Hrátky s češtinou - Dřevjený špalík  aneb pyš jak sliš
Foto: archiv autora

Hrátky s češtinou - Dřevjený špalík aneb pyš jak sliš

14. 8. 2017

„Pane Pomyje, Vaše maturitní práce z pozemního stavitelství mě přivádí do rozpaků, s něčím podobným jsem se ještě nesetkal. Nevím, jak se mám vypořádat s takovým množstvím hrubých gramatických chyb. Já bych měl hodnotit stránku odbornou - stavařskou, ale nemůžu je nevidět. Když si představím, že napíšete služební dopis, jímá mě hrůza. Co máte z češtiny?“

„Čtyřku úplně v pohodě“.

„Koho máte na češtinu?“

„Já jsem zapomněl, jak se jmenuje. Taková… co má ječivý hlas a furt nám recituje Nerudu.“

„Aha, tak já se jí zeptám, jestli je taky úplně v pohodě. Člověče, vždyť nejde jen o češtinářku. Písemné maturitní práce se předkládají i k ústní zkoušce a tam je celá komise… ... Podívejte se, jak jsem ten Váš svislý řez musel začervenit při opravování. Co tomu říkáte?“

„Je to škoda. Už nevypadá tak hezky. To se porotě nebude líbit.“

„Jasně, já jsem Vám to zkazil! Nebude to porota, ale maturitní komise. A Vy nejste z ničeho obžalován. Prozatím…“

„Pane Pomyje, Vy jste přece vyučený truhlář, že? Máte to v dokladech. A píšete dřevjený špalík. To jste nikdy v učilišti nenarazil na slovo dřevěný?

Možná jo, já si to nepamatuju. Už to je pár let, víte?“

„Tak promiňte, dědečku. Tady je další perlička.- krokef s „f“ na konci! To se dalo čekat. Aby Vám neulítly fčely, i s maturitním vysvědčením !!!“

„Nebo tady - stik panelů!  Přece se jedná o stýkání a ne o stíkání! Takže je to styk panelů s tvrdým „y“. Takhle si to vždycky zkuste zdůvodnit! Jakpak by to bylo u pohlavního styku, pane Pomyje?“

„Taky by to asi bylo lepší s tvrdým“

„No vidíte! To už byste mi uměl zdůvodnit, že?“

„Teď už jo, když jste mi to předvedl.“

„Pojďte sem! .. Nechám Vás opravit aspoň popisové pole na titulní straně desek, to jsem nezačervenil. Naštěstí je to jen tužkou. Opravte si slova maturytní a skouška . Já to nechápu, člověče, vždyť to bylo předepsané na tabuli. Kdybychom to takhle nechali, mohlo by kolegyni češtinářku trefit a padla by na zem ve svých slavnostních šatech. A to už byste opravdu mohl být obžalován – z ublížení na zdraví a z poškozování cizí věci.“

„Ještě tady, Vaše jméno. Máte tam Pomije s měkkým „i“. Podepsat byste se snad už mohl naučit i jako dálkař.“

„To je tak správně.“

„Určitě? Ukažte mi raději občanku“!

Já ji sebou nemám, ale vím to. V naší rodině to bylo vždycky s měkkým, odjakživa.“

„To buďte rád, že jste vůbec na světě. Nechcete si raději zavolat rodičům, jak je to doopravdy? Pro svůj klid. Můžete volat z kanceláře. .“

„Nechci, já jsem klidnej.“

„No dobře, budu Vám to věřit. Pro jistotu se na to ale doma mrkněte, a kdybyste si to rozmyslel, vyhledejte mne, ještě bychom to opravili. Pozor, muselo by to být do dne ústní zkoušky!“

„Já si to nerozmyslím a táta taky ne.“

„Uděláme to spolu takhle, pane Pomije. Oceňuji, že jste mi tam nenapsal pozemní stavytelství s tvrdým y, tak já Vám tu čtyřku z písemky dám, ale musíte mi něco slíbit. Jestli náhodou uspějete u maturity, tak nás zapřete a budete všude tvrdit, že jste chodil na stavárnu ve Volyni. Ano?“

„Ano, slibuju.“

„Ale Vy přece stejně nemůžete projít - písemkou z češtiny. Sakra, špalku dřevěnej!“

 

 

Hrátky s češtinou
Autor: Libor Farský
Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Libore, chyběly zde Tvoje úsměvné hrátky. Jsem ráda, že už máš sílu i chuť dál pokračovat. Bavíš mě, díky.
Anna Čípová
Libore, krásně se to četlo a velice pobavilo. Už se těším na další pokračování.
Helenka Vambleki
Víborně, Lyborku, pyš,pyš, pyš, ti to umýš a smých je žyvotě třeba
Alena Vávrová
Libore, i mistr tesař se někdy utne, ale co je moc, to je příliš ;-). Chyběls tady a je dobře, že jsi zase mezi námi.
Eva Mužíková
No konečně, Libor je zpàtky:)))))))
Alena Tollarová
Libore, moc ráda Tě vidím nejen na chatu, ale i tady s Tvými hrátkami s češtinou. Ani já nejsem neomylná, ale nad tím, co vídám běžně napsáno, občas žasnu. Někdy i nahlas třeba u televize nebo rádia zařvu ... vole! Piš, piš, piš, Libore.
Věra Ježková
Na prohřešky proti spisovné češtině jsem velmi citlivá. Vadí mi ve sdělovacích prostředcích, ať v podobě psané, nebo mluvené. Myslím si, že vysokoškolsky vzdělaný redaktor by měl češtinu ovládat dobře. Několikrát se mi stalo, že jsem kvůli častým chybám přestala číst knížku. V zaměstnání jsem dělala mj. jazykové korektury odborných textů: tam jsem se setkávala většinou s chybami stylistickými nebo špatnou interpunkcí – tu ovšem umět dokonale asi nelze. Jinak samozřejmě uznávám, že ne každý má jazykový cit a naučit se jazyk (i mateřský) pro něho může být velmi obtížné. Já jsem zase negramotná matematicky.
Naděžda Špásová
Ahoj Liborku, tak tě tady opravdu ráda vidím a čtu. Moc jsem se pobavila. Vidíš, my si s tím děláme hlavu a takový pan Pomi/y/je je šťastný člověk. O co on to má v životě lehčí? Jak se znám, tak mě by hanba fackovala. Těším se na další čtení.
Blanka Macháčková
Nemusí pršet, stačí když kape. Pomyje(Pomije) si pamatuje, že Neruda se recituje. odtud už jen kousek si zapamatovat, že je to i básník. Musíme se radovat z maličkostí:). Článek se mi krásně četl. Jedním dechem.
Jana Šenbergerová
Jsem moc ráda, že nic takového už nemusím řešit. Stačí mi, když narážím na hrubky v beletrii, a to, co se občas line z úst různých televizních komentátorů, by také někdy vydalo za rudé moře.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 48. týden

V čase adventním a vánočním často televizní stanice nabízí divákům známé filmy a pohádky. Tento týden si budete moci v kvízu vyzkoušet, jak dobře je znáte.