Malé zamyšlení  nad židovskými hřbitovy
FOTO: archiv autorky

Malé zamyšlení nad židovskými hřbitovy

12. 2. 2016

Kdysi měla každá náboženská obec svůj vlastní hřbitov. Během válek a od 50. let minulého století došlo k velké devastaci, takže někde zbyly jen ruiny, torza a skládky.

Většina židovských hřbitovů byla po r. 1989 vrácena židovským obcím. Mnoho náhrobků, které se zachovaly a hroby, které sem patří, jsou místem posledního odpočinku Židů, kteří nemají žádné příbuzné. Drtivá většina zahynula během 2. světové války a ti, co přežili, v ČR převážně nežijí. O hroby se tedy nemá kdo starat. V takovém případě přejímá péči židovská obec.

V ČR je nyní asi 350 židovských hřbitovů a péče o ně je práce na dlouhá léta. Hřbitovy většinou nejsou v dobrém stavu, někde se jedná o velmi staré hřbitovy a náhrobky. Mnoho hřbitovů vzniklo již ve 14. století a jsou dost poničené. Odlišnost od klasických hřbitovů spočívá v tom, že židovský hrob se nesmí zrušit, ani narušit. Neporušitelnost hrobů vychází z náboženství. Ostatky zemřelých mají zůstat navždy tam, kde byly uloženy.

Existují tzv.stálé židovské hřbitovy, které má ve vlastnictví židovská náboženská obec (ŽNO). Zde se může pohřbívat. Jako příklad uvedu ŽNO Plzeň, která se o hroby stará a do jejíž působnosti patří oblast Klatovy, Sušice či Horažďovice.

Pak jsou ale hřbitovy, které nesplňují podminky pro pohřbívání. O takové se stará organizace MATANA, a.s. Takto byl nedávno opraven starý židovský hřbitov ve Švihově, kde je 100 náhrobků v renesančním, barokním i klasicistnímn stylu. O tento hřbitov nyní pečují skauti a město Švihov.

Obnoveny a vyčištěny byly také židovské hřbitovy v Loučimi, v Poběžovicích, Blovicích, v Nýrsku a ve Strážném.

Nový židovský hřbitov v Praze 3 je největší židovský hřbitov v ČR. Na ploše 10 ha je 25 000 náhrobků. Byly zde provedeny opravy staticky havarijnich náhrobků, nezbytné restaurátorské úpravy, zásahy a vyčištění a to vše z prostředků ŽNO Praha a za finančního příspění Hlavního města Prahy. Zachovalý a udržovaný hřbitov, kde jsou pohřbeny i významné osobnosti našeho kulturního života je v Brně-Židenicích. Čítá asi 11000 náhrobků. Udržované židovské hřbitovy jsou např. v Písku, Poličce, Karlových Varech, Třešti,Telči nebo v Jindřichově Hradci.

K židovským hřbitovům a náhrobkům se váže řada pověstí, legend, ale hlavně symbolika. Každý symbol, umístěný na náhrobku má svůj vlastní a hluboký význam. Motivy a jejich výklady jsou velmi složitou záležitostí. Nejčastějším motivem jsou žehnající ruce, koruna (keter), šesticípá hvězda (hexagram), konvice. Dalšími motivy pak zvířata, rostliny, květy, či vinná réva.

Židovské hřbitovy jsou dnes cenné kamenné knihovny. Jsou součástí památkového kulturního dědictví velkého historického významu.

 

 

Foto:

Starý židovský hřbitov Nové Strašecí u Rakovníka, zmiňovaný již v r.1650. Poslední odpočinek mých předků od r.1724. Židovská komunita v tomto malém městečku přestala existovat v r. 1940. Osm mých předků žádné hroby nemá, zemřeli v Osvětimi v r. 1942.

 

 

       

 

Náboženství Židé
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Já mám ráda ty ponuré hřbitovy víc než jiné. Jako by si mrtví nic nenárokovali. Hřbitov ve Strakonicích byl založen v roce 1696.Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z první poloviny 18. století . Poslední pohřeb se zde konal v 60. letech 20. století. Hřbitov byl po druhé světové válce opraven a v 90. letech 20. století i s márnicí kompletně rekonstruován. O hřbitov se starali skauti. Hlavně jsme vysekávali náletový porost. Další je v Oseku, v lese, jsou zde pochováni prarodiče spisovatele Franze Kafky.
Michaela Přibová
Paní Vlaďko, děkuji za zajímavý článek. Chodím se skupinami na židovský hřbitov v centru Prahy, kde už se dávno nepohřbívá. Přesto bych také řekla, že je zde tísnivá a smutná atmosféra, zvláště na podzim, když je zataženo, v korunách stromů jsou hnízda havranů a dříve je bylo slyšet po celém hřbitově. Mohla bych se vás, Vlaďko zeptat, jestli ty kameny či kamínky mají tradici nebo jak píšete, zvyk z dob exodu i v pohřbívání? Myslím tím, - umřel-li někdo na poušti, byl přikryt kameny, aby byl ochráněn proti zvěři? Má to souvislost? Mohu se ještě zeptat na pohřbívání ve zmíněných hřbitovech? Používá se rakev, nebo je člověk podle židovské tradice pohřben přímo do země? Děkuji.
Hana Klosová
U nás je taky malinký židovský hřbitůvek,dosti zanedbaný.Před několika lety byl zrestaurovaný,ale teď je zase hodně zarostlý.
Jarmila Komberec Jakubcová
Vladko dík za připomínku židovských hřbitovů. U nás v Plzni je hřbitov velmi pěkně udržovaný. jedna židovská tradice říká, že květy patří živým, proto se hroby jimi nezdobí. Já vozím kamínky z Jeruzaléma na tyto hroby.
Vladka Steinová
Dobrý den, p. Ivo, děkuji Vám za příspěvek. O žid. hřbitovech by se dalo psát hodně. Ale stále je to oblast velkého tabu a nezájmu. Na Váš dotaz, proč se nosí kamínky na žid.hrob a též je možno si jeden kamínek odnést, odpovídám, toto vychází ze zvyku a z tradice. Tento zvyk je již z dob odchodu (exodu) židů z Egypta. To je moje zjednodušené vysvětlení, také by se o tom dalo více napsat. Na hrob svých předků na jednom malém židovském hřbitově (viz foto) chodím a opravdu je tam tísnivá a smutná atmosféra, snad to způsobuje břečťan, snad smutek v duši. Děkuji Vám Vladka.
ivana kosťunová
Neznám smutnější a tajemnější místa, než jsou židovské hřbitovy. Přispívá k tomu možná i to, že židé nenosí na hrob květiny, ale kamínky. Nevíte proč ? Jeden zapomenutý židovský hřbitov je při sjezdu z dálnice do Turnova, most musel ustoupit pozůstatku židovského hřbitova, tak to tam oplotili a náhrobky zůstaly na místě. Moc se mi to líbí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.