Ve čtvrtek 24. 8. 2017 se po čtyřiačtyřicáté otevřely brány českobudějovické celostátní zemědělské výstavy Země živitelka. Její historie sahá až na počátek sedmdesátých let a je shodou okolností spjata se začátky mé učitelské kariéry na budějovické jazykové škole. Zahájení výstavy pro mě vždy signalizovalo nadcházející začátek školního roku. Na výstaviště jsem chodila pravidelně, a to vzhledem k odpolední vyučovací době v dopoledních hodinách, kdy byl v areálu ještě relativní klid. Odpoledne se výstaviště zaplnilo tisíci návštěvníků, místních občanů, ale především venkovských družstevníků, které sem dovážely desítky autobusů. Výstava bývala spjata s prodejem nedostatkového zboží včetně dovezeného ovoce při zahájení, s vystoupením mnohých populárních zpěváků na Letní scéně a s koncerty dechovek v tzv. Pivovarské zahradě, kde to v pozdním odpoledni už pěkně hlaholilo. Měla jsem ty výstavy svým způsobem ráda, nejvíc se mi však líbila hospodářská zvířata. Avšak díky pozdějšímu odchodu do Prahy a omezené dovolené jsem Živitelku nenavštívila už řadu let. Až letos.
Výstavu Země živitelka zahajuje a zároveň i zaštiťuje ministerstvo zemědělství. Za dobu své existence prošla řadou změn ve správě i v celkovém pojetí. Zrušena byla pouze jednou, a to v roce 2002 z důvodu poškození výstavního areálu povodní i v důsledku škod, které živel napáchal mnoha vystavovatelům. Ta letošní je podle ministra zemědělství Mariana Jurečky a podle vystavovatelů přelomová. Zaměřuje se nejen na prezentaci jednotlivých oborů, ale i na navazování kontraktů. Na výstavu se údajně přihlásilo 547 vystavovatelů z 22 zemí. K vidění jsou zde novinky z oborů zemědělské techniky, rostlinné i živočišné výroby, myslivosti, rybářství, včelařství, potravinářství, různých technologií, lesního a vodního hospodářství i ekologického zemědělství. Absolutní novinkou je tzv. Dětský zemědělský svět a Zážitkové zemědělství, prezentuje se i střední zemědělské školství. Pro návštěvníky je připravena celá řada odborných i zábavných akcí a soutěží, vrcholících jako vždy Národními dožínkami.
Osobně se mi podobně jako před lety líbila nejvíc chovná zvířata, plemenní koně včetně starokladrubských, plemenný skot, ovce a kozy, vepři i prasnice s malými selaty. V sekci Napříč dobou pak dnes již historické zemědělské stroje, včetně nejstarší oračky Přemysl z roku 1906. Samozřejmě jsem si dopřála i ochutnávku vína, medu nebo třeba speciálního škvarkového džemu. K dostání byla na několika místech i mně blízká přírodní kosmetika. Obyvatele rodinných domů nepochybně víc zaujala například zahradní technika, kotle na rostlinná paliva nebo zařízení na svod dešťové vody, kterým já příliš nerozumím. Myslím ale, že na své si přišel každý z návštěvníků.
Podle slov prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska je situace v našem zemědělství a potravinářství nezdravá. Je více než nutné, aby se naše zemědělství vrátilo k zajištění soběstačnosti, aby se posunulo mezi evropskou špičku s bezpečnou a kvalitní produkcí. Aby vzrostl zájem o venkov, studium a práci v zemědělských oborech. Jen tak se dá zastavit vzrůstající zaostávání za zahraniční konkurencí. Jen tak nezůstane pojem Země živitelka pouhým názvem výjimečného veletrhu.
Foto: autorka
Zůstane země naší živitelkou?
27. 8. 2017
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Lenka Hudečková
30.8.2017 09:19
Nikdy jsem na této výstavě nebyla, ale vždy o ní slýchávala superlativa. Zemědělci to mají těžké, buď je suchá sezóna nebo zase moc mokrá, a tak se každý rok najdou velmi ztrátová pole..bohužel. A práce je dřina, co si budeme povídat...Tak snad se časem zlepší podmínky pro české zemědělce, aby třeba měli šanci nalákat brigádníky na práci...
Věra Lišková
28.8.2017 11:01
Ráda jsem si přečetla pěkný článek. V zemědělství pracovat se dnes moc lidem nechce. Dřít se na poli v tom vedru, to ne, to jdou raději do posilovny. Láska k půdě a zemědělství je potřebná, ale kamsi se vytratila.
Jarmila Komberec Jakubcová
28.8.2017 09:51
Na výstavu jsem jezdila i za "totáče". Připravovala jsem na výstavě vždy stánek, kde naše firma vystavovala.měla jsem tuto výstavu nejraději. Báječné prostředí a báječní lidé.Jinak reportáž je velmi zajímavá a mapuje dnešní stav zemědělství v naší zemi.
Hana Rypáčková
28.8.2017 07:32
Jezdili jsme každým rokem, vždy byl velmi zajímavý doprovodný program. Doufám, že se ještě zachová navzdory stavbám dostatek půdy pro pěstování plodin. Chybí mi tu na jihu pole brambor a obilí...
Drahomíra Stínilová
28.8.2017 01:19
Moc pěkná reportáž. Za situaci v zemědělství, která je teď u nás, mohou lidé svým přístupem, ale i materiální politika podporování ekonomického růstu. Kolik teď jezdí aut a kolik jich jezdilo dřív. Kolik plastů nahrazuje přírodní materiály. Možná se zdá, že to s úrodou nesouvisí. Ale kolik špatných zplodin padá na pole, louky a sady. Všimli jste si, že sklizeň se stále posunuje. Že listy na stromech, kytkách atd. jsou už teď flekaté, zrzavé. To je špatným vzduchem a nedostatkem vláhy. Člověk by měl vždycky přemýšlet, když něco dělá, zda jeho zisk neuškodí nikomu a ničemu, ani hlíně, kterou bychom si měli hýčkat.
Zdenka Jírová
27.8.2017 22:18
Zajímavý článek a poučný. Jen nemohu pochopit, proč jsme se museli dostat do dnešní neutěšené situace v zemědělství a " objevovat" pracně pravdy známé jako lidstvo samo. Když jsme přežili " socialistickou kolektivizaci" a po létech se zemědělství vzpamatovalo, přišel "samet" a všechno pracně získané se smetlo jako komunistický přežitek a jsme na tom zase na nule. Dříve plné kravíny zejí prázdnotou a hovězí stojí závratné sumy, právě tak jako mléko, současně máslo a jogurty. A nyní se přichází na to, že by se zemědělství mělo nějak podpořit, abychom byli soběstační. Jsem už dost stará a zažila dost na to, abych se musela jen smutně usmát.
Věra Ježková
27.8.2017 22:13
Obávám se, že země naší živitelkou nezůstane, pokud v zemědělství nebude pracovat dostatečný počet lidí a čím dál větší plochy kdysi úrodné půdy budou zabírat sklady obchodních řetězců. Vaše zpravodajství z výstavy mne potěšilo, nikdy jsem na ní nebyla. V mnohem menším rozsahu jsem si několikrát dopřála podobné zážitky při různých výstavách v Lysé nad Labem.
Naděžda Špásová
27.8.2017 18:54
Že je situace v zemědělství nezdravá víme všichni. A že je zeme živitelka si uvědomzjeme my, obyčejní lidé, ale je nám to platné jak mrtvému zimník. Půda se vykupuje a mění na stavební parcely. Dobytek se nemá kde pást, protože louky se mění na stavební parcely. A co ti nahoře? Použiju výraz Cimrmanů- prd.
Jiří Libánský
27.8.2017 17:08
Proč si tak málo lidí uvědomuje, že je země živitelkou? Co se bude za pár let vystavovat? Už jen Babišova chemická hnojiva pro Babišovu řepku a Babišova chemická výživa pro Babišova kuřata. Tato Zuzany reportáž získá časem velkou hodnotu pro historiky.
Dagmar Bartušková
27.8.2017 14:30
ZŽ navštěvuji s kamarády každoročně. Pavilony, Pivovarskou a další a další. Mraky lidí, známých - úžasná atmosféra.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden
Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.
AKTUÁLNÍ ANKETA
Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?