
FOTO: Pilot Josef Koukal v civilu uprostřed
V hořícím letounu Hurricane se letec Josef Koukal loučil při bitvě o Británii se svým životem
11. 3. 2018Osmatřicet let uplynulo od smrti letce Josefa Koukala, který před druhou světovou válkou zalétával několik let v Chocni nová letadla proslulé choceňské společnosti Beneš-Mráz. Přestože zemřel na infarkt v únoru roku 1980 v Luži na Chrudimsku, mohl být dávno mrtvý už 7. září 1940 v Anglii.
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Pavel Karal
2.2.2020 19:26
23.2.2020 uplyne 40 let od úmrtí tohoto hrdiny.Dovoluji si pozvat všechny,které tento příběh zajímá,pozvat na celodenní vzpomínkový program,který se bude konat právě 23.2.2020 v Luži.Více informací se dozvíte na FB @Rozběháme Luži.
Miroslav Krchník
28.3.2019 15:17
"Koukalův Hurricane dostává zásah protiletadlovým granátem do nádrže pod pilotovými nohami" - v bitvě o Anglii protiletadlový granát?!?
Zuzana Pivcová
12.3.2018 09:59
Smutné je, že všichni tito muži hned v roce 1939 utekli přes hranice a tam se přihlásili do zahraniční armády. Chtěli bojovat za vlast. Mohli sedět pohodlně v protektorátu, protože na začátku ani nevěděli, co se všechno bude dít. Řada prvorepublikových letců utekla, protože je chtěli přeřadit do Luftwaffe. Před napadením Polska se část stačila přemístit do Francie (celá armáda, ne jen letci), ti, kteří to nestihli, byli zajati Rusy a odvezeni do internačních táborů. Z nich se teprve po diplomatických jednáních Beneše s Rusy dostali ven a vytvořili 1. čs. samostatný prapor v Buzuluku, základ budoucího Čs. armádního sboru se Svobodou. I když měli mizerné podmínky a hodně jich padlo na Dukle, tak po válce přece jen až na výjimky nebyli nijak perzekuováni. Zatímco západní armáda dostala cejch imperialistických špionů, kteří už se vrátili z Británie s pověřením rozvracet republiku. A to byli i takoví, kteří měli několik Čs. válečných křížů i britské vyznamenání DFC. Je to odporné, jinak to nemůžu nazvat.
Olga Škopánová
12.3.2018 09:35
Je politováníhodné že dnes komunisté sedí v parlamentu a mohou si tam svobodně a beztrestně říkat ty svoje lži.
Antonín Vácha
11.3.2018 18:12
Úžasný příběh statečného hrdiny. Nevím, jestli by v současné době někdo něco takového dokázal. Šli bojovat za vlast, mnozí z nich se nevrátili a ti co přežili, museli snášet zlovůli komunistického režimu. Hrůzná doba. Proto nechápu, když lidé spílají na současné poměry. Žijeme v době míru a blahobytu a měli bychom si toho vážit.
Alena Vávrová
11.3.2018 17:58
Také mne osudy čs. letců bojujících ve 2. SV v Anglii velmi zajímají. Ano! Čest jeho památce!
Dana Puchalská
11.3.2018 16:04
Lidi važte si demokracie. Byl to hnus. Odsoudit letce kteří bojovali proti fašistům. A oni chtěli pouze pomoci. Ale tenkrát platilo---Nevděk světem vládne.(pochopitelně že jen jejich světu)
Marie Doušová
11.3.2018 10:23
Strašná doba války a potom po válce komunisti . No není co k tomu říci , jen nedopustit ,aby se něco podobného mohlo opakovat. Čest našim letcům a jejich rodinám.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden
Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...
AKTUÁLNÍ ANKETA