Vědci švýcarského Odborného centra sociálních věd v Lausanne provedli průzkum, jak je to skutečně se vztahem mezi mladými a starými, nebo řekněme mladší a starší generací. Zde jsou v kostce výsledky jejich průzkumu:
Zpráva z pohledu psychologů dokládá, že mezi generacemi není nějaký zásadní rozpor, avšak v mnohém ohledu ani žádný soulad. V rámci rodin sice existují vícegenerační vztahy - prarodiče hlídají vnoučata, dospělé děti pomáhají svým méně zdatným rodičům třeba s daňovým přiznáním nebo je odvezou jednou týdně do nákupního centra, daruje se či dědí majetek, berou se hypotéky atd., ale mimo rodinu je situace odlišná.
Obecně si žije každá generace zvlášť, pro sebe, jedna vedle druhé. Takřka 60 procent mladých dospělých nemá žádnou známou osobu mezi sedmdesátníky. Tento odstup mezi generacemi by podle autorů zprávy mohl být důvodem pro různé obavy starších z mládeže. Kolem 45 procent švýcarských seniorů se totiž obává, že mladí ohrožují veřejný pořádek v zemi.
Překvapivě jen asi jedna třetina lidí nad 60 let uvedla, že s nimi už někdy kvůli věku bylo jednáno nespravedlivě nebo byli znevýhodňováni.
Naproti tomu téměř polovina lidí pod 30 let podle vlastního tvrzení už také pocítila věkovou diskriminaci - především v zaměstnání. Mají pocit, že jim kvůli věku byla odepřena pracovní místa, jsou jim vytýkány pracovní nedostatky a nižší profesionalita, mají méně možností rekvalifikace než měly generace před nimi.
Všeobecně se, jak dodává závěr studie, těší senioři většímu respektu a jsou hodnoceni jako přátelštější než mladí.
Tolik tedy situace ve Švýcarsku, které je po stránce sociální politiky nepochybně na vysoké úrovni. A jak je to v naší zemi? Obdobně, lépe nebo hůře? Každý má jistě své vlastní názory a zkušenosti. Nemusí se shodovat s informacemi tohoto krátkého článku.