Sdružení českých spotřebitelů k diskusi o nových tarifech elektřiny
Ilustrační foto: pixabay.com

Sdružení českých spotřebitelů k diskusi o nových tarifech elektřiny

17. 2. 2016

Energetický regulační úřad (ERÚ) představil novou tarifní strukturu platby za distribuci elektřiny, která by měla více zohledňovat velikost hlavního jističe. Návrh již vyvolal bouřlivou reakci spotřebitelů a obecně diskuzi zainteresovaných stran. Jak věc vnímá Sdružení českých spotřebitelů (SČS) je předmětem této tiskové informace.

ERÚ označuje návrh jako férový, zároveň (či spíše posléze) uvedl, že současný návrh se pravděpodobně změní a to na základě toho, jak se k němu postaví veřejnost. Můžeme tedy návrh chápat jako zkušební balónek, kterým ERÚ ověřuje reakce trhu. Zde zejména spotřebitelů. Ti se obávají, podle zveřejňovaných argumentů, až dramatického zvýšení cen elektřiny pro odběrní místa s malou spotřebou. Hodně se argumentuje chataři. ERÚ odkazuje na významnou „decentralizační“ transformaci, kterou v současné době prochází celé odvětví energetiky.

Podstatou je rozšiřování využívání malých výroben, především na bázi obnovitelných nebo nízkoemisních zdrojů, budovaných v místě spotřeby. Tento trend má údajně zásadní vliv na změnu využití existujících energetických sítí a bude jej mít bezesporu i nadále. Již dnes proto máme počítat s dodatečnými náklady na přizpůsobení se novým potřebám – náklady na distribuční soustavu by se totiž nespravedlivě přenášely na stále méně spotřebitelů. (Ještě, že předkladatel neargumentuje, že my spotřebitelé máme vykrývat „podařené“ investice ČEZu v Albánii, Rumunsku a kdoví kde do budoucna ještě.) V praxi bude navrhovaný model znamenat, že cca 80 % platby za distribuci elektřiny bude odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním přibližně 20%.

Jak bývá v Česku zvykem, tedy takové „ode zdi ke zdi“. Samozřejmě, aby byly pokud možno eliminovány předem zbytečné výhrady, hned se upozorní, že se jedná o zapracování evropské směrnice. V ní však žádná směrná čísla nejsou. ERÚ uvedlo, že za posledních deset let vyrostlo v Česku přes 30 000 nových (malých) zdrojů energie – to je nepochybně závratné číslo. Dostupné informace se velmi rozcházejí v předpovědích, jak se v energetické bilanci míra malých obnovitelných zdrojů projeví v příštích desetiletích. Jeví se ale, že se jejich podíl velmi přeceňuje.

Konkrétní dopady nových tarifů na odběr a cenu si můžeme spočítat na dostupných kalkulátorech, např. ERÚ. Tolik diskutovaným chatařům může v různých variantách stoupnout cena za elektřinu ze současných 6.000 na 7.600 Kč (nárůst o 1.600 Kč, 27 %). Ale spořivější soused s větším jističem může podražit ze stávajících 3.500 Kč o 4.400 Kč (7.900 Kč), tedy o 126 % více, a bude platit dokonce více než jeho soused. Domácnosti by mohly i ušetřit, zdroje uvádějí, že velmi malá domácnost za rok 370 Kč, o trochu větší i 1.600 Kč.

Je to však velmi individuální. „Novinky.cz“ vypočetly i u malých domácností podražení. Teprve velká domácnost anebo rodinné domy se všemi obvyklými spotřebiči (myčka, pračka, sušička, sporák) může ušetřit 1.000, resp. 2.000 Kč za rok, což je však v celkovém rozpočtu docela zanedbatelné, i když budeme uvažovat, že se může jednat o rodinu s dětmi. Složitost posouzení naznačuje i to, že jiný propočet i pro velkou domácnost signalizuje určité podražení. Jeví se ale jako oprávněná kritika, že tarify dle návrhu nebudou motivovat domácnosti, aby šetřily elektřinou. SČS jako konstruktivní spotřebitelská organizace nepochybně akceptuje potřebu nějakého vývoje a změn tarifního systému.

Dosavadní analýzy však ukazují na neadekvátnost stávajícího návrhu s ohledem na dopady na určité rizikové skupiny, zejména na seniory, malé začínající domácnosti s dítětem – vždyť ne každý začne budovat rodinu až v dosažení vysokého stupně kariéry, se zajištěným velkým bytem od rodičů či rovnou s domem …). Vítáme, že ERÚ nabízí širokou diskuzi k věci a jen doufáme, že názory běžných spotřebitelů zohlední v dalším vývoji. SČS na základě východiska této zprávy a svých připravených i rozpracovaných analýz rovněž osloví vedení ERÚ a je připraveno spolupracovat na přiměřených a smysluplných opatřeních ke změnám tarifů.  

 

Sdružení českých spotřebitelů, z.ú. (SČS) si klade za cíl hájit oprávněné zájmy a práva spotřebitelů na vnitřním trhu EU a ČR, přičemž zdůrazňuje preventivní stránku ochrany zájmů spotřebitelů: „Jen poučený spotřebitel se dokáže účinně hájit“. SČS působí v řadě oblastí - pokrývají odbornosti ve vztahu ke kvalitě a bezpečnosti výrobků včetně potravin, technické normalizaci a standardizaci, kvalitě a bezpečnosti služeb včetně služeb finančního trhu aj.

služby výdaje domácností
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Květoslava HOUDKOVÁ
Také jsem pro zveřejnění "skopové hlavy" - možná i vč. receptu na přípravu mozečku!
Ladislav Vesecký
Měli by zveřejnit - jmenovitě, která skopová hlava to vymyslela. Příště by si to velice brzy rozmysleli. Na co průzkum, když je to logické!
Drahomíra Stínilová
Chtěla bych se také vyjádřit k této problematice. Mám starší dům se zahradou a garáží u Prahy. Sloužil do nedávna dvěma domácnostem a tak tu mám dvoje hodiny. Hlavní platba je však za plyn, protože se tu z ekologických důvodů zaváděl. V garáži se používala cirkulárka, tak mám na oboje hodiny třífázový proud. Jsem už sama v domě a o elektřině nemám páru. Teď jsem si podle tabulek spočítala, protože mám velmi malou spotřebu na obou hodinách, že se mi zvýší na méně požívaných platba o více než 5000,- Kč a na druhých o něco přes 4.000,- Kč. Takže bych měsíčně platila téměř o 1.000,- Kč. Což je pro mě při ostatních šíleně se zvyšujících poplatcích neúnosné. Nevím, co mám dělat, píší,ať si dáme předělat fáze proudu, ale že někoho to bude stát pár stovek, ale někomu to půjde do tisíců. Tak vůbec nevím.
Zdenka Jírová
Zase nás chtějí oškubat. Na to nám určitě nebude stačit těch 40 Kč, které nám přidali. Nemám slov.
Radovan Cakl
K tomuto tématu doporučuji přečíst: http://pravyprostor.cz/elektrina-a-jistice-dalsi-vladni-masivni-podvod-na-domacnostech/
Jana Šenbergerová
V tomhle světě už mě nemůže překvapit nic. Jedině snad to, že bychom konečně začali používat rozum k tomu, k čemu byl původně určen. Je to jako se vším užitečným. Vždycky najdeme způsob, jak to zneužít proti sobě navzájem. :-(
Alena Várošová
Většina starších lidí je zvyklá šetřit jak vodou,tak elektřinou.Ale vždycky někdo chytrý něco vymyslí nějakou údajnou změnu,výhodnou pro spotřebitele,aby se obohatil a blbci to zaplatí.A tak je to se vším.Tady v tom státě už nevěřím ničemu.
Květoslava HOUDKOVÁ
Technickým věcem moc nerozumím, ale vím, co to je PODRAZ: Před léty znělo ze všech stran "Šetřte vodu!" Spotřeba klesala a ...zdražili stočné, zdražili vodu! Pak zase "Šetřte spotřebu elektřiny", vyrobili spotřebiče A++...., samozřejmě dražší, přesto je lidé kupovali-investovali a .... teď jsou k h .... = podrazy zřejmě nevyhynou!!
Jiří Libánský
Kalkulačky jsou dost zavádějící. Někdo si spočítá svoji domácnost, zjistí, že se mu cena příliš nezvýší, či dokonce nějakou korunu ušetří. Ale málokdo si uvědomí, kolik je v republice odběrních míst a jejich charakteristiku. Když je v domě deset bytů, spočítá si každý svůj byt. Ale i celý dům má vlastní jistič pro společné prostory. Ten bývá tak silný, aby na něj v případě oprav domu mohla být připojena stavební mechanizace. Také v garážích se svítí minimálně, ale přes to tam chceme mít možnost pro případ oprav zapojit vrtačku, přenosnou lampičku a topítko zároveň. Statisíce zezónně využívaných jističů na chalupách, chatách, v zahrádkářských koloniích atp. jsou další položkou. Také si uvědomme, jak se to dotkne supermarketu, který svítí nonstop a v noci zavřených obchůdků. Velkovýrobny jedou stále. Truhlář vypne stroje, pozhasíná a jde domů. Herny a kasína také nikdy nezhasínají. Opravna obuvi ano. Koho to postihne? Tedy ve finále, z nás ČEZ vytáhne o pěkných pár miliard víc než doposud. Je to podraz na lidi, je to proti snižování spotřeby elektřiny, je to proti drobným podnikatelům, je to proti přírodě. Nelíbí se mi to ani trochu.
Radovan Cakl
Je to, jako to bylo s vodou. Naučí nás šetřit, pak jim nevychází na nadstandardní platy, tak zdraží. Navíc je straší blackout z přebytku elektřiny z Německa, který naše soustava nezvládá. Odpojit německou síť se neodváží, tak shánějí peníze na regulační opatření a posílení sítí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 2. týden

Kam letos vycestovat - doopravdy, anebo jen virtuálně? Tématem kvízu tohoto týdne budou známé i méně známé turistické destinace z celého světa.