Turek nebo presíčko? Češi milují kávu
Ilustrační foto: pixabay.com

Turek nebo presíčko? Češi milují kávu

27. 3. 2018

Lungo, latte, presíčko, kapučínko, frapíčko, kdo se má vyznat ve všech druzích kávy, které zaplavily Evropu? Doba, kdy si většina Čechů pod pojmem káva představila takzvaného turka, je dávno pryč. A Češi si kávových možností užívají.

Devadesát pět procent českých domácností kupuje kávu. Češi si rok od roku vybírají kávu kvalitnější a jsou ochotni si za ni připlatit. Káva je zkrátka v módě a svědčí o tom i velký boom kaváren. A v nich jsou kávové nápoje s názvy, které před časem ještě většina Čechů vůbec neznala.

Výzkum agentury STEM/MARK ukázal, že v poslední době Češi preferují caffé latte, kupuje si jej čtyřicet jedna procent lidí. Latte předběhlo espresso, které bývalo nejpopulárnější. „Zájem o kávu s mlékem zaznamenaly nejen kavárny, ale například i čerpací stanice. Asi třináct procent zákazníků s se u nich pro kávu zastaví i několikrát týdne,“ uvedla Kateřina Tučková z agentury STEM/MARK.

Ročně se nyní v Česku vypije přes sto milionů šálků kávy. Téměř osmdesát sedm procent žen uvedlo, že se bez kávy přes den neobejdou, stejný vztah ke kávě popsalo i sedmdesát pět procent mužů. Stoupá nejen prodej kávy, ale i prodej kávovarů a dalších přístrojů pro její přípravu. Je to jasné, pro většinu Čechů je káva nedílnou součástí života, ale také jakýmsi statusovým symbolem. Pro lépe situované rodiny je otázkou prestiže mít doma kvalitní drahý kávovar a kupovat si kávu kvalitní. Káva je totiž dobrou ukázkou, jak hodně se naše společnost změnila.

„Vždy, když s kamarádkami sedíme v kavárně a přemýšlíme, co si z té přemíry druhů káv vybrat, vzpomeneme si na kávu našeho mládí,“ říká se smíchem sedmdesátiletá Hana. Celý život pracovala v knihovně a hrnky kávy patřily k jejímu životu. „Ovšem dnes by tomu mladí neříkali káva. Kupovali jsme nejlevnější sáčky s kávou, bylo jich jen pár druhů a vůbec jsme nepřemýšleli, jaká je. Kafe bylo prostě kafe. Někdo si dal do hrnku dvě lžičky, někdo tři, někdo čtyři. Zalili jsme to vodou, zakvedlali lžičkou, někdo dal kostku cukru. A bylo hotovo. Nic jiného než turka jsem neznala až do počátku devadesátých let, kdy jsme začali cestovat,“ vypráví.

Vyznat se v kávě nyní patří k bontonu a přináší to legrační situace. „Doma piju kávu instantní. Jednu ráno, jednu odpoledne. Ovšem můj přítel si hraje na kávového znalce a tak vždy, když jsme v restauraci, dlouze diskutuje o přípravě kávy. Já se do toho nepletu, je mi to spíše k smíchu a moc se v tom nevyznám. Přítel ovšem nesnáší současný zvyk, kdy nám donesou trošku silné kávy na dně šálku a k tomu horkou vodu, kterou si tam prý máme nalít. Vždy s obsluhou diskutuje, že to není správné, oni mu vysvětlují, že to je nový trend. Já se tomu směju a říkám mu, že to je vlastně stejné jako když si doma zaleju vodou to svoje kafe instantní,“ vypráví pětašedesátiletá Regina. Celý život pracovala jako servírka a to, co se dnes děje kolem kávy, jí připadá přehnané. „Kde kdo si udělá kurz, tvrdí, že je barista a že vaří tu jedinou správnou kávu. Když jsem si v kavárně chtěla dát turka, dívali se na mě jako na blázna,“ podotýká.

Nejoblíbenějším druhem kávy, kterou si Češi kupují na přípravu doma, však zůstává káva instantní. Vyplynulo to z průzkumu agentury GfK i dalších. Obliba kávy roste s věkem. Podle průzkumu agentury STEM/MARK ve věku mezi patnácti a devětadvaceti lety pije pravidelně kávu čtyřicet čtyři procent lidí, ve věku do čtyřiačtyřiceti let již šedesát osm procent lidí a ve věku pětačtyřicet a až šedesát let až osmdesát procent Čechů. Osm z deseti oslovených lidí označilo pití kávy za společenský rituál. Mnohdy si jí dávají, aniž by na ni přímo měli chuť. Prostě ji berou jako součást života, když se s někým sejdou, dají si kávu. Šedesát sedm procent dotázaných uvedlo, mají kávu spojenou s představou klidného domova. Jinými slovy, přijdou domů, uvaří si kávu a cítí se hned lépe.

Takže, ať už v kavárnách diskutujeme s obsluhou o tom, co který název přesně znamená nebo preferujeme pár lžiček instantního kafe ve velkém hrnku doma u televize, jsme důkazem toho, že káva pronikla do našich životů a zřejmě z nich už nikdy nezmizí. Ale hlavně, na rozdíl od našich předků si můžeme užívat všech možností, které příprava kávy nabízí.

Pít kávu teď totiž je docela zábava. Někdy totiž fakt nevíme, v jaké podobě a množství se nám vlastně na stole v kavárně objeví. A tak si můžeme užívat tyto situace:

„Chtěla bych preso, ale větší, ne takové to úplně malinké.“
„Myslíte lungo nebo americano?“
„No aby to byl větší hrnek.“
„Takže pikolo a vodu vedle na dolití nebo dvojité presíčko?“
„Víte co, já si dám raději kapučínko.“

káva
Hodnocení:
(4.9 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Patrik Poula
My doma také milujeme kávu :-) . Profesionální kávovary jsou všude stejné, takže když si koupíte domů dobrý kávovar, jako my, tak si můžete udělat stejně dobrou kávu, jako vám udělají v kavárně. S tím rozdílem, že za ni nemusíte platit :-) . Já jsem manželce koupil kávovar vloni k Vánocům z https://www.atfornax.cz/k:483/kavovary-a-kavomlynk/ a sice jí to přišlo ze začátku zbytečné, ale jak je teď ráda, že si může udělat i doma latte :-) .
Hana Kadeřábková
Pít espresso mi snobské nepřipadá, naopak - konečně si člověk může v kavárně vybrat podle svého gusta. Na dobrou kávu tak nemusím čekat až na dovolenou v zahraničí :-) Pěkně jednotlivé druhy kávy shrnují např. zde https://coffeeexperts.cz/blog/priprava-kavy-sedmkrat-jinak/
Jarmila Komberec Jakubcová
Nejraději si dávám malé italské presso (pikolo). Bez cukru a mléka. Jinak doma mám Dolce gusto. Nedávno jsem si koupila do kanceláře kávovar, který kávu umele a napění mléko. Nejlepší kávu jsem pila v Brazílii nejhorší v Egyptě. Českého turka nepiji - nemá s opravdovou tureckou kávou nic společného.
Libor Farský
Odjakživa jsem věrný turecké kávě bez cukru a bez mléka, dávám si ji do skla (větší sklenice), různé kávovary nechápu. Zajímavé na tom je, že prý s Tureckem nemá nic společného.
Zdenka Jírová
Je to pravda, článek se mi líbil, protože nás přesně vystihuje.Já si myslím, že ať si dá každý, co mu chutná a předvádět se tím, jak jsme znalí odborníci na kávu, mi připadá snobské.
Dana Puchalská
Mně osobně velmi zklamala svého času módní káva- cibetková. Už nikdy. A to mi to podávali jako něco co musím obdivovat. Asi jsem,, blbka,, ale nedopila jsem jí a dala si klasické vídeňské a byli mi dobře.
Věra Ježková
Skvělý článek, moc mě pobavil. Ano, kafe bylo prostě kafe. Doma piju rozpustné s mlékem a bez cukru. V restauracích bývám za blbku, když prosím, aby hlavně bylo velké. Zažila jsem mj., že ani „americano“ nebylo oproti očekávání v hrnku velkém, právě naopak. A „latte“ mělo také různý objem.
Dagmar Bartušková
Ještě bych dodala, že jsem natrefila i na kávy s "liškou". K ochutnávce už většinou nedošlo, aróma naprosto odpudivé, chuť příšerná!
Dagmar Bartušková
Opr.: ...provázel...
Dagmar Bartušková
Jako správná kafařka právě sedím v McCafé a popíjím vynikající double presso Flat white. Otevřu stránky "íčka" a ejhle, tento prima článek mi přišel pod ruku jako na zavolanou. Na kávu stavím téměř za ranního kuropění a dalších několik káviček si během dne vychutnávám v kavárnách. Ochutnala jsem mnoho druhů kávy různě připravované, např. v džezvě - v horkém písku /na Krymu/. Své místo má u mne ale i prachobyčejný turek, kterého si s chutí dávám po plavání za 17,- kaček v podolské restauraci. Býval to vždy výborný společník, povázel mě velkou částí života. Hlavně musí mít pořádnou čepici. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?