Uměli byste poskytnout první pomoc?
Ilustrační foto: ingimage.com

Uměli byste poskytnout první pomoc?

11. 8. 2017

Zkusili jste si aspoň někdy položit otázku, jak se zachováte, stanete-li se svědky dopravní nehody či situace, při níž může být ohrožen lidský život? Zcela neočekávaně může totiž přijít mezní okamžik a my bychom měli být schopni okamžitě, rychle a správně jednat.

zdraví
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Arthur Müller
Paní redaktorka použila literaturu z 80let, ale lepší než nic. Pokud člověk chce pomoct tak po zavolání 155 vás dispečer navede a bude s vámi provádět tzv. TANR - telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace, ale jak říkám člověk hlavně musí chtít pomoc. U většiny jde pouze zavolat pak sledovat hodiny kdy dojede záchranka a pokud možno si potom vše natočit na mobil,aby potom mohli kritizovat jak to stálo za ho.no.
Marie Ženatová
Ve svém mládí jsem dělala jednu sezonu plavčici na koupališti, musela jsem na to mít celkem dost náročné zkoušky. Také jsem tam tehdy měla několik vážnějších zranění, dokonce jednou jsem musela volat i sanitku... Jenže nyní bych asi to, co jsem tehdy všechno zvládala - už tak dobře nedokázala. Snad jen tu základní první pomoc... Díky za velmi užitečný článek.
Květa Řičánková
Měla bych umět,roky jsem ale z praxe a jinak se poskyuje PP v zdrav.zařízení. Návod k poskytnutí PP aby ho laik mohl poskytnout by potřeboval několik hodin procvičování.Dnes se na první místo klade zajištění krevního oběhu-masáž,dětem také umělé dýchání.
Jiří Libánský
Časy se mění. S ním i poskytování první pomoci. Dnes je vpodstatě nejdůležitější udržet mechanicky krevní oběh v takovém rozsahu, aby z nedostatku kyslíku nezačaly odumírat postiženému mozkové buňky před příjezdem záchranářů. To je to, co z 90% zachráňuje život. To se může naučit každý. V době, kdy se profesionální pomoc očekávala až za desítky minut bylo potřeba toho udělat víc. V mládí jsme se učili i provizorní dlahy či nosítka. Dnes záchranka dorazí dřív, než se spotřebuje kyslík, který už je v krvi a je nutné dýchání. Takže se pořádně opřít o spodní část hrudníku a pumpovat a pumpuvat. Nepřestávat. Dokud žijou mozkové buňky není člověk mrtvý. I když tak po všech stránkách může vypadat.
Drahomíra Stínilová
Jsem zodpovědný člověk a už mnohokrát jsem si pokládala otázku, zda bych uměla první pomoc. Když si jen přečtu návod, protože jsem sklerotická, nikdy si to nezapamatuji. Popsala jste to tady moc hezky, ale musela bych to mít u sebe, abych zodpovědně a správně vykonala tuto činnost. Asi by to chtělo nějaký kurz, abych to měla nacvičené. Jsem praktik a jak si něco několikrát nevyzkouším, prostě si to nepamatuji.
Věra Ježková
Velice užitečný článek. Moje odpověď zní: nevím. Samozřejmě jsem se snažila základy první pomoci naučit. Teoreticky tedy něco vím, ale netuším, jak bych se zachovala v praxi. Jestli bych třeba nezazmatkovala. Záchranku mám v mobilu na prvním místě.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 17. týden

Tento týden se budeme ve vědomostním kvízu věnovat vážné hudbě. Jak dobře ji znáte? To uvidíme...

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

20%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%