Nastává čas švestek, upečte si buďáky
FOTO: autorka

Nastává čas švestek, upečte si buďáky

20. 8. 2020

Švestky dozrávají. Je to skromné ovoce z rodu slivoň a čeledi růžovitých. Má ale i své krajové názvy, v Čechách slíva, ve Slezsku taky, navíc se jí tam řílká i slivka, nejzábavnější název je ale na Moravě - karlátko, kadlátko či trnka.

Ovoce konce léta, z kterého se dá vytvořit hodně dobrot. Chutnají jen tak, nejlépe utržené přímo ze stromu. Dají se zamrazit, sušit, kompotovat, super jsou povidla, která jsou jedním z typických českých pochoutek, ať již do buchet, koláčků, dobrá je kombinace s mákem. Taky nesmím ale zapomenout na slivovici, jejíž doména je především Valašsko, kudy teče, tudy léčí. Lipový čaj dochucený tímto destilátem zažene všechny neduhy světa.

Čerstvé pak mají taky hodně využití, rýžový nákyp, knedlíky z různých těst, odpalované, kynuté, tvarohové či bramborové, každý, jak má rád a je zvyklý. Skvělá je omáčka, ať již vánoční s mandlemi nebo jen tak třeba k vařenému hovězímu nebo jako dobrá ingredience v kombinaci se slaninou při úpravě pečených mas.

Pak taky různé druhy koláčů a já chci představit jeden, který je tak trošku specialitkou Kladenska, a to jsou buďáky. Nepátrala jsem, zda tento typ pečiva se peče i jinde, třeba i pod jiným názvem.

Co tedy jsou buďáky? Buchty plněné švestkami a mákem, pečou se odděleně na plechu, potírají se rozšlehaným vejcem a po upečení se potřou máslem a necukrují se. Jak si je upéct ? Stačí švestky, mák a odhodlání se do toho dát. Jak na to, tak přidávám svůj recept. Je na 40 kousků.

Na těsto budete potřebovat: 

4 žloutky
4 polévkové lžíce moučkového cukru
1 polévková lžíce cukru krupice (krystal)
120 g másla
0,45 l mléka
0,6 kg hladké mouky (00)
kvasnice (půl kostky)
trošku soli (špetka)
hladká mouka na posypání válu

Náplň:
1 kg švestek vypeckovaných
200 g mletého máku, který smícháme s moučkovým cukrem, přidáme jeden vanilkový cukr a spaříme mlékem

Postup:

1.  Mléko ohřejeme na teplotu lidského těla ( cca 37 °C), dáme do něj krupicový cukr a kvasnice a rozšleháme a necháme zkynout ( musí šumět)

2.  Žloutky třeme s cukrem do pěny a pak přidáme rozpuštěné máslo a znovu třeme do pěny. 

3.  K vyšlehaným žloutkům s cukrem a máslem přidáme 0,4 kg hladké mouky, sůl a vše zalijeme mlékem s kvasnicemi

4.  Těsto do hladka vypracujeme a postupně přidáváme zbylou mouku, až je těsto dostatečně tuhé (těsto musí být hladké, jít od vařečky a „bublinkovat“ – tvořit puchýře)

5.  Necháme vykynout na teplém místě, přikryté utěrkou

6.  Dávkujeme polévkovou lžící na vál posypaný hladkou moukou, vytvarujeme kulaté placičky a plníme švestkami a mákem, zatočíme do kuličky, které klademe na plech s pečicím papírem a potřeme rozšlehaným vejcem.

7.  Pečeme v předem vyhřáté troubě při 190 °C do zlatova (cca  15-20 min.), po upečení potřeme rozpuštěným máslem.

Přeji dobrou chuť.

 

 

recepty
Hodnocení:
(5.1 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Boháček
Helenko - to je ono, těsto je vajíčky ztenčené a nevykyne tak. Na to množství klidně stačí jedno vejce a půlka másla, cukru polovic . To je otázka ,že buchty a koláče se snědí hned. Pokud chceme aby pečivo vydrželo déle tak přidáme 1 vejce a více másla. Možná je to Váš postup, ale žádný pekař by netřel žloutky. Já dělám 50 koláčů najednou do hodiny.
Helena Hejduková
oprava : ne "bucjty", ale "buchty", chybička se vloudila
Helena Hejduková
Jukla jsem ze zvědavosti gůgl a tato náplň se objevuje v několika receptech, ale jsou to klasicky pečené buchty, t.j. pečou se kladené vedle sebe na vymaštěném plechu a prolité tukem, aby se neslepily. Recept, který uvádím se nenašla, resp. způsob upečení. Takto pečené "bucjty" by se spíš našly v receptech moravské kuchyně, nejspíš Valašsko, resp. tam kde se rodí hodně švestek. Toto pečivo peču podle své tchýně a jejich vrstevnic, bohužel ale už nejsou mezi námi. Tyto buďáky ale i na kladensku již peče málo, jak řekl můj šéf v hotelu, už málokdo tento recept zná a i umí.
Helena Hejduková
Karle to není žloutky, ale tím, že může být těsto tenčí a švestky jsou šťavnaté, mi taky některé lehce popraskají.
Jarmila Komberec Jakubcová
Nikdy jsem neslyšela ale mák se švestkami musí být mňamka. Zkusím udělat a dám podle Karla o jeden žloutek méně. Dík za inspiraci.
ivana kosťunová
Třeba to tak má být. O této specialitě jsem ještě neslyšela.
Karel Boháček
Nějak to popraskalo, máte tam moc žloutků.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.