K napsání této úvahy mě přiměl fakt, který momentálně docela silně čeří hladinu veřejného mínění v naší zemi, a to zákaz kouření v restauracích a dalších stravovacích a občerstvovacích zařízeních, ale i v zábavních prostorech a na nekrytých zastávkách a nástupištích veřejné dopravy, který začal platit dnem 31. 5. 2017.
Píšu svůj příspěvek a vím, že mám před sebou čtenáře s nejrůznějším postojem k problému kouření. Tedy nekuřáky, kteří si třeba ani jednou v životě nezapálili, nekuřáky, kteří i třeba vícekrát ochutnali, ale nepodlehli, tzv. sváteční kuřáky, kteří kouří příležitostně, více či méně pravidelně, ale málo, odnaučené kuřáky, kteří kouřit přestali a už nezačali, dále pak kuřáky, kteří sice jednou či vícekrát kouřit přestali, avšak ke kouření se po kratší či delší době opět vrátili, no, a pak kuřáky, kteří už různě dlouhou dobu aktivně kouří a buď ještě přestanou nebo už ne.
Předpokládám, že jako mí vrstevníci nejste jedinci, kteří se naučili kouřit teprve nyní, ve zralém věku, tedy, že pokud kouříte, činíte tak již léta. Patříte k těm, kteří i po dlouhých letech nemají vůbec žádné zdravotní potíže, takže jim kouření přináší pouze požitek? Nebo jste z těch, kteří cítí určité omezení, rádi by přestali, ale nějak jim to nejde?
Když jsem se před pár lety dostala do zdravotní péče kardiologie v Ústřední vojenské nemocnici a vyplňovala jsem základní dotazník, řekla jsem, že nekouřím, ale na dotaz, zda nikdy, jsem popravdě přiznala, že dříve ano. Ovšem jen do roku 1987. Ve své zdravotní dokumentaci nicméně nemám napsáno Nekuřačka, nýbrž Bývalá kuřačka. Ze zdravotního hlediska to tedy není totéž. A musím říct, že mě to docela štve.
Jak k tomu vlastně došlo? Naše rodina a příbuzenstvo byly přísně nekuřácké s výjimkou strýce, maminčina bratra z Prahy, kterého jsem však viděla tak dvakrát do roka. Ale dospívaly jsme a u kamarádů jsme cigarety viděly. Tak sestra tajně koupila krabičku, a když maminka nebyla doma, to už bylo v Týně, vlezly jsme do kůlny a zapálily si. Bylo to odporné a celý večer mi bylo špatně. Takto poučeny jsme nechaly cigarety v parku na lavičce, aby si je někdo vzal. Ale přicházely další příležitosti, kurz lyžování v Krkonoších se třídou, maturitní večírek a pak odchod na kolej a různé večírky a návštěvy vináren. Mezi kamarády i známostmi plno kuřáků. A pak sborovna na jazykové škole a kouřící kolegyně, které nabízely. Ještě to nebyla závislost, ale už to byl pravidelný rituál a cigareta chutnala. A odchod do Prahy, zklamání z nevydařené známosti, parta většinou mužského složení a pravidelná návštěva oblíbené hospůdky. To už jsem měla své vlastní cigarety, a jelikož návštěvy hospůdky byly takřka každodenní, bylo i kouření každodenní. Největším problémem se pak stalo seznámení s mužem, s nímž jsem začala žít ve společné domácnosti. Byl silný kuřák a značně mě ovlivnil. To už mi bylo jasné, že jsem závislá. Kromě chronicky zaníceného krku jsem ještě neměla žádné další problémy, ale můj partner, ačkoliv mu bylo sotva přes 30, už kašlal jako starý chlap. Navíc jsme se věčně potýkali s nedostatkem peněz, k čemuž nákup cigaret značně přispíval. Tak jsem se rozhodla, že toho nechám. Řekla jsem si, že teď nebo nikdy, a docela jsem se zhrozila představy, že bych to nezvládla. A přemlouvala jsem ke stejnému kroku i svého partnera. Slíbil mi to, ale ve skutečnosti to nedodržel. Když zemřel po čase následkem autohavárie a já si odnášela z nemocnice jeho osobní věci, měl v kapse bundy cigarety. Jeho sourozenci byli kuřáci. Po tragické události, když jsme řešii pohřeb a další záležitosti, mi říkali, ať si zapálím, že mi to pomůže. Ano, bylo to lákavé a pro řadu lidí by to asi bylo odůvodnitelné, ale já jsem to neudělala a už ani nikdy později.
Je to tedy už 30 let. Nepociťovala jsem žádné abstinenční příznaky, byla to hlavně otázka vůle. Přestala jsem v prvé řadě chodit mezi kuřáky. Především do restaurace, kde se zároveň i pije alkohol. Protože ten, ať chceme či ne, vůli snáze nalomí. Musím říct, že jsem si nic nezakazovala. Bylo to období, kdy jsem celkově změnila život, zaměstnání i soukromí, a cigarety do toho nového života už nepatřily. Ano, někdy se mi v noci zdá, že kouřím, je to tak. A že mi to chutná. Zkrátka ty chuťové buňky jsou jednou provždy zasažené. Po probuzení jsem ráda, že to byl jen sen.
Co chci ještě říct? Vidím kolem sebe spoustu mladých lidí, hlavně děvčat, která kouří. Neodsuzuji je, spíš si jen říkám, že je to škoda. Jsou ve věku, kdy ještě nemají absolutně žádné zdravotní potíže. Je to pro ně jen požitek. Že vidí někoho staršího kašlat? Že čtou na krabičce varování před škodlivostí kouření? To se jich netýká, v tuhle chvíli ještě nikdo z nich nemyslí na zadní kolečka. To až mnohem později, a někdy až příliš pozdě.
Vzpomínám si na jednu normálně vyhlížející starší paní, která v době, kdy jsem jezdila do archivu na Invalidovnu, se mnou často vystupovala z metra na Florenci. Jen vyšla ven, začala se doslova dávit a trhat kašlem, až budila dojem, musím to tak drsně říct, že v příští chvíli snad vyplivne plíce. Zhrouceně se dovlekla k lavičce, dopadla na ni a .....zapálila si cigaretu. A takových případů jsem znala více.
Nechci patřit k těm neoblíbeným "poturčencům", kteří mají plno chytrých řečí. Také nechci tvrdit, že kouření je jediným důvodem vzniku rakoviny. Už proto, že moje maminka nikdy nekouřila. Ale spolu s jinými faktory určitě ohrožující je.
Od objevení tabáku i u nás prošel postoj ke kouření mnoha výkyvy. Od počátečního označení tabáku za "dílo ďáblovo" a zavírání kuřáků do vězení přes "fasování" cigaret vojáky na frontě za války, prvorepublikový společenský bonton obzvláště vyšších vrstev, masové rozšíření v 50. letech, zákaz kouření v televizi z výchovných důvodů za Husákovy éry, novou svobodnou vlnu s nástupem Václava Havla, až po současnost. A ta v tomto směru není zrovna nejlepší.
Znám slogan "Moderní je nekouřit". Nejsem však z těch, kteří se nechávají strhnout různými módními vlnami, ať už se týkají čehokoliv. Můj názor, opírající se o zkušenost, tedy zní: Lepší je nekouřit.
ilustrační foto: pixabay.com
Pro lékaře nejsem pravá nekuřačka
1. 6. 2017
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Zuzana Pivcová
1.6.2017 17:48
Ráda bych řekla, že můj příspěvek byl míněn trochu jinak, ne jako otevření debaty, která by patřila do Ringu, a to, zda schvalujeme či ne ten nový zákon. Ale samozřejmě nikomu nebráním ve vyjádření, to ne, i když Tys to stočil hodně jinam.
Jarmila Komberec Jakubcová
1.6.2017 17:41
Naše země je 23. zemí v Evropě, která uzákonila zákaz kouření. Např. Albánie ho měla již v roce 2007 - tedy před 10 léty.Já se zákazem kouření naprosto souhlasím i když vím, že jen zákaz člověka kouření neodnaučí ale ochrání nekuřáky.Před léty jsme si v referendu odsouhlasili vstup do EU a tak jsme všichni věděli, že se musíme i svými zákony přizpůsobit EU a jejím nařízením.Jsou jiné nařízení EU, které mi vadí víc - bohužel bude jich přibývat.EU je dnes ovládána neomarxisty a socialisty, kteří mají zákazy a nařízení v popisu práce.
Jiří Libánský
1.6.2017 17:31
Co já si myslím o tom zákonu? Jsem alergický na cigaretový kouř. Rozkašlu se i když ke mně zavane od kuřáka na ulici, který jde přede mnou. Ve vlaku, když vedle mne sedí někdo, kdo před tím seděl několik hodin v hospodě, páchne tak, že se mi z toho zvedá žaludek. I když jsem pozván na posezení s přáteli, pokud se tam kouří, nejdu tam. Vítám proto každý prostor, kde se nekouří. I když jsem vděčný za omezování kouření, děsí mě jiná věc. A to jsou stále přibývající nařízení obecně. Ano, všechna jsou v mém zájmu. Nařízená přilba a nebo pásy abych si nerozbil hlavu. Reflexní prvky aby mě něco nepřejelo atd. Ono je to správné a užitečné. Ale taky bych mohl jednou dostat pokutu za rozvázanou tkaničku, protože bych si na ni mohl šlápnout a upadnout. Nebo za nedodržení zákonné povinnosti být v dešti vybaven pláštěnkou. Další a další zákony "v mém zájmu" je to, co mi vadí víc, než tento konkrétní o omezení kouření.
Eva Mužíková
1.6.2017 13:31
Zuzko, já jsem si prvně zapálila někdy okolo třiceti, z podobných důvodů. Manžel kuřàk, kolegové v práci kuřáci. Ale, kouřila jsem jednu denně před spaním!! Nikdo by ne věřil, že se tento " rituál " stal časem návykem. A silným!! Když mi manžel před odchodem do práce zapomněl nechat tu jednu na poličce, byla jsem schopná zazvonit na souseda. Sama jsem si cigarety nikdy nekoupila. Měla jsem na sebe zlost, protože i po té jedné jsem ráno kašlala. Kdybych si zapálila během dne, motala by se mi hned hlava. Několikrát jsem se snažila přestat, teprve když se mi jednou večer po popotáhnutích zamotala hlava a rozbušilo srdce, bylo rozhodnuto. Od té doby konec. Jelikož jsem díky této zkušenosti poznala, co to je návyk a jak se s ním těžko bojuje, byla jsem při práci s mladistvými v ústavu k jejich závislosti více chápající.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 52. týden
U tradic zůstaneme i na přelomu roku 2024 a 2025. Kvízové otázky tohoto týdne se budou týkat tradic novoročních.
AKTUÁLNÍ ANKETA