Kuba - Ostrov svobody
FOTO: autorka

Kuba - Ostrov svobody

6. 12. 2016

Ve svém prvním článku z r. 2015 jsem tento "Ostrov svobody" popisovala jako ráj stopařů. Kubu jsem s manželem navštívila před deseti lety v únoru  2006. Tehdy ještě pevnou rukou vládl Fidel Castro. Měl v té době 80 let a Kubánci již tehdy řešili, co bude po jeho smrti. Jak vše dopadlo, víme, a tak jsem se rozhodla vám věnovat po smrti Fidela Castra vzpomínku na tuto krásnou zemi.

Kuba se hodně mění. Lidé ještě na poslední chvíli chtějí vidět "Ostrov svobody", než ho po zrušení amerického embarga zaplaví statisíce tamních turistů. Při setkání s Kubánci jsem měla pocit, že většina je se stávajícím stavem smířena a snad dokonce spokojena. Na druhou stranu, kdo by nebyl. Mají co jíst, kde bydlet, zdarma vzdělání, lékařskou péči, o které se chudým v USA ani nezdá. Sem tam se jim povede někde si načerno přilepšit a navíc víc než 3 milinony Kubánců žije mimo Kubu (Kubánců je cca 10 milionů). Ti posílají domů peníze, oficiálně je dovoleno 100 amerických dolarů na osobu za měsíc. Z toho stát zabaví 20 a zbytek mohou v klidu utratit v doláčových obchodech. A že jim ty peníze dlouho nevydrží, o tom svědčí neuvěřitelné fronty před těmito obchody. Navíc, většina Kubánců se nehodlá předřít. Když jsem sledovala, jakým stylem něco opravují, bude kapitalismus pro místní obyvatelstvo hodně tvrdý oříšek.  

Kubánci jsou milí a příjemní pohodáři, čas je evidentně netlačí, nikam nespěchají. Mají rádi posezení, popovídání se známými, rychlý krok zde téměř neuvidíte. A že by byli nějací náruživí pracanti, to jim také nehrozí. Až na výjimky člověk nepotká nic rovného, kvalitně provedného. Můj tchán před léty učil Kubánce pracovat v plzeňské Škodovce a ti si prý stěžovai, že u nás "moc práce, málo zábavy".

O kvalitě práce svědčí můj jeden zážitek: na židli před domem seděla černoška a prodávala vyšité ubrousky. Tak jsem se šla schválně podívat, co vytvořila. Neuvěřitelné, takhle jsem vyšívala svůj první obrázek v 6ti letech (stažené nitě apod.) a ona se nestydí to nabízet turistům. Nakonec se ale vždy kupující našel.

Na druhé straně všichni na Kubě se snaží alespoň dbát na osobní čistotu a upravenost. Je až neuvěřitelné, že z těchto chýší, křivých baráků obklopených prašnými ulicemi vycházejí jejich obyvatelé čistě oděni, velmi často v bílých halenách (hlavně školní děti). Nechápu, jak tuto vnější čistotu udrží.

Jinak většina honosných baráků ve městech není vůbec udržovaná. Obyvatelům je úplně fuk, v čem bydlí. Vše je otlučené, vše patří státu, nájem se neplatí. V Havaně mi přijdou všechny domy na spadnutí, však při hurikáneh toho pár popadá. Taky jsem  slyšela, že černoši jsou dost destruktivní, což by vysvětlovalo, proč to vypadá, jak to vypadá.

Většina Kubánců je asi i líná přemýšlet. Například místo kosy mají tupé mačety, kterými tak dlouho buší do tuhé trávy, až ji prostě upižlají. Nevadí, že to trvá dlouho, oni mají času dost. Musí to být pěkná fuška, neboť v pásu vždy 1-3 m od silnice byla tráva perfektně opižlána. Na druhé straně, v socialismu musí být každý zaměstnán, takže lidí na tyto práce je spousta.

Kdo pojede na Kubu, má jedinečnou příležitost ocitnout se třicet let zpátky v čase,  to za pouhých 10 hodin letu. V obchoďáku, kam se málokdo z místních dostane,  s nostalgií zavzpomínáte, jaké to bylo u nás - jeden druh mýdla, jeden prací prášek, jeden druh salámu a neskutečná fronta. Budete milovat cestování po naší D1, protože oproti té kubánské je to dálnice snů. Protože po té naší neběhají hospodářská zvířata a půlmetrové díry máme alespoň záplatované. 

Na Kubě se ocitnete v největším a nejlépe udržovaném skanzenu amerických automobilů z poválečné doby na světě a za pár korun se také svezete. Kubánci si velmi hýčkají a opatrují české motorky značky Jawa. Mají je dodnes jako vzpomínku na práci v bývalém Československu.

V hotelu  Arenas Blancas, kde jsme bydleli ve Varaderu, byla většina turistů z Kanady, potraviny pro vaření dováželi z Kanady letadly, protože hotel byl postaven z finančních prostředků kanadských podnikatelů. Ten pak po 5ti letech je převeden do majetku kubánského státu. Personál byl ale kubánský. Jídlo bylo velmi dobré, jen neustále u snídaně chyběly malé  lžičky na kávu, ale v baru tekl kubánský rum proudem. Barmani nám připravovali báječné drinky, různými míchanými nápoji a rumem opravdu nešetřili. Jen káva je naprosto nepoživatelná. Po návratu budete milovat i Jihlavanku, protože tomu se dá říkat skutečné kafe.

Kuba je krásná země  s písečnými plážemi, jako stvořená pro turistiku, ale na druhé straně je to země velmi drahá, se špatnými službami i v těch nejlepších hotelech. Drahá je především v tom, že turista musí všechno platit dvakrát. Jednou oficiálně a podruhé formou spropitného. Ale abych jen nekritizovala. Naprosto neobvyklý je na Kubě pocit bezpečí, ostatně tak už tomu v diktátorských režimech bývá. Noční procházka po Havaně po chabě osvětleném nábřeží je zcela bezpečná, protože po každých 100 metrech narazíte na policistu.

Na Kubu je nejlepší letět v zimních měsících. My jsme letěli v polovině února, kdy na ostrově začínalo krásné jaro. Moc jsme si pobyt užili a přes všechny nedostatky je Kuba báječná destinace. Věřím, že po deseti letech je turistika na Kubě na lepší úrovni. Doporučuji nezůstávat jen ve Varaderu na pláži, ale využít fakultativních výletů do dalších měst na ostrově.

 

 

 

cestování
Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji všem za milé komentáře, které mně potěšily. Na Kubu už určitě nepoletím, protože 10 hodin letu už nechci absolvovat. Pokud zdraví dovolí chystám se příští rok do Izraele a pak chci navštívit státy bývalého Sovětského Svazu jako je Gruzie, Kazachstán a Turkmenistán.
Jaroslava Handlová
Je zajímavé s Tebou poznávat vzdálené země a hlavně život etnik tolik odlišných od našich evropských zvyklostí. Jela bych hned, ale...
Lidmila Nejedlá
Jarmilko, ty nás velmi obohacuješ svými články z cestování po světě. Díky.
Karel Boháček
Hned bych jel, co těm lidem chybí ?žádný stres, zdravé klima, kvalitní pití a kouření, pohodička, krásné vztahy a solidarita.
Marie Seitlová
Díky za článek.
Věra Lišková
Země, kam se už nepodívám, ale díky reportáži se zajímavými postřehy a fotkám ,jako bych tam byla.
Libor Farský
To se mi to s Tebou, Jarmilko, cestuje! Díky.
Hana Rypáčková
Taky se tam už nepodívám, ale překvapilo mě lecos na reportážích z nové doby. To množství truchlících lidiček a jejich skromnost bez touhy žít lépe.
Zuzana Pivcová
Já myslím, že Kubánci patří svou náturou k národům, které rády tancují, baví se a odpočívají, stejně jako i Brazilci. Na tom asi ani změna režimu nic nezmění. Na Kubu bych se i podívala, ale let je na mě už příliš dlouhý. Díky za přehlednou informaci s osobními postřehy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 45. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?