Kouřit či nekouřit - má smysl klást takovou otázku?
Ilustrační foto: pixabay.com

Kouřit či nekouřit - má smysl klást takovou otázku?

23. 1. 2017

K napsání článku mě inspirovala diskuze na chatu, kde jedna z diskutujících zastávala názor, že podnikatelé (hostinští či restauratéři) mají právo si rozhodovat o tom, zda se v jejich podnicích bude či nebude kouřit. Odpověď má dva konce, tak jako nadpis tohoto článku. Podle mého názoru, i když žijeme v demokratické společnosti, tak v ní platí zásady ohleduplnosti k druhému jedinci, právo zaměstnance pracovat  pokud možno v čistém a netoxickém prostředí. A to se těžko dá naplnit v hospodě plné zápachu z cigaretového kouře. Samozřejmě každá strana má svoje argumenty a jsem ráda, že v naší společnosti zvítězil zdravý rozum a 31. května t.r. se zařadíme po boku vyspělých zemí mezi tzv.nekuřácké. Dovolím si proto vrátit se trochu do historie tabáčnictví.

Ve středověku to vypadalo jako magické dobrodružství, kouřilo se jim z  hlavy. A ten  závratný pocit, když nikotin zasáhl mozek.

Tehdy z hlediska zdravotního o nic nešlo, nekouřilo se tolik, aby to znamenalo nějaké dramatické změny na zdraví. Ani první hotově prodávané cigarety v. roce 1861 v Londýně nezaznamenaly nějaký poprask.To hlavní přišlo až koncem 19. a počátkem 20. století, kdy díky rychlé strojové výrobě .cigaret se kouření masově rozšířilo .A i tehdy se ještě celkem nic nedělo - to až za 30-40 let se kouření projeví na zkrácení žiivota. Jinak řečeno, než zabije.

"Kouřením zabita", možná se zdá toto slovní spojení trochu neobvyklé a řeknete mi, že jsem to přehnala, ti lidé přeci umírají na rakovinu, na infarkt, Kouření samo o sobě nezabíjí, ale svým způsobem pouze přispívá? Nenechme se mýlit. Zabíjí, stejně jako když je někdo zastřelen,  neříkáme, že zemřel na vykrvácení. Ve všech vyspělých zemích to najdete na krabičkách cigaret.SMOKING KILLS.

V tabákovém kouři bylo odhaleno přes šedesát látek s karcinogenními účinky. Tyto látky jsou obsaženy přímo v tabáku, nebo vznikají během hoření. Vznikají převážně jako malé částečky a jsou to látky jak organického tak anorganického původu. Samotný tabákový kouř je zařazen do seznamu karciogenů třídy I.A. Tedy s nejvyšší nebezpečností. Mezi nenejbezpečnější látky patří metanol, čpavek, kyanovodík, toluen a další. Tyto látky jsou rakovinotvorné. Na celkové úmrtnosti se kouření podílí 17-19 procenty.

A vrátím se tedy na začátek mého článku, který se týká hlavně tzv. pasivních kuřáků - zaměstnanců různých pohostinských zařízení, barmanů, servírek a dalšího personálu.Tito zaměstnanci musí nedobrovolně dýchat tabákový kouř. Tento kouř vdechovaný při pastvním kouření pochází jednak z doutnajícího konce cigarety mezi dvěma potáhnutími a jednak je vydechován kuřákem. Na pasivní kouření zemře v naší zemi ročně cca dva tisíce lidí. Inhalace tabákového kouře vede zejména ke zhoršení chronických onemocnění, k urychlení civilizačních chorob jako jsou nádory či ischemické choroby.

Senát ČR schválil tzv. protikuřácký zákon". Naše země už tedy nebude skanzenem v Evropě, ale naopak přijetím tohoto zákona vstupujeme mezi vyspělé evropské státy. Procestovala jsem mnoho zemí a vím, že např. Itálie, Španělsko a další již tento zákon v minulosti přijaly. Trochu jsem tomu z počátku nevěřila, protože právě tyto země patřily mezi země, kde snad kouřili všichni obyvatelé. Pamatuji, když jsem v devadesátých letech létala do zahraničí, vždy se mě u výdeje palubního lístku ptali, zda chci kuřáckou či nekuřáckou část. Kouřilo se vždy na zádi letadla. První nekuřácké lety u nás zavedl pan Fischer. Na palubách jeho modrých letadel prostě kouření zakázal a nakonec dnes je to naprosto samozřejmé. Dnes jsou veškeré lety nekuřácké. 

Osobně si myslím, že je na každém z nás, zda bude či nebude kouřit, pít či nepít alkohol a dělat jiné věci, které ohrožují náš život. A že nebudeme svým kouřením ohrožovat životy těch druhých. Tím mám na mysli "pasivní kouření". Pasivním kouřením jsou ohroženy zejména děti, které mají za rodiče kuřáky. V panelových domech bývá zase nešvarem kouření na balkonech, kdy tabákový kouř otravuje život ostatním spolubydlícím, či kouření na plážích atd. Zákon nemůže postihovat veškeré nešvary. Záleží vždy na ohleduplnosti kuřáků k nekuřákům. To už bohužel tento zákon neřeší.

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Použitá literatura: Champan S. - Doktors who smoke, Mortality from smoking. citát od J.S. Milla

kouření
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Krausová
Nekouřit zcela jistě. A hlavně kouřením neomezovat nekuřáky. Kubera škoda mluvit, že Ilonko...
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji všem za jejich názory. Shodli jsme se, že normální je nekouřit. Doufá, že přijetím "protikuřáckého zákona" se sníží počet aktivních kuřáků a tím nebudou trpět ti pasivní a hlavně děti.
Zdenka Jírová
Přestže mí rodiče kouřili, nikdy jsem to ani nezkusila, bylo mi to odporné. Rovněž své přátele i své partnery jsem volila podle jejich vztahu ke kouření. K problému jsem se vyjádřila stejně jako paní Jakubcová na chetu i60. Razím heslo - normální je nekouřit.
Elena Valeriánová
Mám kamarádku, která celý život kouřila. Její pleť byla zažloutlá, nezdravá. Na první pohled bylo vidět i cítit, že je silný kuřák. Pak nastal zlom. Dostala infarkt. Už je to pár let. Nekouří. A vypadá líp, než před lety. Nikdy jsem nekouřila a měla jsem radost, když manžel kouřit přestal. Už je to víc jak 35 let, od té doby si nezapálil.
Lidmila Nejedlá
Udělala jsem ve škole nástěnku, kde jsem vypočetla, kolik Kč prokouří slabý, střední a silný kuřák za týden, za měsíc, za rok. Silný kuřák prokouřil tolik, kolik ho stály obědy ve školní jídelně. Měla jsem radost, když se před nástěnkou tvořila fronta studentů, aby si to prohlédli.
Jana Šenbergerová
Možná by se už dávno nekouřilo, kdyby z toho "kdekdo" neprofitoval.
Soňa Prachfeldová
Má smysl klást takovou otázku, jenže kuřáka to stejně nezajímá, je to svým způsobem nemoc - závislost. Moje kamarádka říkávala, kdybych si nemohla zapálit ke kávě cigaretu, tak by mi to kafe nechutnalo. Nejméně jsou chráněni ti bezmocní - děti rodičů kuřáků - bohužel a je to kruh , z nich pak většinou opět kuřáci vyrůstají.
Ladislav Vesecký
Nekouřit a ani se to neučit! Škoda vyhozených peněz. O zdraví, ani nemluvě.
Květoslava HOUDKOVÁ
Můj zeť rozhodně není žádný "podpantoflák", ale dcera měla rychlý úspěch: Chodili spolu - to kouřil cca 5-10 cg. Když se začalo schylovat ke svatbě, dcera řekla: "Vyber si = buď cg nebo můj polibek !" -a Petr si -sám- vybral: NEKOUŘÍ
Hana Rypáčková
Souhlasím. Když jsme na fakultě měli pitvy, ukazovali nám plíce kuřáka a nekuřáka. Růžová a černá. Když jsem učila biologii, dělala jsem pokus s holuby. Oba jsme dali pod skleněný zvon a jednomu vpouštěli cigaretový dým, kalily se mu během chvíle oči, svěsil hlavu a padl, jistě by umřel, kdybychom ho neosvobodili. Z žáků je minimum kuřáků a když jsem je potkala dospělé, říkali, že ten pokus byl pro ně strašákem. Když vidím krabičku s těmi hrůznými obrázky, divím se, že to neodradí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA