Čeština má nový slovní hit
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeština má nový slovní hit

19. 3. 2018

Čeština je fakt zajímavá. A v běžné řeči ještě víc.Jel jsem v MHD, a jak tak pozoruji lidi a poslouchám, o čem a hlavně jak se baví, tak jsem jim doslova v duchu napovídal. A to s ohledem na jedno slovo, které se pomalu stává hitem v běžné komunikaci, ale v poslední době i v televizi.

Kdysi za mého mládí slovo vole znamenalo takové nutné zařazení do party puberťáků a hrdost, že se nebojíme toto slovo používat. Pak se z toho stal hit a slovo vole se stávalo v běžné řeči dosti slovem častým. Jen jsme museli vědět, s kým to mluvíme. V práci s vedením nebo s cizími lidmi jsme měli brzdu. Ale teď je zde nový slovní hit.

Jedno slovo, které člověk dá do tří vět i 5x, v čemž mě dost lidí, aniž by si to uvědomovali, usvědčili. Používá se denně všude, slyšíme ho, když se na to slovo zaměříme, téměř všude, kde se hovoří. V MHD, doma, v práci, v restauraci. A to slovo zní... JAKOBY. Jakoby ovládlo český národ.
„Víte, já jakoby jsem šla tam a tam a oni jakoby mi řekli, že jakoby musím udělat něco, a tak jsem si jakoby myslela, že mám pravdu… Nebo,… „Já jsem jakoby udělal to a to,“ a když se nestranně zaposloucháte do různých hovorů kolem vás, slovo jakoby vládne Česku.

A když se pak slyšíte samy sebe v mluvě, ono ta potvůrka jakoby vypadne jakoby i z vás. Tak jakoby jak je to. Používáte jakoby také takové slovo?
Tak jakoby napište, jak válčíte jakoby u vás s tím slovem Jakoby.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladimír Štreit
Začnu přáním všem Josefkám (Josefínám?) a Josefům k jejich dnešnímu svátku. Co dodat k tématu plevelných slov? Někdo se bez nich neobejde, jak je slyšet, některá slova jsou velmi chytlavá. Kdo ví, "jakoby" možná zpochybňuje opravdovost, skutečnost, třeba jde o reakci na neskutečný svět virtuální reality. Opakem je další zneužívané slovo "samozřejmě", které má posílit vědomí, že takto zdůrazněná skutečnost je nezpochybnitelná. Kdybych si pamatoval přesně a doslova klasický citát, zakončil bych jím toto zamyšlení o zbytečných slovech - Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je jediné, co s tím můžeme dělat. Mějte se krásně.
Marie Kovářová
Jakoby jsem zatím nezaznamenala. Různé jazykové vycpávky se však vyskytují pořád. Nedávno to bylo např. "Víš co". Za nejabsurdnější považuji "Ty, pocém (pojď sem)", která se kdysi používala na Brněnsku. Než jsem si na tuto vycpávku zvykla, měla jsem tendenci vstát a k mluvčímu opravdu dojít.
Renata Suková
Ještě jsem zapomněla říct o jedné paní, s kterou jsem pracovala, ta byla aspoň originální. Její v každé druhé větě používané úsloví bylo" jak se lidově říká" a když jednou řekla - my jsme tam stáli, jak se lidově říká, na schodech- tak jsme všichni mysleli, že smíchy umřem.
Eva Zavadilová
Ano, jakoby je hitem poslední doby, ale před časem to byl termín "chcete-li ." Je vlastně spousta takových slov, někdy mě zaráží, že je v mnoha případech používají i "mluvčí" různých zařízení, nebo institucí. A to by neměli, to by "jakoby" neměli...
Renata Suková
Píšete o tom zlozvyku jaksi laskavě. Mně to připadá příšerné a při rozhovoru s takovými lidmi mám chuť je zaškrtit. Uráží mě, že se mnou tak mluví. Tragedie ovšem je, že někteří o tom ani neví, také závidím těm, co to poslouchají a nevnímají (viz níže paní Doušová). Ale nechápu to. Znám případy, kdy to někdo používá ještě častěji, než 5x ve 3 větách, musí to být zajímavé, sejde-li se dvojka a jedou "jakoby" oba. Poradí mi někdo, jak se mám zachovat, setkám-li se , např. s klientem jakobýnem a ten mi zaviní těžké zvednutí tlaku, že ani nevnímám, mimo "jakoby", co vlastně říká? Začnu většinou odpovídat s "jakoby" za každým druhým slovem a ono to s nimi vůbec nehne, vůbec moji ironii nepochopí.Proč se chovají, jako že jsem divná já a ne oni?
František Pašingr
Věci nedělám jakoby, ale opravdu. V případě jakoby zlevněného zboží to však sedí, protože slevu jen předstírá.
Eva Balúchová
A já si při slově jakoby vybavím brněnskou restauraci Jakoby u Jakubského kostela.Zavedla jsem tam děvčata minulý týden při našem setkání v Brně.Občas tam zajdu s kamarádkou na oběd a když jdeme občas,tak cenu zas tak moc neřeším.Je tam příjemné posezení i obsluha.Takže tohle pro mě znamená JAKOBY.
Dana Puchalská
Je to skutečně ne hit českého jazyka, ale mor českého jazyka. Já si při poslechu výrazu,, jakoby,, v jakékoliv konverzaci vzpomenu na Josefa Jungmanna a je mi smutno. Takhle kazit jazyk je fakt dílo. A těm kteří se bez něj neobejdou, říkám,, JAKOBYNI,,. Ale je to dost smutná realita. Třeba je to za čas přestane bavit.
Zuzana Pivcová
Tak to já vycpávku "jakoby" naopak znám až moc. Možná, že je to módní hit především pražský. A zdá se mi, že ho používají hlavně dívky, slečny a dámy. Někdy tak šíleně často, že se nedá rozumět vlastnímu obsahu sdělovaných vět. Byla toho i plná televize při rozhovorech a komentování při ZOH. Když domyslíme, že jakoby znamená srovnávací "jako kdyby", tedy něco, co ve skutečnosti není, tak v projevu s jeho používáním vznikají nesmysly. Třeba Bylo tam samé jakoby zlevněné zboží. Je to náhrada někdejšího "prostě". Jsem ráda, Romane, že si toho konečně někdo také všimnul a zkritizoval to.
Marie Doušová
Jakoby neznám a ani moc neslyším ve svém okolí. Asi neposlouchám cizí hovory a tak nevím , že se tento výraz tak často používá.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.