Největším spáčem mezi zvířaty je netopýr, žirafě stačí dvě hodiny
Ilustrační foto: pixabay.com

Největším spáčem mezi zvířaty je netopýr, žirafě stačí dvě hodiny

17. 4. 2016

Kolik spánku potřebují zvířata? Podle katalánského listu La Vanguardia některá více, některá méně, ale spí všichni, včetně jednobuněčných organizmů. Masožravci stráví spaním více času než býložravci, stejně jako menší zvířata spí déle než ta větší. Rekordmanem ve spaní je s dvaceti hodinami denně netopýr, naproti tomu třeba žirafě stačí dvouhodinová siesta.

Dospělý člověk, který chce být v dobré kondici, spí v průměru osm hodin denně. Z nich tvoří takzvané fáze REM, v nichž se zdají sny, necelé dvě hodiny. Starším lidem obyčejně stačí méně hodin spánku, třeba jen pět a půl hodiny, miminka naopak stráví v náruči boha Morfea třeba i 16 hodin denně.

Stejnou dobu jako dospělý člověk spí zvíře člověku fyziologicky nejpodobnější - prase. Některým zvířatům stačí mnohem méně, například kůň odpočívá jen zhruba tři hodiny denně, asi tak dlouho jako slon. Kdo ovšem nejvíce lenoší, je netopýr, který spí 20 hodin a přes 80 procent života tak má zavřené oči.

Psi stráví spánkem asi deset a půl hodiny denně a kočky potřebují nejméně 12 hodin odpočinku. Nicméně je známá věc, že tito domácí miláčci, zejména pak kočky, lenoší déle.

Nejdelší REM fázi spánku má ptakopysk, jemuž se "zdají sny" osm hodin ze 14hodinového spánku. V případě ryb spánek neznamená zavírání očí, neboť nemají oční víčka, ale stav klidu. Ryby si dopřávají krátké siesty během dne i noci.

Zvláštností jsou techniky odpočinku u vodních savců. Například delfíni a tuleni jsou schopni spát a polovinu mozku mít v bdělém stavu, což jim umožňuje kontrolovat dýchání. Delfíni často spí v páru a přitom společně bok po boku plavou.

A pokud se někomu zdá nemožné spát a přitom plavat, jak se pak musí divit tomu, že někdo spí a létá. Dokáže to rorýs obecný, malý pták, který spí rovněž jen polovinou mozku, takže může spát v letu.

Také na zemi existují spánkoví akrobaté. Lenochod, který navzdory svému jménu spí "jen" 14 hodin denně, stráví většinu času zavěšen na stromě, ať už je vzhůru, nebo spí. To samé dělají netopýři. Také koaly spí na stromě, ale lehátkem jsou jim přitom větve. Rosničky se zas k větvičkám přilepí přísavkami, které mají na konečcích nožek.

Kromě každodenního odpočinku je u zvířat také častým jevem takzvaná letargie, tedy klidový stav provázený útlumem fyziologických procesů. I hibernace, neboli zimní spánek medvědů, může být přerušen, a to výjimečnou událostí - porodem. První dva či tři měsíce života pak medvídě saje mléko spící matky, která je pak po probuzení ze zimního spánku i o 40 procent své váhy lehčí.

Dalším, kdo v zimě hibernuje, je netopýr. Ještě předtím se ale páří, takže samice netopýra má v genitáliích semeno do konce hibernace. Teprve na jaře, když se probudí, dojde k oplodnění.

U skokanů maskovaných se někdy stává, že páření nestačí dokončit před začátkem zimního spánku. A tak zůstavá pár v kopulační pozici několik měsíců, než se na jaře probudí a samička pak naklade až 4000 vajíček.

 

 

 

příroda zvířata
Autor: ČTK
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Když jsem musel vstávat se slepicemi, nikdy jsem z toho radostí nekokrhal :-(
Dagmar Bartušková
Nevím sice, kolik spánku potřebují zvířata, ale mně stačí tři - čtyři hodiny.I já dnes při plavání plavala a zároveň lehce spala. Čím to asi může být?
Hana Rypáčková
Jsem docela spáč, ale na netopýra nemám.... Spát jen půlkou mozku, divím se , že to v Číně ještě nepoužívají ..
Zuzana Pivcová
Porovnat zvířecí spánky neumím, mám roky vypozorované pouze kočky. I mezi nimi je velký rozdíl. Sice se tvrdí, že prospí celý den, ale nemůžu to tvrdit. Třeba 18letá Naděnka (cca 93letá babička) toho moc nenaspí a hlídá si jídlo. :-)
ivana kosťunová
Potom nechápu, proč se spáči dělí na skřivánky a sovy. |Měli by se dělit na netopýry a žirafy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 46. týden

Co se děje na podzim v přírodě? Tak právě o tom je vědomostní kvíz tohoto týdne. Kolik tentokrát získáte bodů?