Drsný příběh o tom, jak generál Patton osvobodil Prahu (květen 1945)
FOTO: Wikipedia Commons

Drsný příběh o tom, jak generál Patton osvobodil Prahu (květen 1945)

13. 5. 2016

(Poznámka autora: Osvobození Plzně se slavilo nedávno. Jenže jsem zveřejnění pořád odkládal. Tuším, že spousta čtenářů to možná nestráví. Ale aspoň to zkusím - bacha, je to drsné...)

 

„Tady generál Patton. Dejte mi šéfa. Ouvr.“

„Tady hlavní štáb americké armády. Přepojím.“

„Eisenhower.“

„Tady generál Patton, pane vrchní veliteli. Hlásím, že jsme v Plzni!“

„Plzeň? Moment, musím se podívat do mapy… Plzeň! Výborně! Vy jste dobyli Plzeň!“

„Víte, pane, my jsme ji nedobyli.“

„Cože?!“

„My jsme ji osvobodili. Dosud to byla německá města a ta jsme museli dobývat. Kdežto Plzeň je československé město, tedy město našich spojenců. A ty se nedobývají, ty se osvobozují.“

„Správně, hochu. Hned to volám Mr. Prezidentovi. A vám blahopřeji.“

„Děkuji, pane vrchní veliteli. Vyřídím to i našim hochům. Slyšíte to z vysílačky? Všichni řvou na ulicích a náměstích jak pominutí. Jsou zasypáváni květy. Tančí s českými dívkami. Muži našim chlapcům tisknou ruce, ženy je objímají. Pane, tohle je nejkrásnější den mého života.“

„Rozumím. A docela vám závidím, Pattone. Musím dřepět ve štábu a přitom ze všeho nejraději bych se připojil k vám.“

„Pane vrchní veliteli, pane… Já totiž. Směl bych vás o něco požádat?“

„Rozhodně ano, hochu, jen do toho.“

„Jsme teď v Plzni. Němci se nám houfně vzdávají. Jsme 90 kilometrů od Prahy. Chtěl bych vás požádat, pane…“

„Oukchej.“

„Jsme v dobrý formě…

„Óká. Tak co chcete, generále?

„Totiž, kdybychom vyrazili dál, tak vám zaručuju, že nejpozději zítra, sedmého května, osvobodíme Prahu.

„Cože? Vy jste se zbláznil, člověče?!

„Pane vrchní veliteli, slibuji vám, že vám zítra zavolám z telefonní budky na Václavském náměstí.“

„Pattone! Vy nevíte, že naši vrcholní představitelé dohodli demarkační linii, přes kterou nesmíme postupovat?“

„Ano, pane, vím.“

„A víte, proč byla ta linie stanovena?“

„Aby se při postupu proti sobě obě spojenecká vojska omylem nestřetla a nepostřílela.“

„Správně, Pattone. Takže zůstanete sedět v Plzni.“

„Pane vrchní veliteli, chci vám navrhnout zcela jednoduchou a mnohem bezpečnější linii – řeky Vltavu a Labe. Zastavíme se až na nich. To i ten Ivan ze stepi pozná, že se dostal k řece a nemá ji překračovat. A Joe z farmy v Missouri to pochopí taky.“

„Generále, řekl jsem NE. Splňte rozkaz. Ouvr“

 

♠ ♠ ♠

 

Generál vyšel ven. Těžce dýchal, jakoby celý rozhovor probíhal hluboko pod vodou a on se tam dusil a zalykal. Na ulicích to byl prostě rachot. Všichni zpívali nebo aspoň řvali. Holky bláznivě tancovaly s americkými vojáky. Do vzduchu létaly spršky žvýkaček. Malá děcka šla z náruče do náruče. I mezi vojáky už bylo pěkných pár otců a mnozí z nich si svý vlastní děti ještě nemohli ani pochovat. Jen z kostela svatého Bartoloměje musel vojín Hitter sestřelit fanatického ostřelovače a o pár ulic dál použili kluci americký dokonce kulomet, aby v podkrovním bytě rozstříleli zlobivého esesáka. Jinak už nestřílel nikdo, vojáci to měli zakázané.

Najednou k němu přiskočily dvě mladé ženy a každá mu na tvář vlepila pusu. Ta druhá ho ještě letmo pohladila. Zůstal na chvíli jako opařený. Češi nás tady chtějí, to je jisté, alte tyhle doteky jsou víc než smlouva na papíře.

Šel pomalu zpátky do svého štábu. V klidnější ulici diskutovali Češi s vojáky. Místní lidé se stále nemohli nabažit toho, že se mohou chovat svobodně, beze strachu. Generál zaslechl útržek rozhovoru mladého Čecha s nějakým seržantem:

„Zastřelíte mě, když řeknu, že schvaluju atentát na Heydricha?“

„Hohó, hahá,“ smál se seržant. „Dost dobrý!“

„A zastřelili byste mě, kdybych řekl, že schvaluju atentát na vašeho prezidenta?“

 „Ale prosím vás! Takových by u nás bylo. Máme svobodu slova, takže to samý melou u nás i jiný lidi.“

Generál se usmál a nedbale mávl rukou ke štítku čepice. Ti Češi! Ještě nepochopili, co to je svoboda slova. Když člověk něčemu nerozumí, tak se chová podle svého a… 

Najednou dostal nápad. Rozběhl se do schodů a už ve dveřích volal na spojaře: „Vrchní velitelství! fofrem.“

„Vrchní velitelství, ouvr“

„Tady štáb generála Patton, Plzeň, Československo. Pan generál volá pana vrchního velitele“

„Přepojím“

Eisenhower. Co zas chcete, Pattone? Právě připíjíme na vaše dobytí…, pardon, osvobození Plzně“

„Pane vrchní veliteli, chtěl jsem vám ještě jednou odůvodnit, proč chci s vojskem vyrazit dál do Prahy. Všichni se teď radují a slaví, ale dokud nezleniví, můžu je ještě zmobilizovat a“

„Už jsem vám jednou říkal“

„Rozumím, pane. Chci se jen zeptat, co mám teď s vojskem dělat“

„Generále Pattone, do Prahy“

„Neslyším, pane, neslyším. Vysílačka nám kiksla“

Položil sluchátko. „Ta vysílačka ale zlobí! To si to, seržante, nemůžete opravit“

„Ale pane generále, ta vysílačka je ve skvělé…“

„Ta vaše fucking vysílačka, seržante, selhala právě v okamžiku, kdy mi vrchní velitel dával důležitý rozkaz. Slyšel jsem jen to hlavní, určitě říkal – do Prahy!“

„A já, seržante, do té Prahy pojedu. A vy držte zobák, nebo skončíte v lochu. V Lochotíně.“

V rychlosti si nasadil plášť a generálskou čepici a už se hnal po schodech na ulici. Před očima měl novinové titulky: PATTON OSVOBODIL PRAHU! A sám se viděl, jak projíždí Berounem a Radotínem a jak o hodinu později křepčí na Václaváku s pražskými děvčaty, zatímco všude kolem se jeho vojáci objímají s obyvateli hlavního města spojeneckého Československa.

Přiběhl k velitelskému vozu. „Kde je řidič?“

„Řidič, pane generále, řidič se jaksi…“

„Co se?“

„On se s těmi Čechy jaksi…“

„Tak mluvte probůh!“

„On se s nimi ožral jak doga, pane.“

„Kurva! Tak z toho nebude nic“, řekl smutně generál Patton a šel zase zpátky do štábu. „Zaplaťpánbůh aspoň za tu Plzeň!“

 

 

 

historie povídka
Hodnocení:
(3.6 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Díky, že se vám to líbilo. SchytaL JSEM to tehdy OD JEDNÉ PŘEDSUDKÁŘKY...
Jan Krones
Pobavil jste mne, pane Čepelko a leccos připomněl. Děkuji.
Oldřich Čepelka
Milá Ivano K., Jitko C., Radovane, Libore a Dagmar K. Děkuji, že chápete moji prózu a umíte se jí zastat. Už jsem si říkal, že nemám zapotřebí psát, abych měl trpět, ale po přečtení vašich komentářů – chci pro vás (i pro všechny další) psát dál. Už ne o Pattonovi a Plzni, je přece tolik námětů, už jsem poslal 1 článek do rubriky Můj svět a jeden do Prózy (to zas bude diskuse!). – Vlaďko N., já si přece nedělám legraci z války a z hrdinství sov., čes. a amer. vojáků, co vás to napadlo? (Nemám se raději urazit?). Mě vlastně ani nenapadá, co bych vám mohl vůbec napsat, aby to nevzbudilo negat. reakci. - Jarmilo J., vyzvala jste mne, abych se k tomu vyjádřil (už jsem to udělal 15. 5., pak jsem chtěl mlčet). To je fakt katastrofa, co o článku a o mě píšete tady a v diskusi Líbí-nelíbí. Dokonce jsem požádal vaši kamarádku, aby vám přeposlala můj neveřejný mail, protože já vás urážet nechci už ani domněnkou, že jste článek nechtěla pochopit. Všichni kolem vědí, že si nedělám legraci z toho, že spojenecká vojska osvobodila Plzeň, jak jste napsala. Nebudu se víc obhajovat, jsem rád, že většina čtenářů to pochopila. Čtěte mé budoucí články, komentáře vás všech vítám.
Dagmar Králová
Moc se mi líbí literární styl a podání fiktivních dějů v příspěvku pana Čepelky. Objektivním faktem je, že okupované Československo nebylo oficiálním spojencem USA ve II.sv. válce, ale státem okupovaným Německem. Proto také byla Plzeň, Pardubice, Záluží u Mostu, Ústí nad Labem atp. bombardována US Air Force a RAF. Slovensko bylo spojencem Německa a jeho vojáci bojovali proti SSSR. Mnoho československých občanů německé národnosti narukovalo za II.světové války do wehrmachtu. Pobavilo mne, že někteří kritici článku se pohoršují nad minimem vulgarit a sami sebe staví na vyšší kulturní úroveň. Bohužel jejich časté gramatické chyby a záměny cizích slov je řadí podstatně níže. Protože fikce není fixe atp. 8-) Např.film "Želary" popisuje mmo jiné realitu osvobozování Československa sovětskými vojáky.
VANDA Blaškovič
Vladko, konečně v závěru rozumné rozhodnutí,...:) tvůj čas je opravdu drahý, a tobě Jarmilo to také vřele doporučuji....)) Ahoj zítra!
Jarmila Komberec Jakubcová
Vážení manželé Caklovi a další příznivci, kteří považují tento článek za skvělý či vtipný. To je otázka vkusu a názoru. My plzeňané jsme dost citlivý na to, když si někdo dělá legraci z toho, že západní spojenecká vojska osvobodila město Plzeň a další města (Klatovy, Cheb). U nás v Plzni stojí socha gen. Pattona s poděkováním za to, že vyhnal nacisty z našeho města. Plzeň byla osvobozena i vojáky jiných národů (belgičany). Tak to je a nic s tím neuděláte i když budete souhlasit se zesměšňováním americké armády. Vedeme tady polemiku bez autora článku. Možná že by měl on vysvětit co ho vedlo k napsání článku.Je jen zajímavé, že u někoho vám vulgární slova v článku nevadí a dokonce se vám i líbí.To je opět věcí vkusu a názoru.Článek četlo poměrně dost plzeňanů a já tady tlumočím i jejich postoje. Dál se nehodlám k článku vyjadřovat, protože je to pod moje rozlišovací schopnosti. Žabomyší války nejsou moje parketa, ráda píši o věcech pozitivních, které někoho potěší a udělají radost. Ale pokud něčím nesouhlasím napíši svůj osobní názor.
Vladka Steinová
Paní Caklová,ještě jednou, tady se řešila literární forma článku- zda jde o fixi, černý humor či satiru, ale satira to není, ta má jemný inteligentní humor.Dále se psalo o historii, Vy jste do toho nepochopitelně vstoupila s bitvou o Duklu, a s tím, co Vám ve škole "lili" do hlavy. To zase nechápu já.Žádné ataky nevedu a nemusíte jízlivě připomínat nějaká studia,to není pro život vůbec důležité. A vy mi to nepřipomínáte poprvé. Dále diskusi zde nepovedu, považuji to s Vámi za ztrátu svého času. Vladka.
Libor Farský
Dovoluji nesouhlasit s tvrdou kritikou článku. Co se týče historické fixe, v TV běžela také francouzská satira. Na její název si již nevzpomínám, dlouho jsem se nedíval, tento žánr prostě nemusím. Ale nezdá se vám, že celý „Švejk“, světově uznávaný, je také černý humor? Stejně tak i Hlava XXII. Vždyť se jedná o pokusy nahlédnout trochu lidštěji na všechny ty válečné hrůzy. Vaši narážku na dotazník jsem už nepochopil vůbec.
Vladka Steinová
Vážení Caklovi, nemusíte jen pořád POUČOVAT A STAVĚT SE DO POZICE, ŽE JEN Vy DVA JSTE TI NEJCHYTŘEJŠÍ.V ČLÁNKU TAKTO NAPSANÉM ŠLO O NĚCO JINÉHO, ROZŘEŠIT, ZDA jsou FIXE ČI ČERNÝ HUMOR VHODNÉ Z HLEDISKA LIRERÁRNÍHO a historického v souvistlosti s osvobozením Plzně. Nevím, proč zde p.,aklová uvádí Dukelský průmyk a už vůbec nechápu, proč zde píše o tom, co jí lili ce škole do hlavy? Jakou to má souvislost? A že máme jiná ouška než Vy, pane Cakl, tak už to v životě bývá !!!Asi jste zastáncem vulgárních pasáží v současné filmové tvorbě , etc., kde se to takovými slovy jen hemží, že ?Hlavně, že Vy dva jste se plnohodnotně přizpůsobili této době, to Vám opravdu přeji, ale nezávidím.
Radovan Cakl
Ke čtivosti článku bych měl pár drobných výhrad, ale celkově se mi líbí. Nevím proč, vybavila se mi kniha Arthura Haileyho Hlava XXII. Stačí mi maturita, abych poznal, že autor článku nepopírá významný podíl západních spojenců na ukončení války a osvobození západní části republiky, včetně Plzně. Faktem zůstává, že nebýt špinavých politických čachrů, mohla 2. světová válka skončit o několik dní dřív s menším počtem obětí. A pokud někdo nerozumí nadsázce a tahá na obhajobu své absence smyslu pro humor historická fakta, je mi ho líto. Zřejmě si neuvědomuje, že KAŽDÁ DOBA přizpůsobuje historii svým potřebám. Líbí se mi, že Francouzi si umí v literatuře i kinematografii udělat legraci z chování svého národa během války. Mají na to právo, stejně jako my. Jestli něčí jemná ouška uráží slovo kurva, připomínám, že to slovo zná Slovník jazyka českého, a je používáno v adekvátních a vypjatých situacích v hovorové řeči jak v literatuře, tak i ve filmové tvorbě.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.