Texasky, prekony… Jaké džíny jste nosili?
Ilustrační foto: pinterest.com

Texasky, prekony… Jaké džíny jste nosili?

25. 2. 2018

Pamatujete, jak ve filmu Starci na chmelu mladí horovali pro texasky? To byl tehdy běžně užívaný termín pro kalhoty, které způsobily revoluci v oblékání. Ale Češi pak ještě hodně dlouho čekali, než se pro ně staly běžně dostupnými. Pojďme do doby, kdy džíny bývaly předmětem touhy.

Byl rok 1964, film Starci na chmelu byl hitem a výraz texasky se stal symbolem revolty, snahy mladých odlišit se, žít jinak. „Ještě v polovině šedesátých let bylo možné dočíst se v příručce o společenském chování, že se džíny do slušné společnosti nehodí. Celkově byly odsuzovány,“ uvádí historik Martin Franc. Zkrátka, texasky byly považovány za symbol Západu a komunistickým funkcionářům pořádně vadily. Ale jak už to bývá, co je zakazováno, je nejvíce lákavé. Za komunismu to platilo dvojnásob.

Takže už v roce 1967 se v časopise Žena a móda objevila reklama na kalhoty značky Vinettou z oděvního podniku Prostějov, které měly být jakousi socialistickou náhražkou zahraničních džínů. Ovšem lidé se jim spíše smáli a toužili po těch originálních, se kterými se vesele šmelilo. Komunističtí funkcionáři nakonec pochopili, že boj proti módnímu trendu je směšný a zbytečný. Padlo rozhodnutí, že se džíny začnou vyrábět v Československu. Zkrátka, že občan uvidí, že československé oděvní podniky jsou schopny vyrobit stejně módní zboží jako ty západní. V sedmdesátých letech se tedy na pulty obchodů dostaly české džíny s názvy Prekon, Yukon, později Bell či dokonce Lee Cooper, což sice byla západní značka, ale na Slovensku na ni zakoupili licenci.

Ovšem mnozí lidé se k takzvaným prekonům a dalším československým džínům stavěli značně přezíravě. Zkrátka, šlo pro ně jen o náhražku a nedivme se, vzhledově skutečně nebyly zpočátku nic moc. A hlavně, lidé žijící za železnou oponou tehdy byli okouzleni západními značkami, zkrátka, vše co měl takzvanou značku, bylo považováno za lepší, i když tomu tak v některých případech ve skutečnosti nebylo. Až v polovině osmdesátých let ovšem ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo, že je třeba vyrábět československých džínů ještě víc, aby se zamezilo čile kvetoucímu kšeftování s tuzexovými poukázkami. Z nedostatku džínů totiž těžili především veksláci, kteří byli schopni sehnat perfektní západní značky a lidé zase byli schopni platit za ně těžce ušetřené peníze vyměněné na bony či valuty. Zkrátka, dnešním mladým lidem se to asi zdá nepochopitelné, ale obyčejné džíny tehdy byly statusovým symbolem, otázkou prestiže, předmětem touhy.

„Běžnou součástí konformního šatníků se však u nás džíny staly až koncem sedmdesátých let, kdy i naše autority pochopily, že už není třeba se jim déle bránit a lepší bude, když je československý oděvní průmysl začne vyrábět kvalitně,“ uvedla Konstantina Hlaváčková, historička specializující se na dějiny módy.

Zatímco v sedmdesátých letech lidé toužili po džínách s nohavicemi co nejvíce do zvonu, v osmdesátých letech přišly do módy džíny různě zdobené, v podivném tvaru zvané mrkváče a také značně flekaté, což označoval výraz plísňáky. Skvělá příležitost pro tvořivé. Takzvaný plesnivý flekatý vzhled mnozí lidé vyráběli doma, například postříkání normálních džínů nějakou žíravinou, často se používal čistící přípravek Savo.

Přes všechnu snahu československých úřadů vyrovnat se západní produkci džínů, lidé toužili stále především po džínách značek Lewis, Wrangler, Rifle nebo třeba Pace. Ty měly tu pravou vůni romantiky a něčeho zakázaného, něčeho na co se muselo čekat, stát fronty, nebo to kupovat pokoutně. Možná, že kdyby o tom všem někdejší vyznavači džínové módy, kteří jsou nyní v seniorském věku, vyprávěli vnukům, setkali by se s nedůvěrou.

Možná by to pro vnuky naopak bylo neuvěřitelně zábavné a dobrodružné vyprávění, něco mezi historií a sci - fi. Jenže ono to vůbec není dávno. Je to zkrátka ukázka toho, v jaké době dnešní senioři žili a jak hodně se změnila.

móda retro
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halasová
Prekony byly z oděvního podniku z Prešova, později šili Le Cooper. Zpočátku se nechávaly šít "rifle" u Vietnamců, moje první pravé džíny jsem měla až v 35 letech z Tuzexu, tehdy byl problém sehnat bony.
Mirek Hahn
Značky Rifle a Pace mi chybí... Pace a Super Rifle mívaly zipy na zadních kapsách. Ale zaplaťbůh už si můžeme koupit jeany kdy nás napadne :-)
Dana Tomanová
Moje první džíny byly "Levisky" z Tuzexu ve Spálené a byly to béžové denimky. Milovala jsem je a byla na ně patřičně hrdá, neb jsem na ně stála ve frontě několik hodin (pamatuji, že tam jedna slečna omdlela, jak ji to vysílilo). Vydělala jsem si na ně na brigádě v Jankovce, kde jsme se sestrou otloukaly sváry na výrobcích, klouby na rukou jsme měly celé otlučené...joooo, to byly časy.
Marcela Pivcová
Popravdě si už nevzpomínám, jaké jsem měla první texasky, samozřejmě, že nějaké z české výroby. Wild Cat z Tuzexu jsme měly se Zuzkou obě a když jsem v nich poprvé vplula do učebny chemie, zaslechla jsem hned na uvítanou tiché zhodnocení mých pubertálních žáků: Vole, vona má džíny! - Dodnes jsou džíny nezbytnou součástí mého šatníku.
Olga Škopánová
Máte plnou pravdu moje děti už nikdy nebudou mít takovou radost z nových džín jako jsem měla kdysi já.
Libor Farský
Takže, milé dámy, já zde cítím silnou nostalgii , ten Tuzex vám vyloženě chybí. Dneska i ty hloupé banány koupíte na každém rohu a to není vono!
Jitka Chodorová
Nosila jsem džíny od 18let, kupovaly se většinou v Tuzexu, Prekony taky neznám, ale další značky ano, krom kalhot jsem měla i sukně z džínoviny, taky bundu, a je to pořád nedílná část mého šatníku.
Marie Doušová
Džíny jsem nosila a stále ještě nosím. Na výlety jsou stále praktické.
Olga Škopánová
Moje děti jen těžko chápou že můj nejkrásnější vánoční dárek byly rifle koupené v Tuzexu za pokoutně sehnané bony.
Hana Rypáčková
Od čtrnácti let je nosím nepřetržitě. A že jich bylo! Zelené se širokými nohavicemi do pasu s řemenem, ale bez puků.Mrkváč z Maďarska už i dětem a džínovè oblečky, šaty...Už mám jen dvoje, poslední jsou superúzké a oblíbené. Určitě si ještě nějaké koupím, jestli nedostanu od vnuček , co jsou jim už malé a neonošené.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%