z těchto Vašich příspěvků čiší tolik zloby a nepřátelství, až mě z toho mrazí. Použiju Vaše vlastní slova: Nevím, jak jste sama sobě v životě ublížila. A co ostatním závidíte. Tady se diskutuje, tady se nestínají hlavy.
Eva Mužíková
Každoročně si začátkem roku obnovím za 500,- Kč seniorskou kartu, na kterou pak celoročně jezdím ve vlacích a autobusech po Libereckém kraji bez placení. Je to pohodlné, do vlaku jdu jen s tou kartou, nemusím vystát frontu před pokladnou. Je to pro mne pohodlné. Chce to více cestovat a pak je to i finančně velmi výhodné. Jelikož mimo kraj cestuji minimálně, nedokáži si spočítat zda avízovaná sleva bude pro mne výhodná. Samozřejmě, v případě potřeby jí využiju ráda, protože každá ušetřená koruna je dobrá...... Jinak k tomu číslu týkajícího se počtu lidí, kteří projevili na Seznamu o článek zájem. Ty tisíce lidí, mají li opravdu zájem o obsah článku, bohužel mají i možnost přečíst si i naše komentáře, které také ledacos vypovídají...To podle mne na druhé straněn není pro íčko dobrá reklama.
Věra Halátová
To je ale názorů! domnívala jsem se, že když člověk stárne a má už hodně životních dobrých i špatných zkušeností, stává se moudrým. Závist a zášť jsou mu cizí. Jak píše Puškin: Svět jinačí už nebude, učených mnoho, moudrých málo... Paní Jitko Caklová, nevím, jak jste sama sobě v životě ublížila. Když jsem rozvedená, nezávidím vdovám, tak jsem se neměla rozvádět, měla jsem ho nepozorovaně zabít. Jestliže někdo má slevu a já ne, tak ať ji má. A jestliže se někdo ve státě rozhodl udělit seniorům slevu na vlak a autobus, nechť tu slevu mají. Ten, kdo takhle rozhodl, musí vědět, kde na to vezme. Ale vás se asi nezeptali, co? Senioři státu českého, spojte se! Namísto toho, abyste si navzájem záviděli.
Hana Rypáčková
Je to jako vždy populistický krok . Cestou do Plzně mě nechtěl průvodčí pustit do vlaku, že pes neměl pevný náhubek a jen zavázaný čumák. Po protestech spolucestujících mě z vlaku nevyhodil, jen tím vyhrožoval. A stále mě kontroloval. Dokonce mi přinesl v mobilu ukázat náhubek za 1999 Kč /ale nebyla tam popsána velikost a malý malinký většinou nemají/, že proti 400 Kč pokutě se mi to vyplatí. Byla jsem tak zgailovaná, že v následujícím vlaku na Prahu jsem místo vlakové průkazky podávala občanku. Na to mi průvodčí odvětil : Na to si ještě počkejte. Uvidíme, jak se k nám budou průvodčí chovat, aby vlaky kvůli nastupujícím neměly zpoždění....Uvidíme, jak to bude fungovat. Auto ale určitě ještě neprodám....Do Prahy autobusy asi levnější nebudou, jsou vždy plné i na místenky.
Eva Balúchová
Odjakživa platilo 100 lidí,100názorů.Já jsem z těch,která z vdovského důchodu neumře hladem,ale pokud si chci ještě užít nějakého výletu,tak si musím přivydělat.Mám štěstí,že se mi zatím vždy podařilo sehnat zajímavou brigádu.Ale denně projedu 100kč.Takže uvítám slevu na cestu a budu doufat,že se bude sleva na moje spoje vztahovat.Jak už jsem napsala dřív,v žádném případě se tímhle počinem nenechám ovlivnit u případných předčasných volbách.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden

U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.