Už se nám nemá říkat senioři!
Ilustrační foto: ingimage.com

Už se nám nemá říkat senioři!

17. 2. 2017

Zdá se, že svět se zase o něco více zbláznil. Britská zdravotnická asociace zveřejnila směrnice pro zdravotníky, podle kterých mají používat výraz starší lidé, protože slovem senior se lidé mohou cítit diskriminováni.

Nemá se ani používat výraz nastávající matky, vhodnější prý je výraz těhotní lidé. Nevhodné je prý i označení výtah pro handicapované, má se říkat přístupný výtah. Zkrátka, asociace radí, jaké výrazy používat, aby se nikdo nemohl cítit dotčen, uražen, ponížen. Vyvolalo to samozřejmě velkou diskusi v různých zemích světa.

Zejména doporučení používat výraz těhotní lidé odstartoval vlnu pobavení. Tvůrci příručky se však ohánějí vysvětlením, že takto jde o genderově vyvážený výraz.

„Je to naprosto absurdní. Pokud nemůžete těhotnou ženu nazývat nestávající matkou, kam ten svět spěje,“ uvedl v deníku Telegraph britský poslanec Philip Davies. Snaha vymýtit ze společnosti jevy jako ageismus, tedy chování urážlivé k lidem vyššího věku nebo machismus, tedy nadřazenost mužů nad ženami, je jistě chvályhodná a za poslední roky posunula mnoho zemí k lepšímu.

Bohužel se v souvislosti s ní podobně bizarních jevů, jako je ta britská příručka, objevuje čím dál více. Například jde o chaos v oslovování mužů a žen. Do Ústavu pro jazyk český telefonovala před časem jistá žena s dotazem, jak řešit označení své práce, když vede pokladnu veslařského klubu. Je žena, tak přece nemůže být označována pokladník stejně jako muž. Její otázka zněla, zda se tedy může nazývat výrazem pokladnice. Ovšem pod výrazem pokladnice si každý spíše představuje krabici s penězi či bednu s pokladem, že.  

Nešlo o bláznivou feministku, ta žena prostě chtěla použít správný výraz, protože říct dnes v práci šéf podřízeným třeba vážení redaktoři, měl by šéf malér. Byl by označen za šovinistu, protože nepoužil výraz vážení redaktoři, vážené redaktorky. Nebo ještě lépe, nejdříve říct vážené redaktorky. Jenže pak by se mohli ozvat redaktoři: Proč jsme byli osloveni až jako druzí, to už je nadvláda žen? 

„Myslím, že zlobit se v případě, kdy někdo řekne vážení lékaři, hosté či redaktoři, je malicherné,  protože jde o takzvané generické maskulinum, užití mužského rodu, tedy to, že se mužská podoba může vztahovat jak k jedincům mužského, tak i ženského pohlaví. Řekneme-li například, že všichni redaktoři mohou chybovat, označením redaktoři myslíme redaktory i redaktorky. Právě v užívání generického maskulina možná feministicky orientovaná lingvistika vidí jasný důkaz jazykové diskriminace žen,“ říká jazykovědkyně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český. A dodává: „Tlak na takzvanou genderovou vyváženost zřejmě vychází z angličtiny. Vyvíjet ho na češtinu je často dost nepřirozené, násilné a jazykově nesystémové. Angličtina je totiž jazyk takřka bezrodý, čeština je jazyk výrazně rodový. Čeština má velmi rozvinutý systém přechylování, tedy odvozování ženských protějšků od jmen mužských: Čech/Češka, redaktor/redaktorka, žák/žákyně a podobně.“

Mimochodem, v Ústavu pro jazyk český často řeší i dotaz zda používat výrazy: vážení hosté a vážené hostky. Je to možné. Jak je to tedy s tím údajným ageismem? Je výraz senior diskriminující?

Jazykovědci nechápou proč by měl být, spíše jde o to, v jaké souvislosti je použit. Takže příklad: Často se v policejní a novinářské mluvě používá třeba toto: Podvodníci útočí na důvěřivé seniory. Můžeme se pozastavit nad tím, že ne každý senior je přece důvěřivý. Že z toho vyplývá, že lidé dříve narození jsou tupí, hloupí, důvěřiví, a proto všichni naletí podvodníkům. Jenže tak to prostě není, jasně. Na druhé straně se nám výraz senior líbí, když z něho plynou nějaké výhody. Nápis MHD zdarma pro seniory nad 70 let nám zpravidla nevadí. Stejně tak nám nevadí hlásit, že jsme senioři, když kupujeme levnější vstupenku do divadla či na výstavu.

„Mně například vadí, když někdo klientům říká babi nebo dědo,“ říká studentka Jana Dvořáčková, která absolvovala několik praxí v domovech pro seniory. „To mně přišlo takové ponižující, nikdy bych si nedovolila říkat starému pánovi, kterého neznám, dědo. Na druhé straně mně výraz starý pán nijak závadný nepřipadá. Když má někdo osmdesát, je prostě starý, stejně tak se přece dítě nemůže zlobit, že se mu říká dítě,“ přemítá.

„Mnoho lidí o ageismu mluví, ale často nedovedou konkrétně říct situaci, kdy se s ním sami setkali a co přesně si pod ním představují,“ říká socioložka Lucie Vidovičová, která je expertka právě na problémy související se stárnutím. „Zajímavé například je, že z různých průzkumů vyplývá, že naprostá většina lidí považuje za neslušné mluvit o věku, ptát se někoho, kolik mu je let. Osmdesát procent ale uvádí, že se o věk druhých lidí zajímá, ale nepovažuje za slušné, zeptat se na něj přímo.“

Ano, žijeme v době pokrytecké. Lidé na vozíčku se podle britské zdravotnické organizace mohou cítit být uraženi, když jsou nazváni handicapovanými. Lidé vysokého věku mohou být naštvaní výrazem staří lidé nebo senioři. O výrazu těhotní lidé možná snad ani není třeba mluvit. Každopádně buďme rádi, že probíhají  diskuse, jak nás oslovovat či zda stačí říct vážení hosté nebo je na místě říkat vážení hosté a vážené hostky. Protože to svědčí o tom, že když je čas na takové úvahy, žijeme ve společnosti, kde je dobře. No ne, když je čas zabývat se takovými věcmi?

senioři
Hodnocení:
(4.7 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ladislav Vesecký
Ať nám Britové vlezou na záda !
Hana Rypáčková
Souhlasím s Jarmilou. Právě na to jsem chtěla upozornit. Vším, čím jsem a byla , jsem byla a jsem ráda. Babička, stařenka . Hlavně, že nejsem mrtvola. A že nejsou komouši u moci a nejsem ještě přestárlá, mám radost.
Lidmila Nejedlá
pokud nebude mít svět jiné starosti, bude dobře.
Jarmila Komberec Jakubcová
Žijeme v době pokrytectví - Cikán je Rom, imingrant je inženýr z Aleppa a tak bych mohla pokračovat. Nevidím v oslovení určité skupiny obyvatel jako senior. Věci se mají nazývat pravými jmény.
Květoslava HOUDKOVÁ
Zabývat se touto litánií je pro mne zbytečné = jen jsem "prolétla". Jsem pro oslovování: slečno - mladá paní a pak už jen paní = pro jakýkoliv věk. Ale nezlobím se ani pro to "babi" - hlavně ať další řeč pokračuje v mezích taktu a slušnosti !
Květa Řičánková
Nikdy jsem neoslovovala pacienty babi nebo dědo.Když maminka musela na určitou dobu do DS tak se jí při nástupu ptali jak ji mají oslovovat chtěla aby jí říkali paní ,bylo jí 87 let.Vyrůstala jsem na vesnici kde každé vdané ženě se říkalo tetičko,muž byl strýček.Paní se říkalo těm co přivdaly z města.
Zuzana Pivcová
Tehdy se ještě nehvězdovalo. Po organizační změně portálu ke starým článkům sice přibyly dodatečně také ty dnešní doplňky, ale většinou k nim už nikdo po letech svůj hlas nepřipojil.
Oldřich Čepelka
Tak za tu vaši úvodni hlášku dole, Zuzano, jsem si našel váš tehdejší článek Studentko... A přečetl. A dal 5 *****, ačkoliv mě překvapilo, že tam už nebyla ani jedna. Že by vám to nějaký skřítek mazal?
Zuzana Pivcová
Babičko mi nikdo neříká, protože k tomu asi nemá příležitost (pro Oldřicha - hlasitý smích). Pokud mi někdo z prodavaček řekne úlisně Mladá paní (některé zákaznice jsou tím však viditelně polichoceny), řeknu: Zní to hezky, ale to tak aspoň před 30 lety, nemyslíte? Upadnou trochu do rozpaků. Jednou jedna poctivě řekla: Tak přece Vám nebudu říkat Stará paní. Tak jsem odvětila, že Paní by jako oslovení, pokud musí být, stačilo. Ty, kteří mají zájem, odkazuji na jeden ze svých prvních článků před 5 lety zde, kde jsem se hned v úvodu vyslovovala k otázce seniorů. Název byl dlouhý: Studentko, vy nevíte, co je stáří? Máte to za pět.
Oldřich Čepelka
A proč někoho z vás uráží, že o vás lidi řeknou babičko nebo dědečku? Já vím, že nejste jejich b. nebo d., ale lidi chtějí být na vás milí, tak jim to aspoň ve své starobě umožněte! - Ale vážně, copak může někoho urazit obecné označení příslušnosti ke skupině lidí, třeba senior, muslim nebo Čech? Určitě se někdo stydí, že je Čech, ale proč by ho to uráželo? Nikdo vás nehází do stejného pytle třeba se mnou. A ... a neříkejte mi pane, když jsem možná panic. No spíš to NIC.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.