Národní muzeum vystaví nejdražší minci světa
REPRO: coincommunity.com

Národní muzeum vystaví nejdražší minci světa

5. 2. 2016

Národní pokladnice spolu s Národním muzeem představí od 9. do 12. února v jeho nové budově v Praze unikátní minci Flowing Hair Liberty Dollar. Tato jedinečná mince z roku 1794 v hodnotě přesahující deset 10 milionů dolarů (zhruba 247 milionů korun) je vůbec nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích.

"Návštěvníci budou moci vedle tohoto vzácného exponátu zhlédnout také bostonskou originální kopii Deklarace nezávislosti USA. Výstava v Nové budově Národního muzea bude přístupná zdarma," oznámila mluvčí výstavy Kamila Bidlle.

Podle ní poputuje mince Flowing Hair Liberty Dollar do Evropy vůbec poprvé. Výstava v Národním muzeu je součástí evropského turné, během něhož mince navštíví po Praze i Varšavu, Tallin, Helsinky, Stockholm, Oslo, Dublin a Londýn. Praha má to štěstí, že bude první.

"Před čtyřmi lety jsme měli jedinečnou možnost hostit v Nové budově Národního muzea unikátní minci Double Eagle, která vyvolala mezi návštěvníky mimořádný zájem. Velmi rádi jsme se tedy znovu ujali role hostitele," komentoval to generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V roce 1792 byl schválen právní dokument upravující oběh měn na území Spojených států. Vzhledem k potřebě co nejrychlejšího vyražení kovových dolarových mincí bylo rozhodnuto, že k jejich výrobě bude použito stříbro. Na základě zkoušek se slitinou se zvýšila ryzost na hodnotu 0,900 s tím, že čisté stříbro bylo doplněno příměsí mědi. Takto Spojené státy zahájily výrobu prvních dolarů, které navrhl Robert Scott.

Krátce po zahájení výroby se však ukázalo, že mincovní písty jsou vzhledem k tvrdosti slitiny slabé. Dalším problémem byl poměrně velký průměr a hmotnost mince (39 až 40 mm a 27 g), takže se celkem podařilo vyrazit pouze 2000 mincí a 242 exemplářů z této partie bylo zničeno. Zachovalo se pouze několik kusů, které měly sloužit jako vzor pro další emisi naplánovanou na další rok. Zbývajících 1758 kusů bylo předáno řediteli mincovny. Od 15. října 1794 byly mince postupně uváděny do oběhu. Značná část celé emise ovšem byla poškozena v důsledku technologických chyb.

Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo přibližně jen těchto 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých deset kusů. Vzhledem k problémům při jejich výrobě v roce 1794 bylo nalezení exempláře vyraženého bez závad do dnešní doby téměř nemožné. Z toho také vyplývá astronomická cena, které tato mince dosáhla.

Nyní uvidí návštěvníci Národního muzea minci, která byla v roce 2013 ve slavné Stack ́s Bowers vydražena za neuvěřitelných 10 016 875 dolarů (téměř 250 milionů korun).

Stala se tak nejdražší mincí, jaká kdy byla v historii prodána.

 

mince muzeum výstavy
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 5. týden

Co dělají celebrity, když nepracují? Čím se baví? Koníčky slavných, to je téma kvízu tohoto týdne.

AKTUÁLNÍ ANKETA