Bylo by to řešení? Taková malá vize
Ilustrační foto: ingimage.com

Bylo by to řešení? Taková malá vize

8. 12. 2016

Představte si, že v rámci boje proti zločinnosti bude vydán zákon, že každý občan musí neustále, v nějakém časovém intervalu, zasílat do státního systému informaci, kde se nalézá a jakou činnost provádí. Technickým prostředkem může být čip, který je občan povinen si koupit, a ten automaticky zasílá přesné souřadnice, mapující jeho pohyb. Tím je možno kontrolovat, jestli nepáchá trestnou činnost. Pokud tuto informaci zaslat nelze, je povinen tak učinit ihned, jak překážky pominou. Pokud tuto povinnost poruší, je za to postižen finanční pokutou.

Asi by se to většině lidí líbilo. Kdo nepáchá trestnou činnost, tak mu to přece nevadí. Trochu otravné, ale jak by to rapidně snížilo zločinnost, to přece stojí za to. Nejen zločinnost, ale i drobné krádeže a přestupky. Nikdo by nemohl založit černou skládku, krást kabely, očesat někomu alej, vykrádat vagony atd. Vždyť člověk, jezdící tramvají sem tam skrz centrum města, je jako kapsář snadno odhalitelný. Když vznikne černá skládka, snadno se dohledá člověk, který to místo navštívil. Na člověka, který se v noci pohybu4je v uzavřeném objektu mezi vagony a nebo kontejnery, si může policie snadno posvítit. V okamžiku, když by na semaforu svítila červená, systém by mohl identifikovat osoby, které se na přechodu i přesto nalézají.

Také je snadné předvolání svědků. V systému je zaznamenáno, kdo se kdy na místě činu pohyboval. Rozvodové řízení je otázka okamžiku. Soud manželce potvrdí, jak to bylo skutečně s manželovou služební cestou. Když by chtěl někdo na choulostivé chvíle aparát vypnout, hrozí mu pokuta. Musíte si jen neustále kontrolovat, že funguje a údaje vysílá. Abyste neplatili zbytečné pokuty.

Slušní a poctiví lidé systém vítají. Dodržují zákony a nařízení, nemají důvod něco tajit. Protestují proti tomu jenom lumpové, které zlodějna živí. Ti přijdou o zdroj svých příjmů a budou se muset živit poctivou prací. Podle toho, komu se systém nelíbí, se ihned pozná zloděj, pachatel přestupků a konec konců i ten nevěrník.

Řekněte, není společnost, kde lumpové nemohou páchat svou činnost, ideální? A technické prostředky by k tomu byly. Čip na sledování si za několik málo tisíc může koupit každý. Kdo opravdu na to nemá, může požádat o sociální příspěvek. Výkonné počítače a paměťové zařízení, to není pro státní správu žádný složitý, ani finančně náročný problém. Technicky to možné tedy je.

Napište mi prosím do komentářů k článku, jaký by byl váš postoj k takovému zákonu. Patříte k těm slušným, zákona, vyhlášek a nařízení dbalým občanům, kteří nemají co skrývat a zákon vítají? Nebo patříte mezi ty, kteří mají nezákonné aktivity, jste pachatelé přestupků, a tak by vám bylo milejší, kdyby se o vašem pohybu a činnosti nevědělo?

Napište mi, prosím. Zajímaly by mne názory na takovýto státní projekt. Měl by u občanů podporu?

 

Možnost takovéhoto monitorovacího systému mne napadla se změnou právního prostředí v naší republice. Doposud  byla uplatňována presumpce neviny. Tedy dokud někomu nebyla dokázána vina, nemohl být potrestán. Se zavedením EET se uplatňuje presumpce viny. Tedy je trestán každý, kdo nemůže dokázat, že nic nespáchal. A to dokonce i v případě, že žádný přestupek spáchán nebyl. Tedy je to stejné, jako když vám soud napaří pokutu za to, že nemůžete prokázat, že jste ve čtvrtek mezi 19:30 a 24:45 někde nepáchali nějaký trestný čin. Dostanete pokutu za to, že jste si neopatřili alibi.

Teprve až současné uzákoněné uplatňování presumpce viny přináší možnost vytvoření onoho státního monitorovacího systému tak, jak jsem ho popsal výše. 

Ještě vysvětlím princip EET. Ne úplně každý to ví, protože v zemích Evropy se obvykle používají registrační pokladny. Pouze v Chorvatsku se o EET pokusili, ale kromě toho, že na tom vydělalo několik místních oligarchů, celkově to stát spíše zatížilo. V demokratických zemích státní kontrolní orgán kontroluje odvod daní podnikatelů kontrolou jejich účetnictví. Včetně registračních pokladen, na kterých musí podnikatel zaznamenávat každou tržbu. Podle zjištěných nedostatků prokáže kontrola vinu a udělí sankce. V případě EET se prvoplánově počítá s tím, že každý podnikatel je nepoctivec a chce tržbu zatajit. Musí proto zaslat ministerstvu důkaz, že tomu tak není, že tržba byla do daňového systému zaevidována a že tedy on ten nepoctivý neplatič daní není. Pokud neprokáže, že je poctivý, dostane mnohatisícovou pokutu. Bez ohledu na to, jestli vůbec nějaký přestupek spáchal a nebo  nějaký přestupek vůbec spáchán byl. To je princip presumpce viny a je to poprvé, kdy byl  v České republice použit ve formě zákona.

Jsem zvědavý na vaše komentáře a názory.

lidé společnost
Hodnocení:
(3.6 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Libánský
V tom článku zase až tak moc nejde o peníze za čipy. I když dnes podnikatelé si také musí koupit zařízení ze svého.
Jiří Libánský
Dnes vyšel článek s podobnou úvahou. http://pravyprostor.cz/eet-je-potreba-rozsirit/
Marcela Pivcová
Jirko, proto tam je v té větě ještě něco v závorce, případně můžeme poopravit na "státní kasa".
Jiří Libánský
Myslím Marcelo, že státní kasa je poslední, kdo podobným systémem něco získá. Jako EET. A jen tak mimochodem. Prosákly informace, že na Slovensku A. Babišovi patří dvě firmy zabývající se výrobou těch papírových kotoučků do pokladen. Možná je to kec. Víte o tom někdo něco?
Marcela Pivcová
Pevně doufám, že k takovéto situaci nedojde, ale víte, jak by se povinným nákupem čipů napakovala státní kasa (a nebo někdo jiný)? Navíc myslím, že podnikaví spoluobčané by záhy přišli na to, jak celý zákon obejít. Ale s tím skutečným sledováním obsahu sms a předávání čísla jsem se nedávno setkala.
Karel Boháček
Čip se dá změnit, v případě i vyndat. Já jsem pro odběr DNA a jiných fyziologických vlastností těla v 18 letech věku.
Libor Farský
Doporučuji všem výbornou scénku s Felixem Holzmannem "Alibi". Jak vidno značně předběhl dobu, ale základní myšlenka je stejná jako nápad pana Libánského. Určitě si to přehrajte, a měl by si to přehrát i pan Babiš, viďte. Jen si otevřete You Tube a do hledat napište autora a název pořadu, je tam víc možností s různou kvalitou, některé záznamy jsou jen zvukové. Neváhejte, je to fakt dobré!
František Komín
Pane Ptáčku, k těm navigacím: Samotná navigace skurečně data pouze přijímá, to ovšem neznamená, že nemůže být doplněna o další elektroniku podobnou té, která je v mobilu a ta může polohu zjištěnou navigací někam odesílat. Na tom jsou založena zařízení pro sledování pohybu vozidel, každý si to může koupit a nechat si to namontovat do auta. Když vám ho někdo ukradne, tak na chytrém telefonu se vám ukáže, kudy právě jede.
Jiří Libánský
Ten článek je napsán proto, že je mnoho lidí, kteří systém EET, založený na presumpci viny, vítají. Tak jsem chtěl, aby si uvědomili, co to vlastně s takovým nadšením vítají. Pak už těžko mohou odmítnout, když se sledování on-line bude zvolna rozšiřovat na další činnosti a další skupiny obyvatel. Pak už bude pozdě se bránit. Vyskytnou se otázky: Proč účtenky ano a místo výskytu osoby ne? Proč OSVČ ano, a ostatní ne? Vždyť jak řekl pan Babiš "Všici kradnů" neřekl "hospodští kradnů". Řekl kradnů. Tedy ne, že krátí tržby. Tedy krást může i důchodce. Tedy i ten musí být sledován. Kdo určí tu hranici, kdy už by toho sledování bylo dost. Ten argument, který dnes používáte (vadí to jen tomu, kdo chce skrýt nějakou lumpárnu) se může obrátit proti vám. Uvědomuji si, že ne každý je schopen pochopit, že jde o princip a všechny souvislosti i možný další vývoj do budoucnosti, který se tímto umožňuje.
Jiří Libánský
Pan Ptáček uhodil hřebíček na hlavičku. Akorát, že u nás za prvé to zatím platí jen pro podnikatele a za druhý to není vtip.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Jak nákladné budou vaše letošní Vánoce - kolik zhruba utratíte za dárky, jídlo atd.?

Do 3 000 korun

21%

Mezi 3 000 - 6 000 Kč

19%

Mezi 6 000-10 000 Kč

20%

Přes 10 000 Kč

21%

Nevím, neumím to odhadnout

18%