Můj seniorský život: Starobní důchodce jako nadávka
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj seniorský život: Starobní důchodce jako nadávka

18. 8. 2020

Jednoho dne jsem obdržela obsílku od Správy sociálního zabezpečení. Měla jsem se dostavit a dodat podklady pro výpočet starobního důchodu.

Zvedl se mi žaludek jak z tohoto odporného výrazu, tak ze skutečnosti, že už je to tady. Jak se na to vůbec někdo může těšit? Možná nějaký zazobaný restituent, ale ten už stejně dávno nedělá a povaluje se někde na rodinném panství v lůně přírody.

Který sprosťák takový výraz vymyslel? Jak si jen mohl dovolit jednoduše označit člověka za starobu? Jak nedůstojné a ponižující! Člověk přeci může být normálně v penzi, na odpočinku, ale ještě ne na věčném, dokonce i v důchodu. Dala jsem si práci a vyhledala na internetu, jak decentně titulují takto potrefené jedince v cizině: Penzioner, Rentiér, Rentner, Pensionato.

Takže to musel formulovat nějaký český zamindrákovaný budižkničema.

U nás doma tento termín funguje jak nadávka. Když mě syn chce vytočit, nazve mě starobním důchodcem.

Pravda, naše společnost úctu ke stáří a ke zkušenostem vůbec nemá. Už s padesátníkem se téměř nikde nepočítá.

Čím je vlastně definovaná staroba? Jistě věkem. Ale v šedesáti je jeden plný energie a druhý troska, která neudrží myšlenku a možná ani stolici.
Na úřadě jsem s opovržením hleděla na úřednice, které vůbec nemůžou za to, že já jsem starobní důchodce.

Ještě s větším opovržením až s nevěřícným úžasem jsem později hleděla na sumu, kterou mi za celoživotní tvrdou dřinu vyměřili. Jen s tou, bez práce, bych brzy toto pojmenování naplnila skutkovou podstatou.

Multikina poskytují starobním důchodcům slevu na představení. Když není nikdo na blízku, koupím si důchodcovský lístek, abych měla aspoň nějakou satisfakci.

Zajímavá situace často nastává při návštěvě výstav. V kase tam sedávají ještě větší „báby“ než já a ty se zpravidla jízlivě zeptají, zda si přeji seniorskou vstupenku. Dovedu si živě představit, jak se v duchu škodolibostí celé tetelí. V takových případech se zachovám podle momentální nálady a tudíž i duševního rozpoložení. Buď rezignuji a vezmu seniorskou nebo se ve mně vzedme vlna ješitnosti a hrdosti: zaplatím dvojnásobek a tetelím se zase já, jak jsem bábu převezla. Pokouším se brát to jako hru, ale nějak se to pokaždé nedaří.

Mohla by to být zajímavá otázka jak pro psychology, tak pro tvůrce úředních termínů.

Sebevědomý a tudíž pravděpodobně aktivní senior by byl přeci pro společnost docela výhra, nebo snad ne?

 

Můj seniorský život
Hodnocení:
(3.7 b. / 40 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Štolbová
Už jste někdy viděli termín "mladobní důchodce", já ne, ale třeba nějací jsou. Je mi jedno, jak mi kdo říká, hlavně, že jsem a chodím a myslím....
Alena Tollarová
Já myslím, že záleží na každém, jak se s pojmem starobní důchodce vyrovná. Když mi přišel na účet první starobní důchod, manžel mě zavolal, aby mi to ukázal. A dlouho jsme se tomu spolu smáli. A smějeme se dodnes. Že by se mi mohl nebo dokonce měl z toho odporného výrazu zvednout žaludek, tak to mě fakt ani nenapadlo.
Ladislav Vesecký
Paní doktorko, jak Vás mohli předvolat na výpočet starobního důchodu, když uvádíte věk, 31let.
Jarmila Komberec Jakubcová
Bohužel občas se s tímto pejorativním výrazem setkáváme i když už dnes se vžil výraz "senior". A i ten jak jsem četla se některým z nás nelíbí. Když jsme s kamarádkou před 15 lety založily neziskovou organizaci TOTEM se zaměřením na dříve narozené, jsme začaly tento výraz senior používat. Protože do té doby se užíval i výraz "přestárlý důchodce". Když letím do zahraničí a musím v letadle vyplňovat přihlašovací lístek kde je kolonka povolání napíši rentiér. Tomu rozumí každý a důchod je přeci renta. Pokud někoho nazvu "starobním důchodcem", tak to považuji za vyjádření neúcty. Myslím, že by pak stačilo říci "důchodce". A to přídavné jméno vynechat. S obsahem článku plně souhlasím.
ivana kosťunová
Vlasto, vítejte do klubu. Také mě zlobí , že starším lidem je upírána společenská prestiž kvůli věku, a snažím se tomu bránit. Stále pracuji, což udržuje můj mozek v chodu. Je to lepší, než sudoku.Máte pravdu, termín Starobní důchodce je ohavný. Znám jenom jeden horší termín, je to slovo předemřelý, které jsem si přečetla na písemnosti z dědického řízení. Hned jsem oznámila rodině, že jestli o mě někdy budou hovořit jako o předemřelé, vstanu z mrtvých a přijdu je strašit :)) Ale vážně, je to na nás, abychom nepřipustili vyjadřování se o nás s despektem
Naděžda Špásová
Vlasto, jediná spravedlnost na světě je, že všichni zestárnou. To, že jsem důchodce mi vadí ze všeho nejmíň. Vadí mi, že nás má, s prominutím, každý plnou hubu, ale skutek utek. A nejste sama, taky jsem se podivila nad výměrou svého důchodu, i když jsou na tom někteří mnohem hůř. Prostě to berte s nadhledem, ono nám stejně nic jiného nezbývá. *****
Zuzana Pivcová
Ano, u nás v práci (stále pracuji na plný úvazek) se jednou jeden mladší kolega vyjádřil, že u nás máme 5 starobních důchodců. Jedna z nich jsem samozřejmě byla já. Ve srovnání s tím kolegou, který je neustále po doktorech a zatraceně se šetří, mou starobu charakterizuje zatím pouze datum narození. :-)))

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.