Mezinárodní den památky obětí holocaustu
FOTO: autorka

Mezinárodní den památky obětí holocaustu

26. 1. 2017

27. ledna 2005 byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů za "Mezinárodní den památky obětí holocaustu." Lidé si během tohoto dne mohou vzpomenout na památku přibližně šesti milionů židovských obětí během holocaustu za druhé světové války. Den nebyl vybrán náhodně. 27.ledna 1945 příslušníci Rudé armády osvobodili nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Jednalo se o největší německý vyhlazovací tábor, na jehož území bylo za pomoci vraždícího plynu Cyklonu B, takřka absolutním hladověním, tvrdým pracovním režimem a absencí zdravotnické péče zavražděno přes milion lidí.

Často zde píši o národních zvycích a tradicích, které si Židé připomínají v průběhu roku. Proto jsem si dovolila také připomenout i hrůzy nacistických pogromů a likvidaci celého národa. Chtěla bych jen připomenout, že první transport Židů z Protektorátu Čech a Morava se konal 16.října 1941 a směřoval do Lodže. V transportu bylo tisíc židovských příslušníků, zahynulo jich 973 a zpět se jich vrátilo pouze 27.

Kdo čekal, že po tragickém období druhé světová války, kdy díky nacistům zmizelo 6 milionů Židů, vezme za své tradiční obviňování Židů z všeho špatného, co se kdy kde komu přihodilo, ten se spletl. Z antisemitského hlediska byl holocaust velkou potíží a politickou překážkou. Nevýslovné barbarství v Osvětimi a dalších táborech smrti budí odpor slušných lidí bez ohledu na politické zaměření a antisemity vylučuje ze společnosti. Jestliže holocaust je důsledek antisemitismu, kdo by pak chtěl k takovému hnutí patřit?

Pořád existují tzv. "popírači holocaustu", kteří tvrdí, že žádná Osvětim neexistovala, nebo že se strašlivě přehání a nebo že o konkrétních skutcích nacistické vedení nevědělo. Největším koncentračním táborem na našem území byl Terezín. Branami tohoto tábora prošlo celkem 140 tisíc mužů, žen a dětí. Přes 35 tisíc jich v Terezíně zahynulo. V nejkrušnějších dobách mezi hradbami Velké pevnosti se tísnilo až 58 tisíc Židů - pro srovnání - před druhou světovou válkou měl Terezín jen 7 tis. obyvatel.

Jinak o holocaustu - my Židé říkáme šoa - jsem se zmínila ve svém článku Yad Vaschem - památník  holocaustu v Jeruzalémě. Titulní obrázek u tohoto článku je právě nafocen v tomto muzeu. Já vždy při své návštěvě Jeruzaléma památník navštěvuji, abych se poklonila památce zavražděných Židů.

Děkuji všem, kteří v tento den věnují vzpomínku obětem nacistické zvůle.

Shalom

Literatura: při zpracování tohoto článku byly některé údaje čerpány z podkladů  památníku Yad Vaschem v Jeruzalémě

 

Židé
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Hudeček
V době mé nemoci jsem měl možnost přečíst si knihu Stanislava Motla- Ozvěny lidické noci. Ty krutosti si dnes už nikdo (kromě těch co to zažili) nedovede představit. O to více je nepochopitelné, že Havel a Herman se Němcům omluvili! Děkuji, že jste připomněla tento den.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji všem za to, že věnují vzpomínku na umučené ve vyhlazovacích koncentračních táborech.
Elena Valeriánová
Už mi hoří na stole svíce na památku všem.
Zdenka Jírová
V mládí jsem se učila německy u soukromé učitelky. Byla to německá Židovka, která přežila Terezín, její manžel ne. Vyprávěla mi, jak to v Terezíně chodilo a ještě dnes mě z toho mrazí. Přinesla si z vězení vážné zdravotní následky včetně neplodnosti. Byla to moc milá paní. Proto vždy, když slyším nějaké "odborníky" mluvit o utrpení lidí v koncentrácích a to nejen Židů, je mi z toho nevolno. Kam někdo až může zajít!
Marie Seitlová
Jaruško děkuji za připomenutí.
Květoslava HOUDKOVÁ
Takový hrůzný výsledek je, když se vlády ujme "nadřazený magor" - to by se opravdu zapomenout nemělo !
Zuzana Pivcová
Znám bohužel takový dokument, kde Vůdce při "oprávněném útoku" na SSSR označuje Židy za dějinné původce všeho zla. A také jsem měla tu "čest" setkat se v archivu se zastánci tvrzení, že počet obětí holoucaustu je nadsazené číslo a že v Osvětimi nebyly plynové komory. No, ona už svého času tvrdila v rozhovoru s naším zpravodajem i Lina Heydrichová, jaký byl idylický život v Panenských Břežanech a že netušila, co se děje v Protektorátu. Jenže v dokumentaci je její žádost o přidělení židovských vězňů na údržbu zámku a přidělení nábytku z majetku zabaveného Židům před deportací. Takže dobře věděla.
Elena Valeriánová
Jarmilko, při čtení Tvého článku mě zamrazilo. Tato historie - pořád by měla být živá a bolestná pro všechny lidi bez rozdílu víry a životního postoje, přesvědčení - je hanbou celé Evropy a také a to hlavně velikášského Německa. Dělím lidi na slušné a poctivé a ty darebáky, bez rozdílu jakou mají národnostní příslušnost. Židovský národ je pro mě trochu exotický, má své hluboké kořeny a toho si vážím. Děkuji za připomínku. I já si zítra připomenu utrpení obětí holocaustu.
Libuše Křapová
Co říct? Byla to těžká doba. Můžeme jen doufat, že nic podobného nevrátí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 3. týden

Uplynulý víkend probíhal projekt "Ptačí hdinka", kdy se lidé mohli zapojit do sčítání ptactva u krmítek. Možná jste se také zapojili a pak bude pro vás kvíz tohoto týdne, který je na téma "Ptáci v Česku", jistě jednoduchý.