Čeština má nový slovní hit
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeština má nový slovní hit

19. 3. 2018

Čeština je fakt zajímavá. A v běžné řeči ještě víc.Jel jsem v MHD, a jak tak pozoruji lidi a poslouchám, o čem a hlavně jak se baví, tak jsem jim doslova v duchu napovídal. A to s ohledem na jedno slovo, které se pomalu stává hitem v běžné komunikaci, ale v poslední době i v televizi.

Kdysi za mého mládí slovo vole znamenalo takové nutné zařazení do party puberťáků a hrdost, že se nebojíme toto slovo používat. Pak se z toho stal hit a slovo vole se stávalo v běžné řeči dosti slovem častým. Jen jsme museli vědět, s kým to mluvíme. V práci s vedením nebo s cizími lidmi jsme měli brzdu. Ale teď je zde nový slovní hit.

Jedno slovo, které člověk dá do tří vět i 5x, v čemž mě dost lidí, aniž by si to uvědomovali, usvědčili. Používá se denně všude, slyšíme ho, když se na to slovo zaměříme, téměř všude, kde se hovoří. V MHD, doma, v práci, v restauraci. A to slovo zní... JAKOBY. Jakoby ovládlo český národ.
„Víte, já jakoby jsem šla tam a tam a oni jakoby mi řekli, že jakoby musím udělat něco, a tak jsem si jakoby myslela, že mám pravdu… Nebo,… „Já jsem jakoby udělal to a to,“ a když se nestranně zaposloucháte do různých hovorů kolem vás, slovo jakoby vládne Česku.

A když se pak slyšíte samy sebe v mluvě, ono ta potvůrka jakoby vypadne jakoby i z vás. Tak jakoby jak je to. Používáte jakoby také takové slovo?
Tak jakoby napište, jak válčíte jakoby u vás s tím slovem Jakoby.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.7 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Suchánková
Marie Suchánková Přiznám se, že jsem z toho dost smutná, když přijde můj 21 let mladý vnuk a používá toto slovo častěji než děkuji. Ale na druhé straně já pamatuji, když soudruzi,a nejen oni, užívali slovo řádově. A to se prosím říkalo i ve sdělovacích prostředcích. Hold, každá doba má své rádoby řečníky. Jo a také se ujala "rýmička".
Libor Farský
To je krásné téma, moc se bavím i dalšími vycpávkami. Také oceňuji Danky nové české slovo "jakobýni" a už putuje do mé sbírky!
Eleonora Kališová
Slova prostě a jakoby, vkládaná do mluvy mne spolehlivě dostanou. Dalším nesmyslem v české mluvě je výraz "budeme se soustředit", nevím, podle pravidel českého pravopisu přece postačuje výraz "soustředíme se". Bohužel smutné je, že tyto výrazy se nám dostávají, a to ve velké míře, i do sdělovacích prostředků.
Jana Baloušková
Jakoby slyším ze všech stran a rve mi uši. Na výplňová slova jsem alergická. Šíří se jako mor hlavně ze sdělovacích prostředků. Lidé to stále slyší a začnou používat také. Senátor Chládek říkal velmi často "....z jednoho prostého důvodu". A není sám! Velmi se šíří "zdrobnělinky" hlavně v oblasti stravování např. stejčík, omáčička, celérek, póreček....
Ivana Vanišová
To my v Praze jsme takový prostí,. Šla jsem tam prostě a on prostě říkal, Jakoby prostě ještě nepřišel.
Zuzana Pivcová
Přesně tak, proto se takovým slovům a zvukům říká slovní vycpávky. Potřeba získat čas.
Jaroslav Kolín
Jakobyčové mě také hnětou (mám to v rodině), ale na druhé straně je chápu: Prostě rychleji mluví, než myslí, a než dojde myšlenka do mluvidel, je třeba si vypomoct nějakým slovíčkem.
Zuzana Pivcová
Můj bývalý nadřízený zase neustále říkal "vpodstatě", a když takhle spustil při nějaké pracovní poradě, tak jsem vpodstatě nezaznamenala, o čem mluví. Je ale fakt, že asi dva chytlaví to pozvolna začínali říkat po něm. Je to opravdu epidemie.
Vladimír Štreit
Začnu přáním všem Josefkám (Josefínám?) a Josefům k jejich dnešnímu svátku. Co dodat k tématu plevelných slov? Někdo se bez nich neobejde, jak je slyšet, některá slova jsou velmi chytlavá. Kdo ví, "jakoby" možná zpochybňuje opravdovost, skutečnost, třeba jde o reakci na neskutečný svět virtuální reality. Opakem je další zneužívané slovo "samozřejmě", které má posílit vědomí, že takto zdůrazněná skutečnost je nezpochybnitelná. Kdybych si pamatoval přesně a doslova klasický citát, zakončil bych jím toto zamyšlení o zbytečných slovech - Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je jediné, co s tím můžeme dělat. Mějte se krásně.
Marie Kovářová
Jakoby jsem zatím nezaznamenala. Různé jazykové vycpávky se však vyskytují pořád. Nedávno to bylo např. "Víš co". Za nejabsurdnější považuji "Ty, pocém (pojď sem)", která se kdysi používala na Brněnsku. Než jsem si na tuto vycpávku zvykla, měla jsem tendenci vstát a k mluvčímu opravdu dojít.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.